E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Cypřiš - vypěstujte si živý plot!
Cypřiš - vypěstujte si živý plot! - vyberte si z množství tvarů, barev i výšek cypřišů ten nejhodnější pro vaši zahradu.
Cypřiš - vypěstujte si živý plot!
Cypřiš (lat. Cupressus) je stálezelený jehličnatý strom nebo keř z rodu cypřišovitých. Cypřiše rostou převážně ve Středomoří a v teplých oblastech Severní polokoule. Cypřiše určují ráz krajiny, připomenou nám pobyt na dovolené v Itálii, typické jsou pro Toskánsko. Cypřiše jsou dřeviny, které tvoří zásadní složku při tvorbě našich zahrad. Mají dekorativní, i zastínující využití, ať ve formě keře nebo stromu. Stromy i keře mohou mít mnoho barev a tvarů. Cypřiše jsou úzce kuželovitého a sloupovitého tvaru. Mají nápadný a výrazný tvar, určující ráz živého plotu. Pro vytvoření kvalitní stěny - živého plotu je třeba vysazení více jedinců v řadě, nebo ve skupině. Přo vytvoření živého plotu využíváme více druhů cypřišů, které tento rod nabízí.
Stříhané živé ploty jsou vhodným architektonickým doplňkem vaší zahrady. Z jehličnatých stromů a keřů jsou Cypřiše jedny z nejvhodnějších. Rostou pomaleji a vyžadují lehčí, výživnější půdy. Daří se jim na slunci, stínu i polostínu. Živé ploty dělíme dle výšek na nízké (do 1 m), střední (1-2 m) a vysoké (2-3 m) a také na sříhané a volně rostoucí. Živý plot vybíráme pečlivě, aby se nám hodil k typu domu a zahrady. Nemá totiž sloužit jen jako "plot" zamezující pohledu z ulice do zahrady. Má také funkci estetickou-kdy příjemně doplňuje kompozici zahrady, hygienickou-částečně tlumí hluk z ulice a zachytává prachové částice a mikroklimatickou-zvyšují vzdušnou vhlkost a zlepšují mikroklima zahrady.
Stříhané živé ploty - jsou vhodné do menších zahrádek. Můžeme mezi cypříšky nasadit i listnaté keříky, aby plot nepůsobil monotónně. Jehličnaté cypřiše a cypříšky dáváme vždy na rušnější část plotu. Celkově nám zahradu zútulní. Volně rostoucí živé ploty - neupravujeme do pravidelného tvaru, mezi cypříšky můžeme vysadit i kvetoucí rostliny. Vybíráme k sobě rostliny s obdobnými nároky na půdu, stanoviště či prostředí.
Zakládáme živý plot
Živý plot si většinou zakládáme pro větší soukromí na vlastní zahradě, popřemýšlejte však také o tom, ja bude plot vypadat za dva tři roky. Cypřiše se nám mohou úspěšně rozrůst,jak na vlastním pozemnku, tak i k sousedům. Je tedy rozumné zvolit větší vzdálenost od hranice pozemku. Listnaté živé ploty zakládáme na podzim, jehličnaté živé ploty na jaře. První krok je vytyčení místa výsadby a odplevelení. Můžeme vykopat jámu po celou délku plotu, nebo jen jámy na jednotlivé rostliny. Budete plot sázet do jedné nebo dvou řad ? Do vyhloubených jam vsypte vhodný substrát nebo směs rašeliny, vřesovky a písku v poměru 1:1:1. Vhodnější je kyselá zemina bez vápna. Hodně zalejte.
Druhy cypřišů
Cypřiš stálezelený (lat. Cupressus sepervirens) je nápadný jehličnatý strom, který roste ve Středomoří od Řecka po Írán. Může dorůst 20 až 35 m výšky. Je vhodný na živé ploty, není mrazuvdorný. Je vhodný jako statická součást zahrady. Vě větru se nepohybuje, drží svůj tvar, větve se neohýbají. Cypřiš je velmi oblíbený vzhledem k svým technickým i dekorativním vlastnostem. Samčí květenství je žlutohnědé a samičí zelené. Plodem cypřiše je hnědá šiška kulatého tvaru složená z 6 - 12 šupin s tupými výčnělky. Cypřiš i cypříšek dobře snášejí řez.
Cypřiš Leilendův (lat. Cupresociparis leilendii) je rychle rostoucí cypřiš, který má roční přírůstky až 50 cm. Je vhodný ke tvarovnání. Pokud bychom ho nechali volně růst, dosáhne výšky až 30 m.
Cypřiš - při výsadbě dbejme o to, aby se jednotlivé stromy dotýkali svými spodními větvemi. U plotů nad 60 cm výšky se doporučuje řez mírně kónický.
