E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Bakterie a hniloba na rostlinách

Bakterie a hniloba na rostlinách - choroby rostlin, které nesmíte nechat propuknout. Čtěte více o prevenci a ochraně rostlin...
Bakterie a hniloba na rostlinách
Bakteriální onemocnění a hniloba rostlin jsou choroby, kterým je třeba zabránit ještě dříve, než se vůbec rozšíří na pěstované rostliny. Pokud jsou vhodné podmínky pro šíření těchto nemocí, jednejte rychle a co nejdříve zabraňte propuknutí.
Bakteriální onemocnění
Bakterie napadají rostliny, stromy a keře bez rozdílu. Množí se v letních měsících, při konstantní teplotě 25°C. Číhají v půdě a na rostlinách i několik zim po sobě. Jak se projevují:
- na zelenině - účinek baktérií je zhoubný, zeleninu pravidelně kontrolujte a napadené části likvidujte
- na okrasných rostlinách - zde nebývá napadení baktériemi tak časté. Okrasné rostliny bojují více se škůdci a houbovým onemocněním
- na ovocných stromech - vyvolávají baktérie tzv. baktériovou spálu. Při podezdření na výskyt této choroby rostlin informujte stanici ochrany rostlin nebo zemědělský odbor na městském úřadě
Na co si dávat pozor? Bakteriózy přenáší především hmyz:
- mšice - přenáší baktérie ve svém těle. Při sání z mladých výhonů listů rostlin mohou mšice nemoci přenést
- svilušky - zanechávají v rostliných vpichy po sání, tím se stává rostlina méně odolnou proti napadení baktériemi
- třásenky - sají na spodní straně mladých listů. Prázdné rostlinné buňky se po vysání naplní vzduchem a bakterie tak mají volnou cestu
Jak proti bakterióze bojovat?
Napadené stromy, rostliny a keře musíte hluboko a důkladně seříznout. Na tuto chorobu neexistuje účinný postřik ani chemie. U dřevin pilu namáčejte mezi jednotlivými řezy do lihu a desinfikujte ji. Dužnaté rostliny a byliny odstraňujte celé. Ihned po řezu a po vytržení rostlin napadené části likvidujte!
Čerstvé rány po řezu u ovocných stromů ošetřete štěpařským voskem. Chraňte čerstvě ošetřené rostliny řezem před bouřkou a silnými dešti. Bakterie mohou pronikat do otevřených řezných ran, které jsou na přenos náchylnější.
Napadené rostliny hnojte s mírou. Přehnojení může rostliny ještě více poškodit. Důležité je pro rostliny dostatek živin. Pokud trpí podmírou nebo přemírou živin jsou náchylnější k nemocem a snáze je napadají škůdci.
Prevence
Nejdůležitější prevencí je:
- nakupujte pouze zdravé a odolné rostliny
- vysévejte na záhony smíšené kultury rostlin, nedávejte několikrát po sobě stejný druh zeleniny na jedno místo
- zlikvidujte sající škůdce - způsobují otevřené rány na pletivech listů rostlin
- uklízejte na zahradě - pravidelně shrabujte listí, odstraňujte rostlinný odpad, plevel
Hniloba kořenů rostlin
Také u této choroby je nejdůležitější prevence. Rostliny je třeba chránit a kontrolovat, aby se u nich toto houbové onemocnění neprojevilo. Houbové onemocnění postihuje rostliny, zeleninu i dřeviny. Projevuje se tak, že ničí kořeny rostlin a nakonec zlikviduje a zahubí celou rostlinu. Hnilobu způsobují houby, které žijí v půdě nebo na kořenech rostlin.
Výskyt hniloby poznáte tak, že listy rostlin povadnou. Chovají se tak, jako by rostlina trpěla suchem. Listí povisne a žežloutne (později zhnědne). Vykopejte u rostliny jamku do hloubky 15 cm. Zkontrolujete tak přemokření půdy a kořeny rostliny. Je-li půda suchá, bez obav můžete rostlinu zalít a pokračovat v pěstování. Ale jsou-li kořeny rostlin zčernalé a zapáchají, věřte že jsou napadeny hnilobou.
Jak výskytu hniloby předcházet?
- vybírejte odolné - rezistentní odrůdy rostlin
- odstraňujte napadené rostliny (i s kořeny)
- zálivku provádějte jen když je půda opravdu suchá
- zlepšujte propustnost půdy zarytím kompostu, či písku
Pokud máte jílovitou půdu, která zadržuje hodně vody, pak si vybudujte na zahradě vyvýšený záhon, který ohraničíte prkny a vyplníte kvalitním propustným substrátem.
Jestliže je půda těžká a drží se v ní voda, pak je velmi pravděpodobný výskyt hub, kterým se daří v těchto půdách. Pokud vám již na zahradě/záhonu houby rostou, zlepšete kvalitu půdy tak, že do půdy zaryjete kompost, přidáte šterk nebo písek.
Odolné odrůdy proti různým chorobám jsou vyšlechtěné odrůdy - nazývají se odrůdami rezistentními.
Fungicidem proti hnilobě
Fungicidy pomáhají jako prevence proti hnilobě. Poud se vám hniloba projevuje u cibulovitých rostlin, použijte fungicid. Ten nasypte spolu s cibulkami do plastové nádoby a uchovejte do výsadby.
K tomu, aby jste mohli použít fungicid jako účinnou léčbu, je třeba zjistit a určit, které houbové onemocnění vaše rostliny napadlo.
Moření semen
Moření semen je často opomíjenou metodou, která pomůže zničit případné zárodky houbových chorob a škůdců.
Máte tip jak ošetřit rostliny před chorobami a škůdci? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!
Semínka zeleniny v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..