E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Magnolie-kouzlo jara na zahradě
Magnolie - je splněním všech snů o krásném stromě - kvetoucím již zjara na vaší zahradě. Květy jsou od pupenů dekorativní, v bílém, růžovém, či purpurovém odstínu. Kdo viděl zjara magnolii kvést na své zahradě, zůstal okouzlen navždy. Magnolie je strom, který budete sami sobě závidět.
Magnolie-kouzlo jara na zahradě
Magnolie, neboli šácholan, patří do čeledi šácholanovitých. Magnolie je stálezelený strom rostoucí v Jižní a Jihovýchodní Asii. Magnolie je pojmenována po francouzském botanikovi Pierre Magnolovi. Na celém světě roste 345 druhů magnolií. Více než polovina druhů magnolií je ve volné přírodě ohrožena, a to v důsledku zemědělství a těžby dřeva. Magnolie rostou poměrně pomalu, ale jsou dlouhověké. Nejkrásnější květy na zemi má Magnólie velkokvětá (lat. Magnolia grandiflora). Jedná se o středně velký strom, jehož květy jsou okázalé, mají 9-12 cm v průměru. Magnolie je rostlinou, kterou má ve znaku stát Mississippi, a kde bujaře roste a díky ní je tento stát přezdívaný jako magnoliový. Jak si tedy magnolii vypěstovat a udržet na zahradě?
Magnolie - jak na ni
Pěstování magnolií není vůbec těžké, je třeba si ale uvědomit, odkud magnolie pochází a také se k ní tak chovat.
Předpěstovaná magnolie potřebuje otužovat. Jakmile jí vyraší první lístky, začneme ji postupně připravovat na nižší teploty a více světla. Otužování provádíme tak, že rostlinku vynášíme ven. Zpočátku do stínu, pak polostínu a nakonec na plné slunce, aby si zvykla. Vždy týden na jednom stanovišti. Na noc již nevynášíme přímo do pokoje, ale např. do chodby nebo na verendu, dodržujeme tak, aby teplota nespadla pod 0°C. Předejdeme tak negativní reakci na prudké slunce, nebo mráz. Kdy kořeny magnolie zůstanou dobré, ale listy by mohly utrpět a tak bychom zbytečně prodloužili její vegetační období a prodloužili čekání na květy.
Po 20. květnu již můžeme mladou magnolii vysadit na stanoviště, které jí vybereme, a kde bude růst do krásy. Vyhloubíme tedy jámu na semenáčka, do které dáme asi třetinu kompostu nebo rašeliny. Půda by měla být slabě kyselá až neutrální, dobře prolitá vodou. Použijeme také startovací hnojivo. Semenáčky klidně můžeme také cca na hodinku namočit do kbelíku s vodou. Magnolii nesázejte příliš hluboko. Magnolie má mělké kořeny (pozor pak s okopáváním rostlinky, abychom nenadělali více škody než užitku). Okolí magnolie zasypte mulčovací kůrou. Kořeny udržujeme vlhké, nikoliv však podmáčené. Okolí magnolie můžeme několikrát ročně zamulčovat.
Stanoviště magnolie zvolte promyšleně. Měla by být na volném prostoru, kde vynikne jako solitér. Kde na ni např. pěkně uvidíte z okna, či ze zápraží domu. U posezení. Nechte jí částečnou dominanci na prostranství Vaší zahrady. Utisknout ji někde v koutě, nebo ve stínu velkých keřů, rostlin, by Vás později mohlo mrzet. Pro bohaté kvetení potřebuje hodně slunce a teplé stanoviště. I když je mrazuvdorná, je dobré ji ochránit před prudkým větrem. Rostlinu nedoporučujeme přesazovat. Může mít buďto příliš malý kořenový bal, který se již dále neuchytne, nebo naopak příliš velký bal, který se manipulací rozpadne.
I když je magnolie mrazuvdorná, pokud klesne teplota pod -15°C, můžeme ji nadkrýt netkanou černou textilií. Ne však déle než 14 dní, aby rostlina neschoulovatěla. Takto bychom měli rostlinu chránit po dobu 3 let, dokud nezapustí pevně kořeny, nejlépe do nezámrzné hloubky.
Některé druhy magnolií, kvetou již od časného jara, tzn. od března. Semenáčky začínají kvést třetím až čtvrtým rokem. Můžeme také provádět řez - vždy po odkvětu. Magnolie však mají přirozeně zajímavý růst, že není třeba ho řezem upravovat.
Magnolie - kde se s ní nejčastěji setkáme
Mimo pro potěchu oka je magnolie strom krásného vzrůstu (je vždy pěkně košatý a tvarovaný), a je opravdu na co se dívat, je v Asii pěstovaný zejména pro své bílé, či lososové, silně vonící květy, které mají několik využití. Můžeme jimy ozdobit interiér, svatební hostiny, či vložit do misky z vodou, aby nám interiér provoněly. Květy magnolií jsou silně aromatické. Přidávají se také do vonných mastí. Éterický olej magnolií je vzácností, přidává se do nejluxusnějších parfémů. Magnolie má mnoho využití v lékařství, kde např. kůra se používá k výzkumu na zastavení růstu tumoru, extrakt z kůry brzdí množení bakterií, atd.
Semínka magnolie na prodej
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..