E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Letničky vhodné na terasu
Letničky vhodné na terasu - pomůžeme vám s výběrem letniček na terasu. Naaranžujte si truhlíky a květináče tak, abyste dosáhli souladu barev a tvarů.
Letničky vhodné na terasu
Rádi vám pomůžeme s výběrem letniček na terasu, jejich aranžování a umístění je již na vás. Na terasu můžete pěstovat jakékoliv druhy letniček, vyberte jim slunné zákoutí a s chutí do toho. Letničky můžete vysadit do truhlíku, závěsného koše nebo ozdobného květináče. Můžete si vybrat jen jeden druh a od něj si nasadit rostliny různých barev a velikostí a vytvořit si tak vlastně malou sbírku. Nebo si vytvořit kompozice z více drůhu, ať již popínavých nebo těch, kterým sluší závěsná forma.
Přejete-li si brzké květy letniček, vysévejte semena již v březnu v bytě. Jakmile semenáčky dosáhnou výšky 5 cm, ponechejte jen ty nejsilnější kusy, ostatní vytrhejte. Při dosažení výšky 10-12 cm zaštipujte výhony, aby se rostlinky rychleji rozvětvily. Po prvních mrazících přesazujte do vybraných nádob a umístěte na terasu.
Pokud si vyberete nádobu na pěstování a nebude mít otvor nad odtok vody, šetrně jej proražte, aby nedocházelo k přemokření rostlin. Pokud nemáte novou nádobu, ale již používanou, důkladně jí umyjte horkou vodou, aby jste zamezili přenosu plísní na rostliny. Do nádoby na dno nasypejte jako drenáž cca. 5-ti centimetrovou vrstvu hrubého písku. Tuto vrstvu nejlépe překryjte drátěným pletivem a nádobu doplňte zeminou. Můžete použít již namíchaný substrát podle požadavků vysévaných rostlin nebo universální. Pokud je nádoba většího objemu, můžete do substrátu přimíchat vhodné granulované hnojivo. Nádoby s rostlinami umístěte tak, aby vám nepoškodili dlažbu na terase, nebo dřevo. Vytékající voda z květináčů způsobuje usazování vodního kamene na povrchu. Použití misek pod nádoby s rostlinami se nedoporučuje, protože při správné zálivce vám miska vždy přeteče.
Na terase mohou stát solitérní květináče. Do květináčů vyséváme rostliny v květnu. Do květináčů připravte rostlinám substrát smíchaný s granulovaným hnojivem, které zajistí živiny po dlouhou dobu. Pokud máte vybraný terakotový květináč, před výsevem rostlin ho ponořte do vody, aby nasákl a neodebíral tak rostlinám vláhu. Do menší nádoby můžete vysadit šalvěj, krásenky, nebo hvozdíky. Nemusí tak být květináč dominantní s velkým keřem, nebo stromkem. Můžete je osadit kopretinami, nebo liliemi nebo exotickou Lilií hadí (lat. tricyrtis hirta) - jejíž původ je v Himalájích, a tudíž je odolná pro pěstování v našich podmínkách. Na terase udělá parádu, její vzhled vám učaruje a každé vaší návštěvě, s níž si na terase dáte kafíčko a pokocháte se vypěstovanámi květinami. Svým vzhledem připomíná orchidej. Lépe se jí daří na slunném stanovišti, ale i v polostínu a kyselé, vlhké půdě bohaté na živiny. V zákoutí, kde bude chráněna před větrem. Lilie hadí je trvalka, léčivá bylina. V přírodě roste na okrajích lesa. Kvete na podzim, pestré květy jsou na lodyhách dlouhách až 60 cm. V nádobách můžeme pěstovat také klasické lilie, které nám udělají radost i řezem ve váze. Rychle rostoucí vzpřímené druhy letniček podepřete.
Můžeme osadit jak solitérními rostlinami, tak ve spodní části např. lobelkou, která nám udělá skvělý převislý koberec. Na horní část kaskády zkuste vysadit hvozdík - karafiátek. Je vhodný i k řezu a potěší i ve váze. Tento karafiát dorůstá do výšky až 60 cm, je tedy středně vysokou trvalkou. Je pro něj vhodnější kryté zákoutí, chráněné před větrem.
