E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Květák, lehké a dietní jídlo
Květák - chutná brukvovitá zelenina, u které využíváme zdužňatelé květenství. Bílé růžičky vaříme, smažíme, pečeme, zavařujeme ,ale také sadíme a pěstujeme a učíme se rozšířit tuto chutnou zeleninu na české záhony
Květák, lehké a dietní jídlo
Květák (brassica oleracea var. botrytis) je košťálovou (brukvovitou) zeleninou, která je snadno dostupná, a která je plná cenných látek. Květák byl vyšlechtěn na Arabském poloostrově, odkud se rozšířil do Evropy.
Pěstujeme květák
Na českých záhonech se květák pěstuje málo. Je náročný na teplo a kvalitní půdu.
Půdu proto doporučuje zrýt a nahnojit již na podzim. Půdu zrýt do větší hloubky.
Sazeničky květáku si musíme předpěstovat - buďto v březnu v pařeništi či skleníku, nebo od února do dubna v truhlíku. Na záhon vysazujeme až po ledových mužích. Doporučujeme do záhonu zarýt posekanou trávu, aby rostlin zespodu zahřívala.
Květáku vyhovuje polostín, nesadíme proto na přímé slunce. Doporučujeme přihnojivat, hlídáme však obsah dusíku. Květáku prospívá pravidelná zálivka, nezaléváme přímo na rostliny, ale mezi řádky do záhonu.
U květáku rozlišujeme odrůdy:
- rané
- polorané
- pozdní
První dvě odrůdy sadíme na záhon do sponu 50x60 cm, pozdní odrůdu 60x70 cm.
U květáků můžou být také různé barevné mutace. Nejrozšířenější je však odrůda s bílou růžicí.
Z truhlíku či pařeniště přepichujeme semenáčky od sebe jakmile mají první list. Tím přinutíme rostlinky k vyvinutí hojnějších kořínků.
Hustá výsadba není květáku ku prospěchu. Čím větší bude mít rostlinka prostor, tím vyvine větší růži.
Když květák začíná rozevírat vnitřní listy a je mezi nimi růžice, můžeme listy stáhnout k sobě lýkovým provázkem, nebo první listy zalomit dovnitř, aby k růžici nemohlo vnikat sluneční světlo. Denně pak růžice kontrolujeme, aby nerozpukali.
Květák má dle odrůdy vegetační období cca. od 55 do 100 dnů. Květák sklízíme od června do listopadu. Před škůdci chráníme netkanou textílií po celé délce záhonu.
Vitamíny
Květák obsahuje velké množství vitamínu C, B, E, K a fluor, měď, jód, zinek. Také antioxidanty, které podporují náš imunitní systém. Obsahuje kyselinu listovou, minerální látky a vlákninu. Je součástí redukčních diet (100g květáku obsahuje 85KJ, 1g bílkoviny, 0g tuku, 4g sacharidy).
Květák je bohatý na draslík, který pomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla a pomáhá tak snižovat krevní tlak.
Květák není vhodný při žlučníkové dietě a pro lidi trpící dnou. Naopak je vhodný při zánětech ledvin.
Květák v kuchyni
Květák má lehce pikantní chuť - oživí každý jídelníček svou chutí a pestrostí pokrmů, které z něj můžeme připravit. Květák vaříme zdravě v páře, či tradičně připravujeme smažený. U květáku využíváme k přípravě pokrmů zdužnatělé květenství.
Nejoblíbenějším pokrmem je tradiční smažený květák. Květák můžeme místo trojobalu obalit např. v kukuřičné mouce (polentě).
Nakládaný květák v octovém nálevu s cibulí a mrkví je výborným doplňkem ve studené kuchyni, či předkrmech.
Květák využijeme v polévkách, ať již krémových nebo zeleninovém vývaru. Předvařený květák také v zapékaných pokrmech - zapečené brambory, či těstoviny. Můžeme také připravit maso na zelenině, kde je květák součástí. Jako teplý předkrm i zeleninu pečenou v troubě. Také v salátech ve sladkokyselém nálevu.
Květák můžeme také skladovat v mrazícím boxu, skladujeme však naporcovaný na menší růžičky.
Tip: Květák vaříme nezakrytý - vylučuje sirné látky, které mohou negativně ovlivnit jeho chuť.
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..