E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Angínovník čínský - leopard mezi liliemi
Angínovník čínský - leopard mezi liliemi - kvetoucí trvalka původem pocházející z Číny, kde je hojně využívána v léčitelství. Je ozdobou každého květinového zákoutí.
Angínovník čínský - leopard mezi liliemi
Angínovník čínský (lat. Belamcanda chinensis) - je vytrvalou okrasnou bylinou známou také pod jmény: ostružník lilie nebo leopardí květ. V roce 2005 byla jako jediný druh rodu Belamcanda převedena do rodu Iris - Iridaceae. Angínovník čínský, jak již napovídá jeho druhové jméno, pochází z Číny. Roste také v Japonsku, Vietnamu, Indii a na Filipínách. Pěstuje se jako okrasná rostlina a díky svým léčivým účinkům také jako léčivka.
Tuto rostlinu jednoduše poznáte podle nezaměnitelných oranžových květů s leopardí kresbou. Angínovník čínský je rostlina 60-90 cm vysoká. Listy jsou vějířovité, mečovité až 40 cm dlouhé a asi 3 cm široké. Rostlina je to tedy výraznějšího vzrůstu a může dosáhnout při dobré péči až 1 m. Na záhonu ani na parapetu se jen tak neztratí. Naopak nejen výškou, vynikne hlavně květenstvím, které je drobnější a květy vás potěší od července do září. V pokojových teplotách a podmínkách kvetou o něco dříve a déle.
Květy jsou barvy žluté až oranžové a červeně skvrnité. Po odkvetení se na rostlině objevují tobolky se spoustou tmavých dužnatých semínek, o průměru kolem 5 mm. Tyto semínka připomínají plody ostružiníku.
Pěstujeme Angínovník čínský
Semena Angínovníku čínského se vysévají od ledna až do březnu. Mají velmi dobrou klíčivost. Semenům můžete ke klíčivosti pomoci narušením povrchu pilníkem, nebo namočením na 1-2 dny před výsevem do vody. Pro výsev je vhodné použít minikleník, nebo rašelinové tablety, které nadkryjete stříškou z ustřižené PET lahve, a které pak se semenáčkem usadíte přímo do připraveného květináče. Substrát pro klíčení angínovníku je vhodný s podílem rašeliny. Semena položíme na povrch, již nepřihrnujeme ani nezasypáváme hlínou. Při klíčení můžeme substrát zahřát v mikrovlné troubě a udržovat v miniskleníku vyšší teplotu při klíčení. Semena klíčí na povrchu substrátu ohřátého na 16-30°C. Rostlinky se objevují po 14 -16-ti dnech, nejdéle klíčí 60 dnů. Pokud vám tedy nevyraší hned, buďte trpěliví.
Od vyklíčení se po přesazení objevují květy Angínovníku za 4 měsíce. Rostlina je tedy okrasnou poměrně brzy a není třeba čekat několik let na květy. Angínovník se pěstuje v několika odrůdách, které se od sebe liší barvou květů. Květy Angínovníku se podobají kosatci.
Semenáčky Angínovníku přesaďte do připraveného květináče. Pamatujte na drenážní vrstvu. Vyhovuje mu dobře propustný substrát s podílem písku, pH neutrálního, dobře výživný. Pokud se rozhodnete pro pěstování v exteriéru, na záhonu - Angínovník čínský prospívá na slunném stanovišti. Angínovník vynikne ve společnosti okrasných trav, můžete ho nasadit k vodním plochám. Elegantně bude působit také v zákoutí s posezením. Venkovní pěstování vyžaduje přezimování rostliny. Pokud nemáte prostor se rostlině věnovat, pak je spolehlivější pěstování Angínovníku jako pokojové, hrnkové rostliny. Na parapetu jí stačí částečně slunné stanoviště, dobře snáší teplo od radiátorů.
