E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Sladká zelenina - hrášek
Sladká zelenina - hrášek - le luštěna, která se pěstuje kvůli sladkým a chutným plodům, které obsahují hodně vitamínů.
Sladká zelenina - hrášek
Hrách setý (lat. Pisum sativum) - je luštěna, která se pěstuje kvůli sladkým a chutným plodům, které obsahují hodně vitamínů. Patří do čeledi bobovitých a je nejrozšířenější hospodářsky významnou zeleninou. Původem je z východního Středomoří. Pěstuje se doma na záhonu, ale také na velkých polích, kde může zplanit a po zaorání působit jako tzv. zelené hnojení. Plody - lusky - obsahují šťavnatá dužnatá semena - známá pod názvem hrášek. Hrách je jednoletá, popínavá rostlina. Kvete od května do října. Není náročný na půdu.
Hrášek - obsahuje důležité minerální látky. Vápník, hořčík, fosfor a draslík. Víte jak vzniká sladkost u plodů ? Možná si ještě pamatujete ze školy, že zelené rostliny z oxidu uhličitého a vody vytvářejí za pomoci slunečního záření sacharidy (cukry). Proces fotosyntézy je poměrně složitý. Pro zahrádkáře je však nejdůležitější výsledek - sladké látky se ukládají do semen (plodů). Sladkou chutí zeleniny býváme překvapeni. Např. u hroznů a třešní ani nic jiného nečekáme.
Jaký bude obsah sacharidů v plodech je ve značné míře závislé na odrůdě. Poznáte to již v názvu odrůdy, může obsahovat i anglická slova jako sweet nebo sugar. Mezi sladkou zeleninu patří i např. meloun nebo cukrová kukuřice nebo dýně.
Při pěstování sladké zeleniny, hraje důležitou roli čas. Čím více slunečných dnů, tím více cukru a tím větší sladkost. Hrášek proto vysejte co nejdříve na záhon jak jen to bude možné. Pak bývají výnosy i chuťové vlastnosti optimální. Rozhodují pro sladkost je také doba sklizně. Čím víc jsou plody zralé, tím se část cukru mění na škrob. To platí i při dlouhodobějším skladování.
Pěstování hrášku
Cukrový hrách - vyséváme co nejdříve. Optimální je březen až začátek dubna. Sklízíme celé lusky cca 3 týdny po odkvetení. Hrášek ihned spotřebujeme, nebo zamrazíme.
Setý hrách - výsev provádíme na začátku dubna, nejpozději do konce dubna. Sklízíme asi 2-3 týdny po odkvetení. Hrášek ihned konzumuje, příp. nakládáme, či můžeme zamrazit.
Sladké dýně - předpěstujeme zač. března, vyséváme na záhon v květnu. Cukrové dýně bývají citlivé na mráz. Sklízíme nejpozději v říjnu, optimálně v srpnu. Dýni naložíme, zavaříme, použijeme do sladkých moučníků.
Čerstvě otrhaný hrách se lahodnou chutí vyrovná jahodám nebo třešním. jen včasné výsevy poskytují vysoké sklizně. Nezapomeňte na hrášek a již se připravte na jeho včasný výsev.
Hrách je nenáročný na půdu - daří se mu v lehkých hlinitých půdách. Neutrálního pH, kolem 6,5. Půdu dobře proryjte již na podzim. Na jaře okopejte a provzdušněte. Nepřihnojujte agresivně kompostem nebo chlévskou mrvou. Půda by měla být čistá, nezaplevelená. Výsev provádíme brzny na jaře, pokud teplota dosáhne 10°C, pokud je teplota nižší, je klíčení pomalejší:
- na konci března
- začátkem dubna
Vyséváme do druhé až třetí řady záhonu. Vyséváme do řádků od sebe vzdálených 15-30 cm. Hrách má hypogeické klíčení, proto musí mít hlubší výsev. Semena pokládáme po jednom kuse cca 4-6 cm od sebe. Sejeme do hloubky 5-7 cm. Rostliny vyséváme do pruhů, a min. do dvou řad, aby se při vzrůstu o sebe opírali. Můžeme jim také připravit podporu. A to tak, že po stranách záhonu zapíchneme laťky, či vyšší kolíky, aspoň 60 cm a mezi natáhneme 3 řady provázku. Můžete použít také pletivo, či pevné větve. Nízké typy hrachu oporu nepotřebují.
Vzešlý hrášek dobře snáší i ranní mrazíky do -6°C. Hrách je chladnomilný, prospívá při teplotách 13-18°C. Přehnané sucho hrachu nesvědčí. Nenechejte půdu zcela vyschnout. Zálivka nemusí být pravidelná, pozor na přemokření.
Přihnojujeme draselnými či fosforečnými hnojivy. Ze škůdců hrachu je nejvýznamnější mšice - kyjatka hrachová, kterou při větším výskytu ničíme postřikem přípravku Pirimor.
Sklizeň probíhá dle ranosti hrášku, od konce června do poloviny července. Doporučujeme vysadit několik druhů odrůd a prodloužit si tak sklizeň až na 4 týdny. Např. odrůdy - velkoplodá - RADIM - k tomu ranná a středně ranná. Pokud chceme vysévat jen jednu odrůdu, vysejeme vždy řádek a další řádek po týdnu až dvou týdnech. Takto postupujeme od března do dubna. Můžeme takto vysévat až cca. 10 týdnů před případnými mrazy, aby lusky stihly dozrát.
Hrách obsahuje cukry, které dodají našemu tělu okamžitou energii a vlákninu, která pomáhá našemu zažívání. Je zdrojem vitamínu C, beta karotenu, vitamínů skupiny B, které nám pomáhají udržet zdravou pleť a vlasy.
Luskoviny se pěstují pro své plody. Lusky plné sladkých semen, bok lusku je svázaný švem, který se při přezrátí rozevře. Luskoviny byly pěstovány hlavně pro své nenahraditelné nutriční vlastnosti a v historii mnohdy nahradily konzumaci masa. Vaříme např. hrachovou polévku, hrachovou kaši. Hrášek nakládáme v octovém či slaném nálevu. Je součástí tradiční směsi do bramborového salátu. Používá se do rizota, polévek, které barevně oživí a na sterilování a zavařování.
Hrách setý, alias hrášek je bezesporu plodina, kterou musíte zasít. čerstvě otrhaným se zavděčíte celé rodine, zejména dětem. Pro jeho lahodnou sladkou chuť a obsažené vitamíny.
Semínka hrášku v eshopu
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..