E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Malé travnaté plochy na zahradě

Malé travnaté plochy na zahradě

Malé travnaté plochy v zahradě - hrají v okrasné zahradě významnou roli. Jak bojovat s plevelem na tomto reprezentativním kousku zahrady se nyní dočtete.

Máte na zahradě malou travnatou plochu, kterou si udržujete, sekáte a upravujete tak, že je vlastně ozdobou zahrady? Sníh roztál a je třeba se na tuto část zahrady zaměřit. Aby se opět stala svěží dominantou a chloubou. Zaměřte se také na okraje travnaté plochy. Můžete je letos oddělit od zbývající části zahrady např. obrubamy, kameny z dovolené, drobnými květinami, nebo menšími jehličnánky. Posezení na upravené travní ploše je pohádka. Lahodí oku i duši. Pokud vás již naopak tento kousek zelené plochy trošku nudí, můžete u posezení vytvořit např. ostrůvek s růžemi.

Jak tedy začít

Začíná jaro a je třeba zahradní plochu dobře a systematicky prohlédnout. Ihned jak začne tráva růst zajistěte vertikulací vzduch až k jejím kořenům. Travní kořeny tak budou zdravé a silné. Vertikulaci proveďte např. vhodnými hráběmi, nebo vertikulátorem. Po zimě jsou i naše ruce citlivé a při dlouhodobé práci používejte ochranné pomůcky a kvalitní rukavice. Po dokončení práce ošetřete ruce vhodným krémem.

Nejčastěji v krásném trávníku bojujeme s pleveli. Boj proti travním plevelům vyžaduje čas a námahu. Obtížný plevel se bude chtít v trávníku usadit za každé situace. Hlavně na jaře, kdy začíná všechno pučet a vytahovat svoje zelené lístky. některé plevele v trávníku přezimovali, vysemeněné z okolních ploch.

Nejčastěji se v trávníku vyskytuje tyto plevele:

  • Bodlák - jak s bodlákem nejlépe bojovat? Jednoduše s bodlákem bojujeme rukama, snažte se vyrýpnout rostlinu i s kořeny. Prevencí je časté a pravidelné sekání trávníku. Bodlák se vyskytuje v jílovitých půdách a půdách bohatých na živiny. Pokud budete bodlák likvidovat chemicy, snažte se vždy zasáhnout jen tuto plevel, nestříkejte si chemii do trávníku.
  • Jitrocel - tuto plevel vyrýpněte i s kořeny. Jitrocel je sice rychlý lék na drobná řezná poranění, ale nemusí se vyskytovat u vás. Prevencí proti jitroceli je výsev trávníku s většími silnějšími drny.
  • Sedmikráska - pokud se vám tato květinka vyskytuje často, nesekejte trávník na krátko. Rostlinku se snažte vyrýpnout i s kořeny. Sedmikrásky umí udělat rychle se množící pokrývku půdy a vystrnadí tak trávník, který nemá prostor pro růst. Rostliny, které kvetou, lákají do trávníku motýly, hmyz a mezi nimi i včely a jiné bodavé zástupce tohoto druhu.
  • Jestřábník - dobře se mu daří na krátce sekaných trávnících. Prevencí je pravidelné provzdušňování trávníku.
  • Rozrazil - drobné modré kvítky, také mu se daří na krátce střižených trávnících. Trávník hnojte a stříhejte výše.
  • Pýr - likviduje se těžko. Doporučujeme vysít silnější travní směs.
  • Jetel - je pastvou pro včely. Trávník nesekejte příliš nízko.
  • Jetel pochybný - kvete žlutě. Pokud se vám v trávníku vyskytne - ohlašuje málo živin. Jetely obecně obohacují půdu dusíkem.
  • Smetanka - pampeliška - má kůlovitý kořen. Pokud víte, že nevyrýpnete rostlinu i s kořenem, použijte na její likvidaci herbicid.
  • Řebříček - daří se mu v chudých půdách. Trávník vápněte a hnojte.
  • Mochna – nejčastěji je rošířená žlutě kvetoucí mochna plazivá. Je méně odolná vůči suchu. Množí se lodyhami a kořeny přenášenými na nářadí.
  • Plevelí je samozřejmě více druhů, může se jednat o druhy tráv (nejrozšířenější je Lipice roční, která má světle zelenou barvu a díky mělkým kořenům není moc odolná vůči suchu), které ve vašem trávníku nemají co dělat, o vysemeněné druhy, které donesly na zahradu ptáci, vítr aj. 

 



Nežádoucí plevele a rostliny vyrýpněte z trávníku vypichovacím kolíkem. Dávejte pozor na to, aby jste vyrýpli celou rotlinu vč. kořenů. Zvolte si den po dešti, nebo po ranní zálivce, aby půda byla změklá a plevel šla lépe vytáhnout i s kořenem. Pokud likvidujete plevel na více místech, nebo větší ploše trávníku, dosejte na tuto odplevelenou holou část směv určenou pro dosev.

Náš TIP: Plevele nesekejte! Ideální je nenechat je vyklíčit a vysemenit se. Mechanické odstraňování plevele je sice velmi pracné a náročné na čas, ale vyplatí se a navíc s plevelí bojujete ekologicky.

Aplikace  herbicidů proti plevelům

Pokud se rozhodnete pro chemické prostředky k likvidaci plevelů, nepoužívejte je nikdy za větrného počasí. Mohlo by dojít k zasažení dalších rostlin v okolí. Nestříkejte trávník u záhonu se zeleninou. Na plochu ošetřenou herbicidem zamezte vstoupit dětem a domácícm zvířatům. Tyto chemikálie vždy uchovávejte mimo dosah dětí! Pokud herbicid použijete, přezujte se do holínek, ty pak důkladně umyjte. oblečení vyperte.  Omyjte také nástroje, kterými jste herbicid aplikovali.

Na drobné plevele použijte tekutý herbicid v láhvi s rozprašovačem. Nastříkejte pouze na rostlinku. Herbicid nevylévejte do trávníku, který by mohl poškodit.

Pokud máte zaplevelenou větší plochu, použijte herbicid v prášku, který sypacím vozíkem rovnoměrně nanesete na trávník, ten pak zalejete. Týden na trávník nevstupujte vy, děti ani vaše domácí zvířata. Po týdnu trávník posekejte sekačkou se sběrným košem. Posekanou trávu zlikvidujte, nedávejte ji na kompost. Po té trávnýk pokropte, omyjte. Omyjte také sběrný koš sekačky. Trávník může působením herbicidu změnit barvu.

Chemický postřik aplikujte v květnu, červnu, srpnu nebo v září. Jedná se o období, kdy je plevel nejnáchylnější k vnějším vlivům. Postřik aplikujte za deště, aby ho rostliny nasály co nejvíce s vláhou a rozvedly si ho tak po celém těle, což je zahubí. Pokud postřik nezabere, můžete aplikaci opakovat. mějte však na paměti, že každý chemický postřik se negativně podepisuje na kvalitě půdy. 



Vždy se snažte, aby plevele v trávníku nepřezimovali. Kontrolu trávníku proto proveďte i na podzim a jednotlivé plevele odstraňte i s kořeny. Nenechejte plevele vykvést a vysemenit se. Pravidelnou kontrolu a údržbu trávníku od plevele provádějte co nejčastěji během celého roku. 

Travní směsi v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.