E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Průvodce pěstováním chilli papriček

Průvodce pěstováním chilli papriček

Průvodce pěstováním chilli papriček - jak úspěšně pěstovat chilli pálivé papričky ze semen. Kompletní průvodce pěstováním chilli papriček.

Průvodce pěstováním chilli papriček - návod na pěstování pálivých papriček

Chilli papričky jsou rostlinky spojované s pěstováním v relativně teplých oblastech Jižní Ameriky a oblastí Asie. To však nebrání tomu, abychom je úspěšně mohli pěstovat v našich podmínkách. K tomu, abychom dosáhli dobré sklizně v naších zeměpisných šířkách je vhodné si papričky přepěstovat doma. Toto předpěstování může proběhnout například v pěstebním setu, domácím skleníku nebo jednoduše za oknem.

Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos.



Chilli papričky si předpěstujte! Rostlinky tak budou silnější, a zajistíte si tím kvalitnější výnosy.

Klíčení chilli papriček

Semínkům chilli papriček je vhodné pro klíčení poskytnout dostatečně vhodné podmínky. K dosažení optimálních podmínek vede několik cest - semínka chilli papriček můžeme vložit do:

  • klíčících rašelinových tablet
  • vatu
  • mezi dva kusy navlhčeného kuchyňského papíru.

Takto nachystané semínka se vloží do igelitového sáčku na zip, který nám zajistí udržení vlhkosti po celou dobu klíčení. Můžeme použít také uzavřenou plastovou nádobu. Sáček se semínky nebo uzavřenou plastovou nádobu je pak vhodné umístit na teplé místo. Semínka pravidelně kontrolujte. Tato metoda zajistí, že semínka mají dostatek vláhy i tepla a urychlí tak proces klíčení.

TIP: Na sáček nebo plastovou nádobku si nalepte štítek obsahující název rostliny a počátek doby jejich klíčení.

Během 3-10 dnů by měla začít semena chilli papriček klíčit. Po vyklíčení přesaďte semenáčky - buďto do substrátu v květináči a nebo ven na záhon, pokud tomu teplotní podmínky odpovídají. Doporučuje se výsev na záhon po 15-tém květnu.

Samozřejmě můžete použít jednodušší postup pro pěstovaní chilli papriček a to je zasít osivo přímo do kompostu na záhon. Důležité je si však uvědomit, že v našich podmínkách je tento postup vhodný pro papriky standardizovaného osiva a běžné druhy u nás pěstovaných paprik. Papričky totiž mají různou úroveň klíčivosti a nedá se očekávat, že exotické druhy chilli budou mít stejnou klíčivost jako dlouholetě kultivované druhy pro velkopěstitele. Například papričky habanero klíčí 3 až 4 týdny. V tomto případě platí, že čím exotičtější druh papriček chcete pěstovat, tím lepší podmínky mu musíte poskytnout.

Při pěstovaní papriček je důležité papričkám poskytnout dostatečný prostor pro růst. Při zasazovaní malých sazeniček ponechte rostlinkám rozestup alespoň pět centimetrů a pravidelně je kontrolujte. Pokud zemina – substrát, do kterého jste papričky zasadily, vypadá suše, je vhodné je navlhčit pomocí rozprašovače. Cílem je udržet substrát stále vlhky – ne však přelitý. Cíl je spíše se snažit o to, zamezit tomu, aby byl substrát vyschlý, než o to, udržovat ho vlhký – méně vody je tedy lepší než vody více.



Semena chilli paprik mají dva hlavní požadavky k úspěšnému vyklíčení. Teplo a vlhkost. Optimální teplota pro klíčení se liší podle druhu pěstované papričky. K tomu, abychom dosáhli ideálních podmínek pro klíčení jsou na našem trhu dostupné mini skleníky speciálně určené pro klíčení semínek.

Dokáží kontrolovat jak vlhkost, tak teplotu. Pokud klíčící skleník nemáte, je vhodné umístit semínka na místo s konstantní teplotou – takovým místem může být například okenní parapet nad zdrojem tepla a nebo na lednici – místech kde je obvykle teplota vyšší a než v jiných částech vašeho obydlí.

