E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Barevné hyacinty již před příchodem jara
Barevné hyacinty již před příchodem jara - jak nejlépe rychlit hyacinty? Ve sklenici s vodou, kdo přidá kousek dřevěného uhlí a vše zabalí do kornoutu z papíru, má vyhráno. Jestli je to tak jednoduché vyzkoušejte sami...
Barevné hyacinty již před příchodem jara
Hyacint (lat. Hyacinthus) - patří do čeledi chřestovitých (lat. Asparagaceae). Je cibulovinou z rodu jednoděložných rostlin. Jedná se o vytrvalou rostlinu - cibulovinu. U cibulovin je důležitá velikost cibule. Čím větší a kvalitnější je, tím větší je i květenství. Květ je na hyacintu tím nejzajímavějším. Krásně se bude vyjímat na vašem pracovním stole. Příchod jara oznámí také romantickou vůní a i na sv. Valentýna můžete nechat provonět své smysly.
Hyacint je rostlina s oboupohlavnými květy. Květenství je ve vrcholových hroznech. Okvětí se skládá ze 6ti okvětních lístků. Plodem hyacintu je tobolka. Listy jsou v přízemní růžici o počtu 2-6 listů. Listy jsou jednoduché, přisedlé. Čepele listů jsou většinou čárkovité až kopinaté.
Tip na sv. Valentýna: Vyzkoušejte dárek v podobě červeného nebo růžového hyacintu. Vyberte k hyacintu vhodný barevný přebal. Ozdobte ho barevnou stuhou. Pro vytváření originálního dárku použijte např. červený košík s uchem , červený přebal na květináč a červený vazací drát. Nejen na sv. Valentýna může být kvetoucí hyacint inspirací.
Komu se nechce na všechnu tu krásu čekat až na sv. Valentýma, máme pro něj typ na - rychlení cibulovin! S rychlením můžeme začít již v září. Ovšem čím více se blíží jaro, tím jde rychlení snáze. Důležité je udržet doporučenou teplotu a temno v místnosti.
Hyacinty můžeme začít rychlit již od října do prosince.
Rychlení je vlastně takové oklamání přírody. Kdy cibulovinám uměle vytvoříme zimu a pak uměle vytvoříme teplo a světlo.
Můžeme rychlit nejen hyacinty, ale i ostatní cibuloviny. Jako např. sněženky, narcisy, modřence, ladoňky, krokusy a konvalinky. Všechny cibuloviny nelze rychlit po vzoru hyacintů. Některé potřebují např. zasazení do misek s hlínou a uložení v pařeništi.
Rychlení cibulovin
Již v prosinci kromě větviček "barborky" myslíme na květinovou výzdobu rychlených květin. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, máme pro vás jedinečný návod. Uvidíte, že rychlení nic není a že si ho opravdu zamilujete. Křehké květy vás v zimních měsících oslní a potěší.
Hyacinty (lat. Hyacinthus) - rychlíme v čisté vodě. Např. v menších skleničkách (od jogurtu, hořčice, apod.)
Postup:
- Do čistých sklenic vložíme kousek dřeveného uhlí
- Sklenice naplníme měkkou, nejlépe převařenou vodou
- Cibulky Hyacintů očistíme od zbytků kořínků a nečistot
- Takto připravené cibulky položíme na sklenici
Hyacinty můžeme začít rychlit již v říjnu. Takto rychlené nám bohužel nevykvetou na vánoce. Nejdříve nám vykvetou v lednu.
Obecné zásady rychlení hyacintů:
Vody do sklenice dejte jen tolik, aby se jí cibule tak tak dotýkala. Mezi hladinou vody ve sklence a cibulkou má být jen 1 mm volného prostoru.
Voda musí mít teplotu kolem 10°C. Nedávejte teplejší.
Sklenice s cibulemi přeneste na tmavé místo. Pokud nemáte tmavou místnost, obalte celou sklenici i s cibulí kornoutem ze silného papíru. Udržujte teplotu kolem 10-12°C.
Během celého rychlení opatrně doplňujte vodu (opět o teplotě kolem 10°C, nejlépe převařenou). Vodu do sklenice lejte tak, aby se nedotkla cibule.
Tip: K rychlení vybírejte jen ty největší cibule. Květ se tvoří z rezervních látek v cibuli. Důležitá je nižší teplota, kterou rostlina potřebuje k zakořenění.
Cibule začne vytvářet kořínky cca. 2 měsíce od začátku rychlení. V této době cibulku pozorujte. Jakmile se ukáže mezi listy květní stvol, přeneste hyacinty do teplejší místnosti. Ještě týden nechte květenství zakryté papírem. Na světle a v teple rychleji rozkvete.
Hyacinty - jejich květy vás potěší a spolu s dalšími jarními cibulovinami. S nimi můžete vytvářet zajímavé barevné kompozice. Rychlit si tyto cibuloviny - znamená na jaře hodně ušetřit!
Pokud chcete opravdu pěkné velké rostliny s velkým květenstvím, pak při rychlení nesundávejte z rostlin papírové kornouty, dokud nebudou puky rostlin min. 10 cm!
Cibule po odkvětu hyacintů nevyhazujte. Pozvolna je otužujte z pokojové teploty na venkovní. Na konci dubna je přesaďte na záhon, do volné půdy. Cibulky zasaďte hlouběji. Jakmile cibulky vyschnou, vyjměte je z půdy a uskladněte. Důležité: Jakmile cibulky zmenší svůj objem, nedávejte je k rychlení 2 roky po sobě!
Sdílejte inspiraci s přáteli na Facebooku!
Zaujalo Vás rychlení hyacintů? Ozdobte si pracovní stůl již nyní!
Hyacinty v eshopu ZDE
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..