Zálivku je vhodné provádět pravidelně, rostlinu nepodmáčet, ale udržovat vhlký substrát. Tuto vytrvalou zahradní bylinu není třeba přihnojovat. U bylinek je nadměrné hnojení ke škodě. Bujný růst rostliny přebije květy a vůně. Pokud byste přece jen rostlině dopřáli nějakou výživu, můžete přihnojovat kravským hnojem, stačí velmi malá dávka.
Jednou za 2 roky je vhodné rostlinu přesadit. Nevybírejte jí však o moc větší květináč než byl ten předchozí. Vždy pamatujte na vhodnou drenáž jako spodní vrstvu do květináče. Angínovník čínský jako pokojová rostlina vydrží několik let. Pokud náhle zežloutne, není třeba se obávat zasychání, roszlina se tak regeneruje po období květu. Obvykle zase obraší zelenými listy.
Angínovník čínský je rostlina mrazuvzdorná, ale je vhodné ji nechat přezimovat. Jestliže ji pěstujete v exteriéru, pak je na to dobré myslet, a nasadit ji do přenosné nádoby. Vydrží až -20 °C. Pokud se rozhodnete ji nechat přes zimu venku, přihrňtě k ní chvojí, slámu nebo obalte netkanou textilií, která ochrání rostlinu před mrazem. Mírné české zimy tato exotická rostlina vydrží. Při přezimování omezte Angínovníku zálivku a rostlinu odneste do chladnější místnosti, kde budou přezimovat ostatní rostliny ze zahrady.
Pokud Angínovník pěstujete celoročně jako pokojovou rostlinu, pak ji nechejte na svém stanovišti, přezimování nepotřebuje.
Účinky Angínovníku čínského a zajímavosti
Angínovník čínský - je trvalka, léčivka původem z Číny. V čínských vesnicích je využívána v léčitelství pro své léčivé hodnoty. Sušený oddenek je od pradávna využíván k léčbě zánětů v krku, astmatu, při otoku jater a sleziny, pomáhá vyléčit kapavku a malárii. Při prvních bolestech v krku při chřipce a angíně se žvýkají listy Angínovníku, stačí si odstříhnout cca. 3 cm špičky listu a požvýkat, poté vyplivnout. Účinná látka jsou tedy listy a oddenky, doporučuje se uchovávat v lihu a zředěné používat ke kloktání. Angínovník čínský je velmi účinný, proto by se neměl užívat dlouhodobě. Listy stačí žvýkat cca. 30 sec. a to max. 6x denně. Po těchto 30 sec. ucítíte úlevu jako při použití krčních sprajů proti angíně.
U někoho se můžou objevit alergické reakce (silné pálení, otoky krku, dýchacích cest a sliznic), pak ve žvýkaní listů nepokračujte. Listy v žádném případě nepolykejte! Nenechávejte takto silné látky užívat děti. Rostlina obsahuje glykosidy (belamcadin, tectoridin), flavonoidy, třísloviny, silice, saponinů a zřejmě i blíže neprozkoumané alkaloidy. Rostlina je to léčivá, ale může působit na organismus toxicky. S denní dávkou ke žvýkaní to tedy nepřehánějte.
V současné době probíhají studie, které zkoumají potenciál této bylinky v léčbě proti karcinomu prostaty. Účinné látky v této bylině pomáhají bojovat proti virové infekci a pomáhají snížit zánět, horkost.
Každý nemusí být příznivcem této alternativní medicíny a pomoci z přírody. Angínovník čínský skvěle splní úlohu okrasné a zajímavé rostliny, která oživí vaši zahradu a potěší krásnými květy, které nastupují poměrně brzy od výsevu semínek. Angínovník čínský je vhodný také jako dekorativní květina k řezu.
Podělte se o nové informace s přáteli! Sdílejte článek na Facebooku!
Semínka objednávejte již nyní za nejlepší cenu na trhu!
Semínka Angínovníku čínského v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..