E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Netradiční zelenina - čekanka

Netradiční zelenina - čekanka

Netradiční zelenina - čekanka - vyzkoušejte si letos vypěstovat čekankové puky. Srdíčka této rostliny obohatí vaši kuchyni o novou chuť a vitamíny

Netradiční zelenina - Čekanka

Čekanka salátová - je jednoletá zelenina, zvaná též cikorka, příbuzná čekanky kořenové. Čekanka kořenová byla pěstována v minulosti pro kořen, který byl náhražkou kávy, zvané cikorka. Původní rostlina tohoto druhu čekanka obecná, je u nás všeobecně známá. Roste planě na mezích a kolem cest. Kvete drobnými modrými kvítky. Čekanka listová (lat. Cichorium endivia) je listová dvouletá zelenina, vytvářející v prvním roce řepovitý kořen a listovou růžici. Tento druh čekanky spadá do čeledi hvězdnicovitých. Čekanku pěstujeme pro tzv. čekankové puky. Tyto puky v dnešní době běžně seženeme ve všech supermarketech a jsou chutnou přísadou do zeleninových salátů. Vypěstování čertvých puků na vlastním záhoně je velice jednoduché.



Pěstování čekanky

Pěstování čekanky salátové není vůbec složité, jak na první pohled vypadá. Má význam i pro majitele malých zahrádek. Rychlení čekanky je také snadné. Můžete tedy mít po celou zimu zásobu čerstvého salátu. 

Pro pěstování si můžeme vybrat z těchto druhů čekanek:

Čekankové kořeny můžeme  rychlit na vhodném, tmavém místě. Může to být např. v nepotřebném sudu, ale istarém kbelíku. To ostatně může zkusit každý milovník čekanky a mít tak přísun cenných vitamínů z čerstvé zeleniny i v zimním období.

Čekanka obecná není nikterak náročná na půdu. Nejlepší úrodu dává v půdách vhodných pro pěstování karotky  a řepy. Půda by tedy měla být hluboká, dobře prorytá a prokypřená, mírně hlinitopísčitá. Udržovaná bez agresivního plevele. Dobře zásobená živinami a obsahující vápno. Pro pěstování čekanky není vhodná půda písčitá, příliš suchá ano podmáčená. 

Při výsevu čekanky vyčkejte, až se oteplí. Nedoporučuje se časný výsev. Pro letní spotřebu vysévejte čekanku v dubnu/květnu, pro zimní spotřebu vysévejte čekanku v červnu. Čekanku nevyséváme příliš brzy na záhon z toho důvodu, aby nám nešla do květu. Čekanku vyséváme buď přímo na záhon určení, nebo na výsevní záhon. Ze kterého pak čekanku přesazujeme do řádků, od sebe vzdálených 15 cm. Čekance dodáváme pravidelnou závlahu. Sklizeň kořenů k rychlení podobných řepě nastává na konci září. Kořeny vyrýpneme rycími vidlemi. po vyrytí je dobré nechat kořeny čekanky pár dní na záhonu, přikryté proti mrazu. Kořeny se očistí od hlíny a odřežou se listy 2-3 cm nad vrškem kořene, přičemž však chráníme listy srdeční. Kdyby bylo srdce čekanky poraněno, byly kořeny bezcenné. Kořeny se pak nechají oschnout. Čím je kořen čekanky silnější, tím je krásnější puk, list. Kořeny se pak ukládají nejlépe do sklepa, do mírně vlhkého písku. Zakládají se těsně jeden vedle druhého, kolmo. Nejvhodnější teplota ve sklípku je 0-7°C.

Takto rychlené čekanky jsou nejpřirozenějším procesem. Při tomto způsobu pěstování máte dostatek vitamínů v zimním období od prosince do dubna. Šetříte energii a čas. Puky se dají vypěstovat na relativně malém prostoru. A také odpadá riziko zvýšeného obsahu dusičnanů z nedostatku slunečního záření v zimě.

Sklizeň čekankových puků začíná, když proniknou první vrstvou zeminy nanesené na kořeny. Buďto sypké zeminy, nebo vrstvy písku. Každý kořen obsahuje tolik síly, že vyživí dorůstající listy po dobu tří týdnů. Můžeme tedy sklízet listy a tak nám čekanka vydrží déle.   Takto vypěstované čekankové puky mají jemnou chuť.  Rychlení čekanky v tmavých místnostech se nazývá bělení nebo také etiolizace. Nahořzklost čekanky není na škodu, právě tato chuť zvyšuje její odolnost proti chorobám a mrazuvzdornost. Nahořzklost puků se může projevit u čekanky pěstované na záhonech.

Jak postupovat při rychlení čekanky v kbelíku:

  • Kořeny čekanky naskládejte do kbelíku tesně vedle sebe.
  • Kořeny seřízněte na stejnou výšku.
  • Nejptimálnější velikost čekankových kořenů pro rychlení je délka kořeně 25-30cm při průměru čekankové hlavy 4 cm.
  • Zalejte vodou do cca 2/3 kbelíku, nebo jiné nádoby, kterou použijete.
  • Voda nesmí přelít konce kořenů čekanky, mějte to napaměti i při dolévání vody do kbelíku.
  • Kbelík zakrejte přes držadlo černou neprůhlednou fólií.
  • Udržujte teplotu kolem 18°C.
  • Puky dorostou za 3-4 týdny. Puky odřízněte a zužitkujte. Po té kořeny zkompostujte.

Čekanka obecná se dá zužitkovat na dva způsoby, využiteje listy i kořeny. Velkovýrobní pěstitelé a distributoři pěstují čekankové puky ve velkých halách, v nichž jsou kořeny umístěny v několika poschodích ve vanách naplněných živným roztokem. Největšími pěstiteli čekanky jsou begičani a francouzi. Sklizené čekankové puky udržujeme před spotřebou v černé neprůhledné fólii, aby nezhořkly. 

Čekanka v kuchyni

Podle odrůdy se čekanka upravuje v kuchyni jako salát nebo jako květák. K přípravě je dobré připomenout, že listy čekanky je vhodné před konečnou úpravou namočit na půl hodiny do vody. Můžeme ji také upravovat dušenou s holandskou omáčkou, obdobně jako chřest. Čekankou obohacený salát je samozřejmě lahůdkou. Salát můžeme připravovat  s klasickými sladkokyselými zálivkami, i např. jogurtovými zálivkami a zálivkami s majolkou.

Čekanka obecná obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů,  také kyselinu listovou, vitamíny C, A a K a vlákninu. Čekanka  povzbuzuje chuť k jídlu a příznivě ovlivňuje střevní peristaltiku. Jemně nahořklá chuť čekanky zlepšuje trávení a funkci žlučníku. 

Semínka čekanky v e-shopu



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.