E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Kolokázie jedlá - zvaná taro
Kolokázie jedlá - zvaná taro - patří mezi velmi rozšířenou a chutnou potravinu tropických a subtropických oblastí. Natě se zpracovávají jako špenát. Hlízy mají podobné vlastnosti jako brambory. Zpracovávají se do teplých pokrmů, na mouku, škrob i do sladkých desertů...
Kolokázie jedlá - zvaná taro
Kolokázie jedlá (lat.Colocasia esculenta) - možná ji znáte pod jménem taro, kulkas nebo také brambory tropů - patří mezi jednoděložné rostliny z čeledi Áronovitých (lat. Araceae). Kolokázie patří mezi velmi staré kulturní plodiny. Pěstovala se již ve starém Egyptě.
Kolokázie je pěstována jako zemědělská plodina. Pěstuje se na bahnitých polích. V Asii, Africe a Oceánii roste planě. Může se však pěstovat také jako okrasná rostlina. Okrajově se podobá kale.
Kolokázie nemá stonek. Dlouhé, řapíkaté listy vyrůstají přímo z hlíz. Listy mají srdčitý tvar a dlouhý řapík. Jsou stálezelené. Listy mohou dosahovat až 2m výšky. Květy kolokázie mají žlutou barvu.
Kolokázie jedlá je vhodná k osázení vodních ploch na zahradě. Její velkolepé listy můžete využít do skupinových výsadeb. Jejich zelená barva skvěle kontrastuje s barevnými květinami. Podrhuje bílou.
Kolokázie není náročná na pěstování. Pokud jí zajistíte základní startovací podmínky, pak je její pěstování snadné. Kolokázie potřebuje dobrou vzdušnou vlhkost, polostín s teplým sluncem a výživnou půdu.
Pěstujeme Kolokázii jedlou
Kolokázie pěstujeme z hlíz. Hlízy mohou vážit až 5kg. Nejmenší hlízy mají od 50g. Větší hlízy lze rozkrájet na menší, podle počtu oček. Hlízy vysazujeme do propustného substrátu očkem vzhůru. Propustný substrát namícháte s podílem říčního písku. Vyhovuje jí mírně nakyslé pH zeminy. Pro udržení optimální teploty a vlhkosti použijte k předpěstování miniskleník. Umístěte jej na parapet, na který proniká světlo a teplo. Nevystavujte přímým slunečním paprskům. Hlízy musí být celé zakryté substrátem. Kořínky jim raší na vrcholu. Pokud by byli na vzduchu, zaschly by.
Jakmile kořínky vyraší přesaďte hlízy jednotlivě do květináčů. Substrát by měl být výživný s dobrou drenážní vrstvou. Hlízy velmi rychle zesílí a prorostou květináč kořeny. Jakmile je květináč prorostený, přesaďte Kolokázii do většího.
Kolokázie patří mezi rostliny náročné na vlhkost. Udržujte stále vlhký substrát. Jestliže substrát vyschne, pak se Kolokázie stáhne zpět do hlíz a nadzemní část rostliny odumře. Kolokázie znovu vyraší, jakmile dosáhne substrát optimální vlhkosti.
Doporučení: Kolokázie patří mezi mokřadní rostliny. Prospívá v podmínkách podobných tropům.
Kolokázii můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu. Pokud ji chcete pěstovat jako venkovní rostlinu, pak je vhodné ji postupně otužovat a navykat ji na naše sluneční podmínky. Jakmile je připravená, vydrží venku od května do září.
Při venkovní výsadbě se skvěle uplatní kolem vodních ploch na zahradě. Je vhodná také do skupinových výsadeb. Má sytě zelené listy, které skvěle kontrastují s kvetoucími rostlinami. Voními rostlinami jako jsou lekníny a lotosy.
Kolokázii přezimujte při teplotě kolem 16°C.
Kolokázie jedlá je tropická trvalka. Pěstuje se také v květináči pro své krásné listy. Stane se ozdobou na vaší zahradě i parapetu.
Kolokázie se pěstuje z hlíz. Hlízy mohou být malé i velké. Vždy mají očka, ze kterých dále vyrůstají kořínky. Větší hlízy mají více oček. Před výsadbou lze velké hlízy rozřezat podle počtu oček. Hlízy vysazujte do substrátu vždy tak, aby byly celé zakryté zeminou.
Konzumace Kolokázie jedlé ve světě
Hlízy kolokázie mohou vážit až 5kg. Používají se do tradičních jídel afrických a asijských států. Hlízy mají smetanovou barvu. Hlízy Kolokázie je možné vařit, smažit, péct a sušit. Po uvaření změknou a mají mírně rosolovitou konzistenci. Sušené se melou na mouku. Hlízy se zpravovávají na škrob jako brambory. Tento škrob je méně kalorický než bramborový.
Z hlíz se připravují různorodé pokrmy. Jsou vhodné i do sladkých dezertů. Přidávají se do polévek. Můžete si z nich připravit kaši. Kaše lze kobinovat se zeleninou nebo podávat jako přílohu k masu.
Z mladých listů si můžete připravit pokrm podobný špenátu. Některé Kolokázie obsahují velké množství kyseliny šťavelové. Určitě nezapomeňte na důkladnou tepelnou úpravu. Vodu, ve které jste hlízy vařily, dále nepoužívejte. Vylejte ji!
Hlízy Kolokázie si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách a ve větších supermarketech. Hledejte ji také pro názvem Taro. Nekonzumujte čerstvé hlízy, jsou mírně jedovaté. Způsobené přávě kyselinou šťavelovou. Mají vysoký obsah škrobu, a tudíž mají hořkou chuť. Konzumují se pouze po tepelné úpravě. Pečené mají chuť jako kaštany. Vařené a opečené hlízy podávejte jako přílohu ke grilovanému masu.
Recept: Kolokázie jedlá - hlízy taro - zakoupené hlízy dostatečně povařte. Jednoduše z nich připravíte zdravý salát. Taro pokrájejte na kostičky. Přimíchejte další zeleninu, kterou máte rádi - fazolky, mrkev, řapíkatý celer. Dochuťte pepřem a solí. Můžete přidat vyklíčenou řeřichu nebo čerstvě natrhanou bylinku - majoránku, saturejku... Spojte majonézou, bílým jogurtem nebo tatarkou. Podávejte s křupavou bagetkou.
Vyzkoušejte originální exotické taro. Vypěstujte si Kolokázii jedlou. Můžete ji zkonzumovat. Můžete ji pěstovat pro její nádherné listy. Oživí nejen vaši zahradu!
Pěstujete nějakou exotickou rostlinu, ze které sklízíte a konzumujete plody?
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!
Semínka exotických rostlin v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..