E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Rajčenka řepová Tamarilo- taková roztomilá rostlinka
Rajčenka řepová Tamarilo - taková roztomilá rostlinka - s plody podobnými rajčátkům, vonícími po ananasu a jahodách, vhodná do omáček i jako dekorace
Rajčenka řepová (lat. Solanum betaceum) - nebo-li také Tamarillo, česky Tamarilo -je keř nízkého vzrůstu z čeledi lilkovitých (lat. Solanaceae). Do této čeledi patří např. také lilky a brambory. Pochází z Peru - Peruánských And. Je tedy odolná a vhodná na pěstování v našich podmínkách. Je exotickou, méně známou plodinou, která se nyní dostává do popředí a zvyšuje se její obliba. Již staří Inkové si pochutnávali na těchto malých rajčátkách. Rostlina je to ovšem zdaleka větší a popínavější než klasické rajče. V přírodě dorůstá tato popínavá rostlina až do délky 5m. Pěstuje se od severu Argentiny až po jihovýchod Mexika. K hlavním vývozcům Tamarilla v současné době patří Kolumbie, Nový Zéland a Jižní Afrika.
Vzhledově je to rostlina popínavá, rychle rostoucí a výrazně dekorativní. Vyroste vám stálezelený stromek či keř, který je bohatě rozvětven dužnatými větvemi a zdobí ho velké listy. Tyto listy jsou mírně chlupaté s výraznou žilnatou kresbou. Mladé lístky mají purpurovou barvu. Rostlina kvete po celý rok, průběžně, i když nekteré květy odkvétají a Rajčenka plodí. Květy jsou podobné květům brambor. Vytvářejí hroznovité květenství, příjemně voní a mají bílorůžovou barvu.
Jak pěstovat Tamarillo
V pokojových podmínkách se Tamarillu daří o telotě kolem 20°C. Pro plody zralé od sluníčka je vhodné rostlinu vynést ven, na slunce. Venku jí teploty vyhovují kolem 28°C a slunné stanoviště. Nejlépe závětrnná strana. Je vhodná pro pěstování v nádobách o velikosti min. 20l. V našich podmínkách dorůstá do délky 2-4m. Jedná se o stálezelenou rostlinu, která velmi rychle roste a brzy ji ozdobí dekorativní plody. Pokud budete pěstovat rostlinu doma, vyberte jí světlé stanoviště (nejlépe to nejsvětlejší v bytě) s dostatečným množstvím slunečních paprsků. Nedávejte ji však přímo za okno, kde hrozí velká výheň, která by mohla rostlinku spálit. V bytě nebo při pěstování ve skleníku musíme rostlinu ručně opýlit pomocí štětečku, abychom docílili také sklizně plodů.
Výsev - Rajčenka řepová se ze semínka rozmnožuje velmi snadno. Zakoupená semena dobře klíčí a semenáčky rostou velmi rychle. Na dno květináče umístěte drenážní vrstvu a použijte substrát pro výsev, nebo ji vysejte do rašelinových tablet, ve kterých ji snadno přesadíte ven nebo do větší nádoby. Vždy dodržte drenážní vrtsvu, aby rostlina nestála přemokřená, kořeny ve vodě. Je vhodné ji předpěstovat doma v únoru a v květnu vysadit/umístit na stanoviště. Rostlina začíná kvést po 1,5 - 3 letech. Pokud se nerozkvete, je vhodné jí zaštípnout špičky, nebo provést řez a rostlinu omladit. Bazální výhony by měli být odstraněny. Ke květům a plodům by se vždy měly dostat sluneční paprsky. Pokud rostlině zakrátíme kořenový systém při přesazování, může to vést k tomu, že rostlina více obraší i ve spodní části a plody se objeví také v této částli rostliny.