Doba klíčení jednotlivých druhů chilli papriček se velmi liší. Druhy jako jsou Apache nebo Jalapeno klíčí převážně v období kolem 1-3 týdnů. Papričky Habanero pak potřebují k naklíčení daleko delší dobu – tato doba může být až kolem 6 týdnů. Na své vlatnoručně vypěstované papričky si počkejte, vyplatí se to!

Peče o papriky po vyklíčení

Úspěšným vyklíčením semínek chilli papriček péče zdaleka nekončí. Je třeba jim poskytnout vhodné podmínky pro růst. Nejdůležitější je světlo. Splnit tento požadavek může být v některých severních oblastech Evropy a v zimním období problém. Zapálení pěstitelé tento problém řeší nákupem pěstebních boxů. Světlo je důležitým faktorem k tomu, aby nám rostlinky pěkně rostly. Převážná řada pěstitelů tento problém řeší umístěním pěstebního boxu na parapet na tu stranu jejich obydlí, kudy přichází do domu nejvíce světla. Při nedostatku světla jsou rostlinky papriček  protáhlé a mají slabé stonky.

Chilli papričky mají v našich letních měsících dostatek světla k růstu. Pokud chcete být "fajnšmekrem" a vypilovat pěstování chilli papriček k dokonalosti, tak lze nedostatek světla  vyřešit prostřednictvím využití umělého osvětlení speciálně určeného pro pěstování. Fluorescenční světlo vhodné pro pěstování je však kapitola sama pro sebe :-) Výbojky by však neměli být příliš teplé, aby naše sazeničky nespálili. Ideálně se dají k tomuto účelu využít sodíkové výbojky. Pokud si nechcete zakoupit pěstební set a pokusíte si vytvořit pěstírnu samy je vhodné světlo umístit tak, aby bylo posunovatelné v závislosti na růstu vašich rostlinek chilli. Přilišné teplo z těchto zářivek však rostlinkám neprospívá – vysouší je a spaluje. V kombinaci s vlhkým substrátem může také vést k tvorbě plísní.

Osvětlení by mělo být umístěno mezi 5 – 25 centimetry od vrcholu vámi pěstovaných papriček. Světlo je vhodné připojit k jednoduchému časovému spínači, kde lze nastavit dobu osvětlení. Tato doba by měla být mezi 16-18 hodinami za den. Rostlinkám můžete také pouze přisvicovat v průběhu noci a přes den je mít na parapetu na denním světle.



V závislosti na druhu chilli papričky a rychlosti jejího růstu, přesazujte rostlinky do větších květináčů, příp. umístěte na venkovní stanoviště. Kdy je vhodné rostlinky přesadit, poznáte tak, že kořeny prorůstají ven z květináčů odvodňovacími otvory. Je důležité poskytnout rostlince dostatek místa pro kvalitní růst. 

Přesazování rostlinek chilli – vysazování ven

  • vhodné nádoby - jakmile rostlinky dosáhnout druhé sady listů - je čas je přesadit do větších nádobek – květináčů. Tyto květináče mohou být v průměru například kolem 10 centimetrů vysoké. Je velmi důležité rostlinky našich papriček při přesazování nepoškodit. Rostlinky je tedy potřeba vyndat k přesazení velmi opatrně, aby se nepoškodila jejich kořenová základna. Jaký typ květináčů k přesazení použijete, není úplně důležité. Zavisí to od vašich finančních možnosti, estetického cítění nebo pohodlnosti. Pokud chcete ušetřit peníze je můžete k přesazování paprik použít například kelímky od jogurtů nebo jiné podobné nádobky co máte po ruce. Důležité je však rostlinky opatrně zalévat, abychom je zbytečně neponičili.

