E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Pěstujeme bylinky v kuchyni
Pěstujeme bylinky v kuchyni - ze semínka vypěstované bylinky vydrží, jídlo příjemně doochutí a zpestří pobyt v kuchyni kouskem voňavé zeleně po celý rok
Pěstujeme bylinky v kuchyni
Voňavé bylinky vypěstované v kuchyni jsou ideální prostředek pro zvýšený obsah vitamínů v pestré stravě. Bylinky můžeme konzumovat celoročně a doplňovat si tak vitamíny bez přestávky. Bylinky vypěstované přímo v kuchyni jsou ihned po ruce při vaření a jsou vždy zaručeně čerstvé.
Které bylinky si vyberete? Co takhle zkusit vypěstovatmajoránku. Čerstvá zavoní. Promněte ji mezi prsty a bramborák či marinády na maso získají úplně novou chuťovou dimenzi.
Rozhodujete se, kterou bylinku vysadit ?
Vyberte si podle toho co nejraději vaříte. Určitě nesmí chybět:
- libeček na dochucení polévek
- petrželka, pažitka, bazalka a rukola na těstoviny a do rajské polévky
- koriandr pro asijskou, vietnamskou kuchyni
- kopr na omáčku, tzatziky, na lososa či do nakládaného zelí
- tymián, badyán, rozmarýn, saturejka, dobromysl pro italskou a francouzskou kuchyni,
- řeřicha na chléb s máslem
- máta a meduňka pro voňavý čaj
- levandule nejen pro potěchu oka
- kerblík, kozlík, šalvěj..., že nemáte tak velký parapet ?
Nevadí! Některé bylinky můžou být v květináči či truhlíku pospolu, dá se využít také kaskádový hrnec na bylinky.
Bylinky udělají i parádu, když si je dáte do pěkných přebalů.
Pro úrodnou sklizeň a bohaté vitamíny je dobré si před sázením zjistit, jaké bylinky se můžou pěstovat pospolu, jaké mají nároky na půdu a na zálivku, zda jedna není příliš bujná, aby neutlačovala druhou, aby jste stihli bylinky sklízet a zpracovat.
Nemůžete se rozhodnou? Můžete využít náš mix bylinek k objednání v eshopu ZDE
Obecná pravidla pro pěstování bylinek v kuchyni, na parapetu
- Bylinky zasazené v květináči, mají méně substrátu, který rychleji vysychá. Zálivku vždy dopřejte bylinkám pravidelnou, klidně každý den. Bylinky je vhodné i rosit.
- Bylinky by měli mít dostatek světla, dopřejte jim alespoň část místa na okenním parapetu.
- Bylinky prospívají v teplotě kolem 15-20°C.
- Nepoužívejte příliš mnoho hnojiv.
- Bylinky pracují s vámi, občas na ně promluvte a pochvalte je jak hezky rostou.
Bylinky pěstujte v hliněných květináčích!
Bylinky zasazené v květináči, mají méně substrátu, který rychleji vysychá. Zálivku vždy dopřejte bylinkám pravidelnou, klidně každý den.
Jak správně bylinky sázet
Nejvhodnější čas na výsev bylinek je únor. Bylinky ze semínka při pěstování v bytě na parapetu však můžeme vypěstovat po celý rok. Vybereme si vhodný květináč. Ten by měl být spíše hliněný než plastový. Pokud preferujeme plastové, pak zvolte zavlažovací truhlík. Na dno květináče dáme hliněné střepy, úlomky cihel nebo kamínky a hrubý štěrk. Přidáme zeminu - substrát smíchaný s kompostem a pískem. Substrát by měl být propustný, lehký. Necháme si rezervu cca. 2 cm od horního okraje květináče. Rozprostřeme semínka, nemusí jich být příliš, stačí 8-10 ks. Semínka lehce přimáčkněte a zasypte cca 1 cm vysokou vrstvou zeminy. Pokud vzejdou všechny semínka, rozesaďte je rovnoměrně po květináči, nebo projednoťte. Zálivka je důležitá pravidelná, raději rosení půdy (mlžení).
