E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Kedluben chutná košťálová zelenina
Kedluben určitě patří mezi nejoblíbenější a nejchutnějsí košťálovou zeleninu. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek a vitamínů.
Kedluben, chutná košťálová zelenina
Kedluben je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších brukvovitých, košťálových zelenin. Tvoří světle či tmavě zelené nebo červené stonkové hlízy. Kedluben (lat. brassica oleracea con. gongylodes) - jejíž původ je znám v historii již od roku 70 n.l., patrnější známky jsou již v 15 stol.n.l. se zabydlela rychle na našich záhoncích a kuchyních. Je určena jak pro teplou kuchyni, tak samozřejmě k přímé konzumaci čerstvá. Obecně je kedluben dvouletou rostlinou, pětuje se však jako jednoletá. Sklízí se kulaté zdužňatělé kořeny. Je to otužilá plodina, která má krátkou vegetační dobu. Její pěstování je úspěšné. Kedluben má mělký kořenový systém, dorůstá do výšky 20 cm. Tvoří košťál, z něhož vyrůstají řapíkaté listy. Je vhodná k pěstování s dalšími zeleninami na jednom záhoně současně.
Z druhů kedluben známe a pěstujeme bílou a červenou odrůdu, která je vyšlechtěna v několika mutacích s inspirativními názvy - Blankyt, Violeta, Kartago, Korfu, Luna, Morava, Azur, Ballot, Delikates Blauer.
Nejzajímavější je bezpochyby kedluben - Gigant - pozdní, bílý, obří kedluben vyšlechtěný v roce 1978 v Česku. Vysévá se v květnu cca. 60x60 cm od sebe. Dorůstá do hmotnosti 3-5 kilogramů. Jeho výhodou je, že nedřevnatí a dobře se skladuje, jeho chuť dozrává a je lahodná i v zimě.
Výsev brukve
Výsev brukve (kedlubny) začínáme hned zjara, resp. ještě v zimě do fóliovníku, kdy již v lednu můžeme zasít první rostlinky. Pokud foliovník nemáme a nebo si nechceme rostlinky předpěstovávat, provedeme výsev přímo na záhon v březnu. Kedlubna je přímo určená k přímému výsevu. Rostlinky zaujmou jedno stanoviště a můžou růst rovněji a plynuleji. Kedluben je lehce odolná proti namrzání. Výsev provádíme do dobře zpracované půdy, kterou jsme obohatily o živiny přihnojením.
Předpěstování - provádíme cca. 6-12 týdnů před plánovanou výsadbou. Při přesazení by měli mít rostlinky aspon 3 lístky.
Stanoviště - volíme prosluněné, které by mělo mít ovšem vlhčí klima. Půda by měla být hlinitá až hlinitopísčitá. pH by se mělo pohbovat v rozpětí 6-7,3.
Výsev odrůd:
Raná - výsev únor-červenec, výsadba březen,sklizeň 55-60 dní od výsevu
Poloraná - výsev únor-červenec, výsadba duben,sklizeň květen-listopad
Pozdní - výsev březen-květen, výsadba květen-červen,sklizeň září-říjen
Rané odrůdy sejeme do sponu 25x25 cm, pozdní pak do sponu 30x30 cm. Kedluben nesnáší hustou výsadbu. rozpětí tedy můžeme upravit dle velikosti hlíz a rozpětí listů. Čím rycheji se rostlinky vyvíjí, tím bývají lepší. Kedlubn můžeme vsadit na záhon např. k salátům, nebo rajčatům.
Zálivka - u kedluben musí být pravidelná a dostatečná, při nepravidelné zálivce dochází k vysychání a praskání hlíz, k jejich předčasnému dřevnatění a hořkosti zeleniny.
Hnojení - doporučujeme hnojit kravským hnojem, ale musíme ho zapracovat dobře do půdy. při nadbytku dusíku se hlívy netvoří.
Vitamíny a využití brukve - kedlubny v kuchyni
Kořenité aroma kedlubny je dáno sloučeninou síry a dusíku. Přesto nebo právě proto má nezaměnitelnou chuť a je velice oblíbená a plná vitamínů.
Vitamíny:
- vitamín C, provitamín A betakaroten, vitamín K
- bioflavonoidy, kselinu listovou, vlákninu
- isothiosyanáty - prevence ochrany buněk před rakovinou
- minerální látky - draslík, vápník, fosfor, železo
- vhodná pro diabetiky
- díky velkému obsahu vody vhodná při redukčních dietách
- obsahuje velké množství látek, které chrání buňky DNA před poškozením
V kuchyni:
- vhodná k přímé konzumaci, čerstvá, syrová
- do salátů
- do zeleninových polévek
- vhodná ke smažení v trojobalu
- také chutná nastrouhaná jako kedlubnové zelí, kedlubnový bramborák, do karbenátek, slaných koláčů dle tradičních receptů, pro jejich oživení a zpestření
- pozor - smažení přidává kedlubně na kalorické hodnotě
Nejoblíbenější zůstává ve své původní podobě a to za syrova, oloupaná ze slupky, nakrájená na kolečka. U mladých rostlinek slupku nemusíme loupat, bývá tenká, nedřevnatá. V kuchyni také můžeme využít listy, které nastrouháme a podusíme jako teplou přílohu, nebo můžeme přidat do salátů. Listy kedlubny mají též pikantní chuť.
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..