E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Pepřovník černý
Pepřovník černý - stálezelená popínavá rostlina, jejíž plody jsou snad nejpoužívanějším kořením v české kuchyni - pepř. Čtěte více a dozvíte se nejen o pěstování, ale také o účincích pepře na naše tělo i mysl...
Pepřovník černý
Pepřovník černý (lat. Piper nigrum) - patří mezi rostliny plodící koření známé po celém světě. Sklízí se z něj pepř černý. Plody pepřovníku se sklízí v nedozrálého stavu, resp. v různých stupních zralosti. Pepř se používá v kuchyních celého světa. V Česku je také velmi oblíben. Přidává se hlavně do slanných jídel. V dřívější době se pepř přidával např. také do perníku.
Druhy pepře dle stupně zralosti při sklizni:
- pepř černý - vyrábí se fermetací nedozrálých zelených bobulek pepře
- pepř zelený - vzniká rychlým sušením nedozrálých bobulek
- pepř bílý - je jediný ze zcela zralých bobulí. Z těch se odstraní červená slupka.
Pepřovník patří mezi popínavé rostliny z čeledi nižších dvouděložních rostlin. Patří do řádu pepřotvarých (lat. Piperales). Tento řád čítá asi na 2000 druhů pepřovníku a další stále přibývají. Pepřovník může dorůst délky až 6m. Rostlina je to dlouhověkká. Může se dožít až 60ti let. Vzhledem tato rostlina připomíná chmel. Má dřevité popínavé liány z měkkého ohebného dřeva.
Pepř byl dovezen do Evropy z Indie, byl velmi cenným kořením. Poprvé ho dovezl Alexander Makedonský. Poprvé pepř popsal cestovatel Marco Polo. Původ pepřovníku je z jižní a střední Ameriky. Pepř tedy pochází ze subtropických a tropických oblastí.
Doporučení: Pepřovník potřebuje k dobrému růstu hodně světla a lehký polostín. Optimální teplota pro pěstování pepřovníku je 22°C. V zimních měsících teplota 18°C.
Běžne se v našich domácnostech pěstují druhy pepřovníků a ani o nich nevíme. Jedná se o popínavou rostlinu s výraznými, zelenými prolamovanými listy.
Pěstujeme Pepřovník černý
Pepřovník se velmi lehce pěstuje jak ze semínka, tak odnožemi. Odstříhnutou odnož stačí dát do sklenice s vodou a počkat si na kořínky. K výsevu ze semínka použijte substrát určený na výsev. Substrát si můžete také namíchat. Měl by obsahovat díl písku a dva díly rašeliny a zbytek substrátu, který máte doma na zahradě (zeminy).
TIP: Jakmile rostlinka vyplní květináč, oddělte ji na několik trsů, ktré zasaďte samostatně. Bude se jí lépe dařit a rychleji poroste.
Pepřovníku vyhovuje slunné a teplé stanoviště. Mladší rostlinky chraňte před přímým slunečním zářením. Optimální je teplé a slunné stanoviště s mírným polostínem. Ideální teplota pro pěstování pepřovníku je 22°C v letních měsících a v zimních by neměla teplota klesnout pod 16°C.
Pepřovník je popínavou rostlinou, která potřebuje oporu. Příp. si oporu vybere sama a obmotá se kolem nejbližších možnách konstrukcí. Nezapomeńte ji pro něj nachystat. Bude to vypadat lépe a rostlina dobře poroste. Ideálně když bude opora současně také stříškou, chránící rostlinu před přímým slunečním světlem.
Zálivku doporučujeme odstátou, dešťovou nebo měkkou vodou. Věděli jste? Tvrdost vody je dána množstvím vápníku a hořčíku. Měkká voda má málo rozpuštěnáých plynů a solí. Měkká voda je agresívnější. Může způsobit korozi trubek. Přes den rostlinu roste rozprašovačem. Zvláště v suchých panelových bytech je tato činnost nezbytná. Pořiďte si funkční rozprašovač u nás v eshopu. Zabráníte tak osychání listů rostliny.
Pepřovník přihnojujte zejména na jaře tekutým hnojivem. Přihnojovat můžeme od dubna do srpna. V zimních měsících hnojení omezte. Rostlina je to velmi dobře prosperující. Vyhýbají se jí běžní škůdci a nemoci.
Pepřovník začíná plodit cca. třetím rokem po výsevu. V tomto roce může mít rostlina délku 2-4m (dle podmínek, které jí poskytnete).
Pepřovník můžeme přesazovat ze začátku každoročně. Jakmile je rostlina silnější můžete ji přesazovat každým druhým rokem.
Plody pepřovníku dozrávají postupně. Sklizeň tedy probíhá postupně. Sklizené nezralé plody nechejte vyschnout na slunci. Zčernají a seschnou do své typické barvy a tvaru. Sklizené zralé plody je třeba máčet 2-3 dny ve vápenné vodě a poté z nich odstranit slupku. Takto vzniklý bílý pepř je méně aromatický než pepř černý, v jídle ho prakticky nevidíte, zato jeho síla je větší a jeho chuť pálivější.
Pepř je koření, které má na světě největsí spotřebu. Vyzkoušejte si jeho pěstování. Rostlina je to spolehlivá, nenáročná, dlouhověkká.
Pepř - koření, bez kterého si neumíme předtavit vařit. Pepř je nejčastěji používán v Bulharsku. Bulharská kuchyně je známá nadpoužíváním pepře. Nejznámější pepřové jídlo z bulharské kuchyně je kebapčeta.
Při přípravě jídel nejčastěji používáme pepř černý. Oblíbená je směs barevného pepře, který je smíchán z více druhů tohoto koření.
Pepř je velmi oblíbeným kořením zejména u mužské části populace. V dřívější době byl pepř považován za afrodiziakum. Nesměl se používat v klášterech. Byl nahrazován plody drnku (mnišský pepř).
Plody pepřovníku dají pokrmům pestrou a rafinovanou chuť. Naučte se je používat. Pořiďte si mlýnek na pepř. Ochuťte běžně připravovaná jídla jeho čerstvou chutí.
Recept: Umíte uvařit kebapčetu? Jedná se o bulharské jídlo s pepřem. Válečky z mletého masa a koření (petrželka, římský kmín, saturejka, černý pepř a sůl). Je možné také připdat chilli papričku. Můžeme nechat odležet do druhého dne. Tvoříme válečky, které smažíme do zlatova nebo grilujeme. Dobrou chuť!
Napadlo Vás to, vypěstovat si vlastní koření? Objednávejte semínka Pepřovníku černého již nyní...
Máte mezi přáteli pěstitele labužníky? Sdílejte článek na Facebooku!
Semínka pepřovníku v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..