E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Douglaska tisolistá - co jste o ní nevěděli
Douglaska tisolistá - cenné jádrové dřevo používající se k výrobě nábytku, plovoucích podlah a teras. Učarovala vám kresba této krásné dřeviny v interiérů? Pak se nabízí zasadit tento strom na oplátku zpátky přírodě.
Douglaska tisolistá - co jste o ní nevěděli
Trend jehličnanů v zahradě pokračuje. Nevybrali jste si jednoletý Cypříšek letní, ani dekorativní, dlouhověkou, opadavou Metasekvoj čínskou? Podívejte se na Douglasku tisolistou. Douglaska tisolistá (lat. Pseudotsuga menziesii) - je jehličnan z rodu Pseudotsuga, který se v Evropě pěstuje již od roku 1827, kdy byla dovezena z Ameriky do Skotska (Skotským botanikem Douglasem, po kterém je pojmenována), odkud byla dál rychle rozvezena po celé Evropě. Ačkoliv je Douglaska nejvíce srovnávána se smrkem a jedlí, patří do čeledi borovicovitých (lat. Pinaceae). Původně byla Douglaska rozšířena v Americe, od Severní Ameriky, přes Kanadu, po Kalifornii. Najdeme ji v pohoří Santa Cruz, v Sierra Nevada i Klamath Mountains. Douglaska bývá označována jako "král lesů tichomořského pobřeží USA". Douglasce se daří v nížinách, na pobřeží a v pohoří do výšky kolem 1800 m.n.m. Douglaska je stálezelený strom. Jedná se o jehličnan podobný jedlím a smrkům. Má však jemnější vzhled. Patří mezi rychle rostoucí jehličnany. Roste 3x rychleji než smrk. Douglaska je druhý nejvyšší strom světa po Sekvoji vždyzelené. Má rovný pevný kmen a skoro vodorovně rostoucí větve, které rostou v měkce stavěné, kuželovité, rovnoměrné koruně.
Douglaska - jak ji poznáme
Stromy mají dlouhý kůlovitý kořen, který je v mělké půdě bohatě rozvětven. Přes svou výšku jsou stromy pevně zakotveny v půdě a netrpí vývraty. Kmen Douglasky je výrazně dekorativní. V mládí stromu ho pokrývá hladká, zelenošedá kůra s plyskyřnatými puchýři. Ve stáří stromu se kůra mění v červenohnědou, rozprazkanou kůru, která má v sobě korkovité žíly. Tyto korkovité vrůstky v kůře pomáhají stromům přežít lesní požáry. Douglaska je dřevina, kterou téměř nejde zapálit. Douglasku dále rozpoznáme podle specifické vůně jehliček. Po rozemnutí v ruce příjemně voní po citrónech. Tyto jehličky vydrží na větvi cca. 4-8 let. Ve stínu jsou jehličky rostlé ve dvou řadách. Na slunném místě jsou jehličky zploštělé, měkké, až 3,5 cm dlouhé. Šišky Douglasky jsou pevné, nerozpadají se. Visí směrem dolů a mají štíhlý tvar. Skládají se z trojcípých krycích šupin, které se překrývají. Samčí šištice jsou žlutočervené, rostou na spodní straně výhonů a samičí šištice jsou hnědočervené 4-7 cm dlouhé a přecházejí do šišek visících směrem dolů. Semena v šišce jsou asi 6 mm velké, lesklé, s dlouhým křídlem. Na stromě se šišky objevují zhruba po 30-ti letech.
Douglaska - pěstování
Douglasce vyhovuje při zasazení přiměřené zastínění, které pomůže tomu, aby mladý stromek prospíval. V pozdějším věku je vhodnější slunné stanoviště. Douglaska je strom víceméně přímořský, vyhovuje jí tedy vyšší vzdušná vlhkost. Může se stát, že v našich podmínkách v zimních měsících, strom namrzne, avšak velmi dobře se regeneruje. Velmi dobře se regeneruje také i po okusu zvěří. Oproti jedlím a smrkům jí nevadí delší sucho. Nesnáší však přemokření. Douglasce nejvíce vyhovuje výživná, hluboká, hlinitá půda. Prosperuje však také v těžších půdách nebo štěrkovitých. Pokud Douglasku nasadíte do půdy jílovité, nebo půdy těžké a chudé na živiny, může se stát, že poroste špatně a zakrní.
Semena Douglasky vyséváme z jara přímo na záhon. Douglasku můžeme pěstovat také pro tvarování na bonsai nebo jako koniferu v květináči. Tvarujeme ji pouze na jaře, kdy jsou větve v plné míze a nedojde ke zlomení větví. Větve omotáme drátem a umístíme do vodorovné polohy kolmo ke kmeni stromu. Semena Douglasky před vysazením stratifikujeme po dobu 14-ti dní v chladu (lednici) o teplotě 3-5°C.
Douglaska tisolistá dobře snáší přesazování i v pokročilejším věku, oproti jiným jehličnanům. Douglasce naopak neprospívá omlazování a řezaní větví. Prořez provádějte pouze vkrajních případech.
Na obrázku kresba dřeva Douglasky
Douglaska - zajímavosti
Douglaska tisolistá je hospodářsky nejdůležitější americkou dřevinou. Proto je Douglaska nejužitečnější importovanou dřevinou do Evropy a Česka. V našich lesích je zastoupena na 3800 ha, což znamená podíl 0,1% z rostoucích jehličnatých stromů. Douglaska obsahuje velice cenné jádrové dřevo. Zpracovává se v nábytkářském průmyslu. Také na výrobu dřevěných podlah, teras a obkladových desek. Má velice dekorativní a vkusnou kresbu dřeva. Vlastnostmi je nejpodobnější modřínovému dřevu.
Douglaska tisolistá se hodí pro výsadbu do parků. Jako solitér, nebo do skupinových výsadeb. Je vhodná do městského, suššího prostředí. Je přizpůsobivější než smrky a jedle. Je ale také rozložitější. V dnešní době je také důležitou lesnickou i sadovnickou dřevinou.
Silice Douglasky se používají při aromaterapiích. Používají se také při výrobě barviv a hnojiv. Části Douglasky se mohou využít jako náhražka čaje či kávy, také jako koření. Výluh se používá proti některým nemocem jako např. artritída, ledvinová asténie, je vhodná pro desinfekci a výplach ústní dutiny, má antibakteriální účinky.
Nejstarší pokácený strom měl 1400 letokruhů. Ve volné přírodě dorůstá Douglaska do výšky 100 m. V České republice dorůstá Douglaska do výšky 40 m. Nejstarší česká Douglaska má 50 m výšku a věk 160 let. Kdo má rád turistiku, může se jet podívat na nejstarší vysazené Douglasky do Babičina údolí, kde rostou u Červeného mostu přibližně od roku 1870. Nachází se mj. také v zámeckém parku na Sychrově, v Chudenickém parku a ve volné přírodě - v Baldeckém lese.
Semínka Douglasky v e-shopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..