E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Pěstování brukve
Brukve- početná skupina brukvovitých rostlin, zahrnuje pěstování zelí, kapusty, růžičkové kapusty, květáku, brokolice, tuřínu a dalších.
Pěstování brukve
Brukev - rod brassica, čeleď brukvovitá (brassicaecaea) zahrnuje velké množství zemedělských roslin, bylin a plevelů. Tato čeleď zahrnuje jednoleté i dvouleté rostliny, které mají asi 380 rodů a 3200 druhů. U nás roste více než 50 rodů se 150 druhy. V zemědělství pěstujeme na 30 druhů. Tento rod pochází ze Středomoří a dnes se pěstuje po celé Evropě. Brukve pěstujeme pro košťál, zdužňatělé hlízy, kulovité řapíkaté listy, či zdužnatělá květenství.
Brukvovité rostliny jsou dále šlechtěny pro okrasnou, ale také jedlou formu, a vznikají tak nové druhy.
Brukvovité rostliny obsahují velké množství vitamínu C, vlákninu, selen, protirakovinotvorné látky, vitamín B, betakaroten.
Obecné podmínky pro úspěšné pěstování brukví - slunce, slunečné stanoviště a dobře propustné na živiny bohaté humózní půdy. Půdy s dobrou absorbcí vody. pH 6-7. Pravidelná závlaha a předhnojení půdy již na podzim. Hnojení se doporučuje 5-7 kg hnoje na m2.
U rostlin obecně doporučujeme výsadbu do širokého sponu.
Zelí - blízce příbuzné kapustě(brassica oleracea con. capitata) pěstuje se listy, které tvoří charakteristickou hlávku. Posiluje imunitní systém, krvetvorbu, je vhodný při redukčních dietách, působí příznivě na nervy a mozek, zlepšuje náladu, zvšuje koncentraci, uvolňuje napětí. podporuje zdravý spánek a odolnost vůči stresu. Odrůdy jsou rané, polorané, polopozdní a pozdní. Barveně rozlišujeme zelí bílé a červené. Liší se nejen barvou, ale i chutí. Červené zelí obsahuje více cukrů a méně vlákniny. Jsou i okrasné kultivary:
-
výsev od poloviny února do pařeniště, semenáčky sázíme 15 cm od sebe
-
polopozdní a pozdní odrůdy vyséváme přímo na záhon v polovině dubna
-
rostliny jsou odolné, vydrží i v chladnějších polohách
-
předpěstované sazenice sázíme na záhon v kětnu do sponu 50x50 cm, pozdnější odrůdy pak ve sponu 60x60 cm
-
stjeně jako ostatní brukvovité rostliny potřebuje dobře propustnou humózní půdu bohatou na živiny
-
půdu si můžeme připravit již na podzim, kdy do záhonu zarejeme větší množstvé hnoje smíchaného s uzrálým kompostem
-
pravidelně zaléváme, ráno a večer, nejlépe odstátou dešťovou vodou-při nedostatku zálivky zelí zakrní, při nadbytku se poškozuje kořenový systém
-
při dlouhodobém skladování dláme na šetrnou sklizeň. Z hlávek odstraníme koncové listy a zakrajujeme košťál. Skladujeme v chladné místnosti kolem 0°C s 85-90% vlhkostí
-
zelí má dlouhou vegetační dobu, u raných odrůd 120-130 dní, u pozdních až 180 dní
Čínské zelí:
- brukev pekingská je příbuzná v pěstování zelí a kapustě. Je to košťálovina, jejíž hlávky dorůstají délky 30-60 cm. Jsou složené z řapíkatých listů. Jeho pěstování je výhodné. Roste rychle a poskytuje vysoké výnosy. Má krátkou vegetační dobu, je vhodný pro jarní i podzimní sklizeň. Dobře snáší mrazíky.
Hořčice:
- hořčice je také zástupcem široké rodiny brukvovitých. U hořčice zpracováváme semena pro výrobu potravinové hořčice, a také mladé lístky, které jsou vhodné do salátů. Hořčici - lístky si můžeme předpěstovati v truhlíku za oknem a mít tak zdravé zpestření do salátů po celý rok
Řepka olejka:
- řepka se obecně pěstuje na polích, jako olejnina. Pěstuje se pro semena, která obsahují 44-47% oleje, který se dále využívá v potravinovém nebo technickém průmyslu
Růžičková kapusta:
- byla vyšlechtěna v 18. století. Košťál je vysoký 30-100 cm. Tato rostlina je mrazuvdorná, odolá i teplotě -17°C. Růžičkovou kapustu sklízíme buďto jednorázově, nebo postupně od října do dubna. Rostlinu můžeme také před zimou přesadit do pařeniště. Pokud projdou růžičky mrazem, jeichu chuť se zlepší.
Tuřín:
- otužilá rostliny obsahující vitamín B, C nízký obsah cukru a kalorií. Brassica napus con. napobrassica - nejdodolnější kořenová zelenina z čeledi brukvovitých. Vyskytovala se na jídelníčku francouzů již v 16. století, odkud se rozšířila po Evropě. Chutný a zdravý doplněk stravy v zimních měsících. Vyséváme v dubnu do sponu 40x30 cm, je vhodný i pro pěstování ve vyšších nadmořských výškách.
Květák a brokolice:
- rostliny, které pěstujeme pro zdužnatělé květenství více se dočteme zde
Kedluben:
- je jednou z nejchutnějších brukví více se dočteme zde
Kapusta:
- odolná rostlina, kterou pěstujeme pro hlávku. Má zvláštně aromatickou vůni. Košťál je vysoký 30-70 cm. Listy jsou zelené, kadeřavé. Hlávka může být až 3 kilogramy těžká. pěstujeme ze semen, neb předpěstováváme a přesazujeme do sponu 40x50 cm. Vegetační doba je cca. 50-70 dní. Ozimé odrůdy 240-250 dní. Výsev u ozimých odrůd je v září, sklizeň v lednu.
- Kapusta kadeřavá jarmuz - listy, které rostou od košťálu můžeme postupně sklízet po celou zimu
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..