Cypříšek letní (lat. Chamaecyparis) je nenáročná, atraktivní, jednoletá rostlina, která se hodí na dočasné živé ploty, i jako solitérní kus do zahrady. Cypříšek dorůstá až do výšky 1 m. Má nadýchaný tvar a z dálky vypadá jako malý jehličnan. Drobné čárkovité, světlezelené listy se na podzim zbarvují karmínově červeně. Dobře snáží řez. Pro svou jasně zelenou barvu umí na záhoně vytvořit kontrast kvetoucím rostlinám. Cypříšek dobře prospívá v úrodné propustné půdě, i kamenité, skalnaté. Nejlépe se mi daří na plně osluněném místě, chráněný před větrem. Cypříšek zalévejte mírně, můžete mi přidat hnojivo co 14 dní. Pří výsevu ze semen můžeme předpěstova cypříšek buďto v bytě, nebo venku. Při venkovním předpěstování nebo výsevu nadkryjeme nádobu sklem. Semínka překrýváme jen slabou vrstvou zeminy.
Cypříšek letní vyséváme v dubnu přímo na stanoviště, kde chceme okrasnou stěnu mít. Cypříšku se daří i v městském prostředí, kde je vzduch mírně znečištěn.
Cypříšek Lawsonův (lat. Chamaecyparis lawson) je původem severoamerický jehličnatý strom. Do Čech byl dovezen v roce 1859. V přírodě roste v nadmořské výšce kolem 1700 m s borovicemi a jedlemi. Cypříšek je stálezelený strom, který dorůstá do výšky 50 m. V našich podmínkách do výšky max. 25 m. Za deset let vyroste cca 3-4 m výšky, roční nárůst rostliny je cca. 30 cm. Patří mezi nejkrásnější sloupkovité rostliny. Nepotřebuje prostříhávat, má kompaktní hustý růst. Hodí se pro zastříhávání, má úzký tvar kužele, či válce. Kmen je pevnější (může dorůst průměru až 3m), má hnědou kůru s červenavým nádechem. Plodem jsou drobné dřevité šištičky. Je tedy velmi dekorativní. Modrozelené šupinové listy mejí zespodu šeý lem. Po rozetření vydávají příjemné aroma. Dříve se cenné bílé dřevo cypříšků používalo na stavbu lodí, či chrámů. Nyní jsou přirozené zdroje vyčerpány. Dřevo obsahuje olej, který se užívá inhalaci, ve větší můře poškozuje ledviny. Cypříšek Lawsonův je velice variabilní druh. Intenzívně se šlechtí nové tvary, barvy, vzhled i výška. Je známo na 500 kultivarů. V parkové výsadbě je jeden z nejvýznamějších jehličnanů.
Péče o živý plot
Výsev - semínka nejvhodněji klíčí v teplém skleníku, ve vhodném substrátu nebo rašelinových kapslích . Semena nedáváme hlukoho do hlíny. Pokud teplý skleník nemáme, můžeme nádobu se semínky nadkrýt sklem. U některých druhý použijte k naklíčení stratifikaci. Ta nedovolí semenům vyschnout. Semena se tak uchovají z podzimu a je umožněn jarní výsev. K naklíčení použijte rašelinový základ, který i se semeny vložte do ledničky na 70 – 100 dnů. Pro přesazování na venkovní stanoviště je vhodné jaro, kdy rostlinka začíná obrůstat.
Výsadba - při výsadbě dbejme o to, aby se jednotlivé stromy dotýkali svými spodními větvemi. U plotů nad 60 cm výšky se doporučuje řez mírně kónický. Mladé rostlinky potřebují přistínění.
Zálivka - by měla být mírná, ale pravidelná. Nejlépe ostátou vodou bez obsahu vápníku. Nesnáší přesušení.
Řízkování - pro množení nelze doporučit, spíše roubování na Chamaecyparis lawsoniana.
Hnojení - v době vegetace můžeme přidávat co 14 dní do zálivky. Vhodné jsou hnojiva na azalky, jehličnany, bez přídavku vápníku.
Řez - cypřiše tvarujeme do stále jednoho tvaru. Řež doporučujeme každý rok, aby nám rostlinka obrášela pravidelně již od spodu. Jakmile nám kmen opadá a rostlina se vytáhne do výšky, staré dřevo již po dalším řezu neobraší. Cypřiš řežeme březen - květen, nebo na konci srpna.
Zazimování živého plotu - ke kořenům nahrňte mulč, nebo shrabané listí ze zahrady. Můžete použít také netkanou bílou textilii. Jak rostliny zestárnou a zesílá není třeba již na zimu takto ošetřovat. Kdo má solotérní rostlinu v nádobě - snese cypřiš 5°C venku, při větších mrazech ho přeneste do netepleneého skleníku, chladné místnosti nebo zimní zahrady.
Koho cypřiše uchvátili a nemá zahradu, nezoufejte. Cypřiše můžeme pěstovat také v interiéru, kdy místnost ozdobí i příjemně provoní.
Semínka cypřiše v eshopu
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..