Bylinky v květináči vypadají lépe, pokud semínka umístíme v kruhu ke středu květináče. Udělají typický trs "jako ofouknutý větrem" a v květináči vypadají elegantněji.
Pro bylinky je ideálním stanovištěm okno na jih nebo na západ, aby měli sluneční paprsky alespoň 6 hodin denně. Zálivku provádějte pravidelně ráno, nebo večer, nejlépe odstátou vodou. Bylinky nepřelévejte, aby jim neuhnily kořínky, citlivé na přelití jsou : bazalka, pažitka, petržel či máta. Hnojení nedoporučujeme, přihnojení může být např. slabým výluhem z kopřiv a pampelišky.
Místo hnojení doporučujeme u víceletých bylinek jednou za rok přesadit do čerstvého substrátu.
Bylinky pěstujeme pro jejich svěží chuť a vůni, která je nejlepší u mladých rostlinek. Klidně rok a více starší rostlinky celé skliďte a spotřebujte a vysaďte nové. Nebuďte smutní, pokud vám některé z bylinek odcházejí, jedná se o jednoleté bylinky (koriandr, kopr nebo bazalku) a je třeba je po roce vysadit znovu.
Nejznámější bylinky vhodné na parapet jsou :
- bazalka (vyzkoušejte různé odrůdy bazalky, od červených lístků po kadeřavé nebo citrónové)
- oregano (česky dobromysl),
- tymián
- pažitka
- koriandr
- šalvěj
- rozmarýn
- máta
- majoránka a kopr.
TIP na osazené truhlíky:
- Truhlík č. 1 dobře se snáší: petrželka, pažitka, mateřídouška, dobromysl a šalvěj.
- Truhlík č. 2 anýz, kopr, koriandr, včelník a fenykl
- Truhlík č. 3 může obsahovat různé druhy bazalky
Spolu se dobře snesou: bazalka, saturejka, majoránka, kerblík, řeřicha, kopr. Pokud chcete sázet po dvojicích, dejte dohromady kopr a koriandr, bazalku s kerblíkem, nebo petrželku s fenyklem.
Rostliny náročnější na prostor, které mohou utiskovat okolní bylinky jsou : dobromysl, šalvěj, máta, tymián a brutnák.
Bylinky pěstované doma na parapet nemívají tendenci přerůstat, bývají spíše drobnější a vytáhlejší ke světlu.
Jak bylinky sklízet
Nejdříve cca. 6 týdnů po vysazení. Sbíráme čerstvé výhony, nebo jen lístečky bylinek. U bylinek je nejvhodnější je sklízet před jejích kvetením. Bazalku nenechte vykvést, při květu můžou být lístky hořké. Zaštipujte tedy při sbírání výhony tak, aby bazalka nevykvetla. Majoránku a mateřídoušku sklízejte tak, že ustříhnete celou rostlinku těsně nad zemí před jejím období květu. Rostlinka velmi brzy obraší. Mátě při sklízení zaštipujeme konce, aby rostlinka zesílela, sbíráme lísty.
Pokud máte větší úrodu bylinek, můžete je usušit, ale doporučujeme raději bylinky nastříhat a zamrazit samostatně v sáčku. Kopr lze zavařit ve sladkokyselém nálevu.
Nejsnáze a nejrychleji rostě řeřicha, je to nejvhodnější bylinka i pro začínající bylinkáře i pro setí a sklízení bylinek s dětmi.
Je vhodná do pomazánek a na chleba s máslem. Semínka vysejeme na tácek s buničinou, vatičkou a po 3 až 7 dnech sklízíme bylinky 4-6 cm vysoké. Děti se u setí a klíčení zabaví a získají tak správný vztah k bylinkám a jejich užití v kuchyni. Od řeřichy je jen krůček k bylinkové zahrádce na parapetu. Chuť čerstvých bylinek si zamilujete a kousek zeleně příjemně oživí interiér kuchyně.
Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!
Vypěstujte si bylinkovou zahrádku již nyní!
Semínka bylinek v eshopu
Autor: Hana Michalíková, rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..