E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Výběr a koupě správného zahradního nářadí.
Bez zahradního nářadí se nelze obejít. Jak si ale vybrat z tak pestré nabídky? Zde v článku je několik hledisek, na která se při výběru nářadí můžete zaměřit.
Výběr a koupě velkého zahradního nářadí
Zahrádkáři či pěstitelé se při péči o zahradu neobejdou bez určitého nářadí. Na trhu je velmi pestrá paleta všemožných typů a druhů různého nářadí, ale jak si vybrat? Pro základní zpracování půdy používáme rýč nebo rycí vidle, pro okopávání a pletí různé druhy motyk. Pro konečnou úpravu půdy a na ošetřování trávníků používáme hrábě.
Výběr rýče
Rýč používáme k základnímu zpracování půdy - rytí, a k výsadbě stromů a keřů. Volba typu rýče se odvíjí podle rozlohy pozemku, který hodlá pěstitel zpracovávat, a také typu půdy, který je na pozemku. Dále je potřeba zvážit vlastní fyzické dispozice, neboť práce s rýčem je ze všech prací na zahradě nejnáročnější. Zatímco při ošetření několika čtverečních metrů záhonu není rozdíl v práci s různými rýči příliš výrazný, lze s jistotou prohlásit, že toto už neplatí, pokud je ošetřovaná plocha daleko větší výměry.
Velikost a tvar čepele
Je potřeba volit s ohledem na půdu, kterou máme rytím obhospodařovat. Velikost čepele by měla být úměrná tuhosti půdy a fyzickým schopnostem zahrádkáře. Na těžkých a hutných půdách je práce namáhavější, snáze se zde proto bude pracovat s rýčem, který má menší čepel. Naopak, na písčitých půdách a půdách s dobrou strukturou, bude práce rychleji ubíhat s čepelí větší.
Tvar čepele lze hodnotit jednak podle zakončení čepele (rovné, kulaté či špičaté) a jednak podle profilu čepele. Volba tvaru zakončení se odvíjí od kamenitosti půdy. V kamenitých půdách se lépe pracuje se špičatým rýčem, který je ovšem méně praktický pro půdy bez kamení. Profilace čepele je důležitá z hlediska odolnosti čepele vůči odporu, který je na rýč při práci kladen. Čepel moderních rýčů profilovaná do obloukovitého tvaru umožňuje snížit váhu rýče při stejných mechanických vlastnostech.
Rycí vidle
V podstatě lze říci, že to co bylo napsáno o rýči platí i o rycích vidlích. Ty využíváme při prokypřování půdy a sklizni kořenové zeleniny a brambor. Rycí vidle jsou šetrné ke kořenům dřevin, u kterých prokypřujeme půdu.
Násada rýče
Násada rýče by měla být dostatečně pevná a odolná. Dříve rozšířené jasanové a jilmové násady dnes v mnoha směrech předčily násady kovové či plastové, zpravidla v kombinaci obojího. Tyto zároveň umožňují lepší manipulaci díky svému tvaru. Délka násady by měla korespondovat s velikostí člověka, kterému je rýč určen. U příliš krátké násady se člověk musí hrbit, naopak příliš dlouhá násada svou délkou překáží. U dřevěných násad je vhodné jejich povrch u nově zakoupených rýčů ošetřit smirkovým papírem, aby se předešlo třískám.
Vlastní koupě
Pokud váháte s výběrem rýče, lze doporučit, pokud máte možnost, vyzkoušet si někde práci s různými typy. Cenové rozpětí nabízených rýčů kolísá od 250Kč do tisícových položek. Nízké investiční náklady jsou však vykoupeny větší námahou a poměrně rychlou kazivostí. Ta se nemusí projevit na malém pozemku, avšak pokud používáte rýč častěji, lze doporučit výběr kvalitního rýče. Větší investice tolik nebolí, pokud si uvědomíte, že u takovýchto produktů je garantována záruka 2, 3, i 5 let.