  • adaptace na venkovní prostředí - v závislosti na ročním období a tepelných podmínkách umístíme rostliny zpět pod umělé osvětlení nebo na okenní parapet nebo pokud tomu teplotní podmínky vyhovují ven na zahrádku. Chilli papričky mají velmi rády světlo. Platí zde pravidlo, že čím více budou mít světla, tím lépe porostou a tím silnější budou. Pokud trpíte nedostatkem místa uvnitř, doporučujeme vám investovat do menšího fóliovníku. Fóliovník vám vydrží několik sezon a spolehlivě ochrání Vaše rostlinky před nepříznivými povětrnostními podmínkami a jarními mrazíky.

Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíku můžete vysadit chilli papričky ven.  Doporučuje rostlinky postupně otužovat, tak aby si zvykli na nové prostředí a rozdíl teplot – například pouze na par hodin denně. Rostlinky chilli tak mají čas zvyknout si na přímé sluneční světlo a vítr, na který nebyly zvyklé během pěstovaní v místnosti.

Během této počátečních fázích růstu mohou být rostlinky obzvláště náchylné k škodlivému hmyzu jakou jsou například mšice. Podívejte se na některý z našich článků o nemocích a škůdcích rostlin.

Zalévání a hnojení chilli papriček

Jedna z nejčastějších otázek, které pěstitelé chilli papriček mají je:" Jak často rostliny paprik zalévat?" V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné je vhodné je zalévat každý 2-3 den nebo kdykoli je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, někteří pěstitelé zalévají papriky i dvakrát denně.

Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.



Hnojivo dodá rostlině energii, která je nutná k jejímu zdravému růstu a tvorbě kvalitních plodů.

Plody paprik a chilli papričky

Postupem času jak naše rostlinky chilli papriček budou dozrávat, budou se postupně květy měnit v plody. Toto je období, na které každý pěstitel čeká. Znamená to, že již brzy se dočkáte svých vlastních plodů papriky. Mezi květem a plodem je však ještě jeden velmi důležitý mezi krok. Tímto krokem je opýlení.

Je dobře si uvědomit, že opět různé druhy paprik a chilli rostou různě rychle – pokud tedy pěstujete cayenské papriky – cayenský pepř – tyto kvetou a plodí daleko rychleji než papriky druhu habanero, schotch nebo naga. Tyto později jmenované papriky vyžadují daleko více světla a tepla k tomu, aby začali plodit. Tyto papričky je proto vhodné pěstovat spíše ve skleníku – za oknem – nebo předpěstovat v bytě tak, abyste využili celou možnou pěstitelskou sezonu.

Opylení většinou proběhne přirozeně pokud vaše chilli papričky rostou venku – hmyzem, zejména včelami. Pokud pěstujete papriky uvnitř a rostlina trpí opadáváním květů je dobré zvážit ruční opylení. Není to nijak složité, štěteček nebo malíčkem lehce vsunete dovnitř květu, lehce jim zavrtíte a opylení tak proběhne. Můžete se pokoušet napodobovat pohyb včely a přelétávat štětečkem z květu na květ.

Některé květy odpadnou přirozeně – není potřeba se kvůli tomu podnikat žádné zásadní kroky. Jakmile opylení proběhne, začínají se tvořit malé zárodky budoucích chilli papriček není již třeba nic jiného, než pokračovat s dodáváním dostatečného množství živin a vody. Týden až čtrnáct dnů před sklízení je vhodné již papriky nehnojit! a zalévat pouze vodou – tak aby se rostlina takzvaně propláchla od případných škodlivin.

Přejeme vám nové kulinářské zážitky s vlastnoručně vypěstovanými chilli papričkami. Uplatnění najdou ve vaší kuchyni - při nakládání zeleniny, při přípravě ostrých jídel. Chilli papričky můžete navléci na nit a usušit. Budou se vám hodit i v zimních měsících.

Máte zkušenosti s pěstováním chilli papriček ? Do jakých pokrmů je používáte ?

Podělte se o své zážitky s přáteli na Facebooku!

Semínka chilli papriček v eshopu

Autor: www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.