Zálivka - by měla být pravidelná. Rostlinu však není nutné přemokřovat, aby nezahnívaly kořeny. Doporučujeme zalévat obden, přiměřeně, odstátou vodou. Intervaly mezi zálivkou můžeme prodloužit, v závislosti na venkovních teplotách a podmínkách. Kořeny bychom však neměli nechat vyschnout. Na povrch nádoby je vhodné umístit mulčovací kůru, aby v suchých měsících držela vlhkost. Rajčenka má mělký kořenový systém. Oproti rajčatům je Rajčenka odolná vůči škůdcům. Rostlinu je však také nutné kontrolovat.
Hnojení - stejně tak jako rajčata, je i Rajčenka řepová náročná na výživu. Přihnojujeme ji každých 14 dní. Půda pro pěstování rajčenky, by měla být co nejvíce výživná, bohatá na humus. Jeden stromek může při dobré péči vyplodit až 20 kg ovoce.
Přezimování - rostlina je to velmi odolná, v našich podmínkách však venku nepřezimuje. Abyste si plně užiji její víceletost (vydrží vegetovat cca. 12 let), je vhodné ji na podzim seříznout kmínek na 50-80 cm. Pokud máte k přezimování tmavou místnost, nechte rostlinu o teplotě kolem 5°C. Pokud máte světlou místnost, pak teplotu udržujte kolem 18°C. Při přezimování Rajčenka obvykle schodí listy. Na jaře umístěte přezimovanou rostlinku nejlépe až po prvních mrazících. Rostlinu můžete postupně otužovat. Je také možné nechat rostlinu přes zimu jen tak v chladné místnosti bez zaříznutí, a v únoru ji seříznout na 150 cm a postupně ji začít přidávat teplo a vynášet na světlo.
Jak konzumovat Tamarillo
Konzumace Tamarilla je jednoduchá. Po odstranění hořké slupky, která se nejí, vám zůstane kyselá dužnina. Konzumuje se posypaná cukrem, nebo je možné její kyselost zmírnit namočením přes noc do cukru. Z Tamarilla se vaří také marmeláda, kdo si na ní troufne, pochutná si. Tamarillo silně barví, nebuďte překvapení, pokud budete mít stopy při loupání a krájení na prkénku. Určitě ho nekrájejte na nové kuchyňské lince.
Plody Rajčenky chutnají po rajčatech, jejich vůně je však výraznější než chuť. Výborně se chodí na dochucení a doaranžování slaných pokrmů. Může se přidat do zeleninových omáček, obdobně jako používáte rajčata. Přidává se také do osvěžujících letních koktejlů, nejen kvůli své chuti, ale také kvůli vysokému obsahu vitamínu C, A, B1, B2, vápníku, fosforu a železa. Rajčenkovou šťávu můžete pít jako rajčatový džus. Je možné ho dochutit pepřem a solí, příp. limetkovou šťávou a šťávou z pomeranče.
Rajčenku můžete přidat také do salátů, její chuť výborně ladí s chutí kiwi, grapefruitu, avokáda, manga, zálivka může být vinná. Přimíchat můžete také sýr na párátku, šunku smotanou do mini ruliček. Tento salát se bude skvěle hodit při letním grilování masa jako příloha. Ke grilovanému masu, je možné si připravit dip (omáčku k masu). Rozmixované oloupané Tamarillo smícháte s nadrobno nasekanou cibulkou, pepřem, solí, kečupem, lžičkou hořčice a kouskem feferonky.
Tamarillo obsahuje velmi málo tuku. Je antioxidantem. Obsahuje vlákninu. Je vhodné při redukčních dietách. Bývá snášeno alergiky na rajčata, papriky. Je vhodné pro těhotné i kojící maminky. Obsahuje důležitý pektin, je tedy vhodný na zrak. Doporučuje se konzumovat lidem proti padání vlasů a řídnutí kostí. Redukuje cholesterol, konzumace je vhodná pro podporu činnosti mozku, při vysokém tlaku. Tepelně upravené Tamarillo se dříve používalo na zábaly při zánětech v krku, angínách.
Tamarillo je stálezelenou rostlinou, která bude zdobit vaši zahradu po několik let a její plody si můžete v letních měsících připravit na mnoho způsobů.
Semínka Rajčenky řepové v e-shopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..