Výběr motyky
I když jedno známé české přísloví tvrdí, že „když pánbůh dopustí, i motyka spustí“, nebudeme se na to spoléhat a raději si vyhlédneme kvalitní nářadí, které nám bude dobrým a dlouholetým společníkem.
Motyku používáme ke kypření půdy a odstraňování plevele. Podle velikosti čepele jsou motyky někdy nazývány „vyhrnovací“, „sázecí“, „plecí“ a „vícehroté – kypřící“.
Vyhrnovací se vyznačují poměrně vekou čepelí, často profilovanou tak, aby bylo vyhrnování řádku snadnější. Tato vlastnost se ukáže jako velice užitečná například při sázení brambor.
Sázecí motyka patří do kategorie menších, je typická svou malou rukojetí a pracujeme s ní většinou sehnutí, nebo v kleče. Je vhodná především k vysazování menších rostlin na záhon. Při výběru se nemusíme zaměřovat na žádné speciální technické požadavky, důležité je, aby seděla v ruce.
Pro další typ motyčky (tzv. „plecí“) je důležité, aby měla širší řeznou část, pomocí které přetneme plevelné rostliny těsně pod povrchem půdy. Zde při výběru zvažte své fyzické předpoklady, obecně platí, že čím větší čepel - tím větší námaha!
Posledním typem motyk jsou motyky kypřící neboli vícehroté, po kterých sáhneme, jak název napovídá, pokud se chystáme kypřit půdu a rozrušovat půdní škraloup.
Násada na motyku – topůrko
Násady se nejčastěji vyrábí ze dřeva, nejlépe tvrdého a pružného. Záleží na výrobci, ale v každém případě je lépe nové topůrko ošetřit smirkovým papírem. Topůrko volíme tak dlouhé, aby se nám s motykou dobře pracovalo. Dnes jsou také k dispozici multifunkční násady.
Hrábě
Hrábě jsou všestranným pomocníkem v péči o zahradu, využijeme je zejména při konečné úpravě půdního povrchu. Velký výběr hrábí nalenete zde.
Hrábě kovové
Tento typ využíváme při konečném zpracování záhonu pro výsev, při výsevu a péči o trávník a k hrabání listí. Ideální šířka hrábí je 30 – 40cm. Hrábě by měly být lehké, ale zároveň odolné proti ohnutí při udusávání povrchu.
Prutové hrábě
Prutové hrábě oceníme při péči o trávník, používáme je k hrabání listí a staré trávy. Některé typy mají nastavitelnou rozteč mezi pruty. Dnes se rozšiřují hrábě s prsty z tvrzeného plastu. Kovové násady jsou na omak studené a vzhledem k tomu, že hrábě poměrně často odkládáme, jsou pro hrábě vhodnější jiné materiály pro výrobu násady.
Vývojové trendy v oblasti velkého zahradního nářadí
Podle použitého materiálu se mění i hmotnost zahradního nářadí, které je lehčí oproti dříve vyráběnému. Modifikací hrábí vznikly různé provzdušňovače a rotační provzdušňovače, využívající energie tahu.
Poslední novinkou jsou multifunkční rukojeti na které lze rychle a jednoduše nasazovat i sundávat jednotlivé hlavice v podobě motyky, hrábí.
Doporučení ke koupi a následné péči
Tak jako u rýčů i zde platí, že kvalitnější nářadí je dražší, ale investované peníze se vrátí v podobě ušetřené námahy a delší trvanlivosti výrobku. Avšak i s tím nejlepším nářadím je nutno zacházet s citem, má-li vydržet delší dobu. Při používání rýče zarýváme adekvátně velké kusy půdy tak, aby při jejich páčení rýčem nebyl na rýč kladen nadměrný tlak. Rovněž pro snadnou práci je vhodné rýče a motyky brousit a mimo sezónu natírat kovové části oleje.
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..