Do závěsných nádob vybírejte ze semínek lichořeřišnice, fuchsie a máčky. Závěsné koše velmi rychle vysychají, zejména pokud jsou vystaveny přímému slunci. Za horkého počasí proto zalévejte 2-3x denně. Je vhodné také rosit listy brzy z rána, nebo na večer. Květy v závěsné nádobě mají tendenci otáček se za sluncem. Občasným otáčením závěsného koše dosáhnete rovnoměrnému růstu rostlin. Máčka (lat. eringium alpinum) je typická balkónová květina. Je vhodná na slunné stanovište. Vydrží i letní polední slunce. Nadchne pěstitele, kterým se líbí rostliny přirozeného, avšak nápadného vzhledu. Tato rostlina pochází z Alp a Kavkazu. Vyhovuje jí suchá, písčitá půda. Kvete od června do září modrými nebo béžovými květy podobnými bodláku. Je vhodná k řezu i k sušení. Oživí vazbu květin. Je mrazuvzdorná.
Do truhlíků vybírejte letničky, lehce převislé s bohatými květy jako např. petůnie nebo méně známou, ale na květ bohatou šruchu. Šrucha (lat. Portulaca) kvete od května do srpna záplavou květů v bílé, žluté a červené barvě. Výška rostliny je 10-15 cm. Skvěle se tedy hodí do mís i truhlíků. Vyhovuje jí slunné stanoviště, vydrží ti letní výheň. Vynikne právě tam, kde většina letniček strádá v poledním žáru. Štruchu vyséváme v březnu až v dubnu do květináčků doma, v teplých prostorách. Semena štruchy klíčí na světle, nepřekrývejte je tedy další vrstvou zeminy. Štruchu můžete vysadit i přímo do truhlíku, ten ale zatím nechte v teple. Předpěstování trvá 6-8 týdnů. Štrucha není vhodnou rostlinou do samozavlažovacích truhlíků, nevyhovuje jí přemokření.
Pokud jste do truhlíku nasadili také jarní cibuloviny, které odkvétají mnohem dříve, vyjměte je z truhlíku a přeneste na skryté místo v zahradě, kde zatáhnou listy. Na takto uvolněné místo vysejte letničky.
T i p : Základem krásně kvetoucích kompozic, je pravidelná zálivka s hnojením pro bohatý květ. Abyste na hnojení nezapomínali je vhodné pořídit si tekuté, které již namícháte do vody, se kterou provádíte pravidelnou zálivku. Od srpna rostliny nepřihnojujte. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy především u pelargonií a fuchsií. Rostliny pak snadněji vytvářejí nové. Tvorba semen rostliny vyčerpává a tvoří méně květů.
Pokud máte raději nižší kompozice, a i ke stylu terasy se vám víc hodí nižší styl. Pak vybírejte mezi petůniemi a maceškami. Na stinnou terasu můžete mísy osadit jemnými pomněnkami. Petůnie jsou velmi oblíbené, pro své bohaté květy. Petůnie vyséváme již v lednu do květináčků. Vzrostlé rostlinky přepichujeme do truhlíků až po jarních mrazících.
Maceška (lat. Viola) - je rostlinou vhodnou pro pěstitele - sběratele, kterým se líbí mít na terase pouze jeden druh rostlin, ale ve velké škále barev a velikostí. Tyto rostliny byly speciálně vyšlechtěny. Jsou velmi oblíbené mezi pěstiteli u nás. Moderní šlechtitelé vyvinuli širokou škálu barev a tvarů macešek. Proto tvoří macešky velice dekorativní kompozice také na velých záhonech v parcích. Maceškám se dobře daří na slunných nebo polostinných stanovištích. Půda by měla být dobře propustná. Macešky pěstujeme jako letničky. Macešky mají několik velikost květů, které dělíme na středně velké 4 – 5 cm, rané obří 5 – 6 cm, švýcarské obří 6 – 7 cm a quedlinburské obří 6 – 8 cm. Před výsevem semínka lehce promícháme s pískem, který naruší jejich obal. Semínka macešek vyséváme v polovině července. Maceška kvete 9 týdnů po výsevu. Po odkvětu semena uzrají v kapslích. Maceška, kterou takto vysejete, kvete brzy z jara. Zálivku jí dopřávejte lehkou také přes zimu. Pokud macešku pěstujete jako letničku pak semínka vysévejte od února do dubna do skleníku nebo fóliovníku. Na záhon macešky přesadíme v květnu, kde vydrží kvést celé léto. Po odkvetení macešky zkompostujeme.
Semínka macešek v e-shopu
Semínka letniček v e-shopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..