E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Rez - estetická vada okrasných rostlin
Rez - estetická vada okrasných rostlin - všechny druhy rostlin, půda a mezihostitelské rostliny je třeba ošetřit proti rzi
Rez - estetická vada okrasných rostlin
Rez (lat. Puccinia) je houbové onemocnění rostlin. Rez je jednobytná houba z čeledi rzí (lat. Pucciniaceae). Rez potřebuje ke svému vývojovému cyklu hostitele. Je patogenem, který napadá rostlinu podle jejího druhu. Pro rostlinu není rez zásadní problém, spíše se jedná o estetickou vadu, která znemožňuje pěstovat rostliny jako okrasné. Vytváří na spodní straně listů hnědé puchýřky, na horní stranu listů prorůstá v podobě žlutavých puchýřků, červených flíčků, rezavých skvrn apod. Je známo několik druhů rzí podle rostlin, na kterých se vyskytují:
- Rez růžová - objevuje se na jaře, na listech růží. Jedná se o oranžové skvrny. Napadené listy je třeba odstranit. Čím dříve, tím lépe. Rez růžová se drží na smrcích. Pokud se vyskytují v blízkosti růží a nemůžete se rzi zbavit, pak je vhodnější smrky vykácet a zlikvidovat.
- Rez hrušňová - oranžové skvrny na svrchní straně listů. Na spodní straně listů bývají mřížkovité puchýřky. Na hrušňovém stromu budete těžko sbírat napadené listy. Doporučujeme použít postřik. Nejlépe i na stromy v okolí 100m.
- Rez vejmutovková - se drží na borovicích. Nedoporučeme poblíž borovic sázet keře rybízů. Že se na nich usadila rez poznáte podle žlutavých vřídků na horní straně listu, později hnědých puchýřků na spodní straně listu.
Snažte se o to, aby se rez ve vaší zahradě neusídlila. Prevencí je - nezalévejte rostliny na listy. Jakmile objevíte první známky napadení rzí, odstraňte rostlinám napadené listy rzí a zničte je.
Rzi ve většině případů přezimují na jiných druzích. Např. rez hrušňová napadá hrušně i jalovce, přezimuje na hlohu. Tyto rostliny se nazývají mezihostitelé. Rez můžete z napadené rostliny odstranit, ale v případě, že vytvořila výtrusy na mezihostiteli, může napadnout tu samou rostlinu znovu.
Rez se přenáší také na okrasné květiny. Po napadení rzí přestávají okrasné rostliny růst a zasychají jim listy. Že se rez usadila na okrasných rostlinách poznáte podle:
- Muškáty - žluté, kruhově uspořádané skvrny s hnědavými vřídky na listech. Muškáty ošetřujte fungicidem. Napadené listy odstraňujte, stejně jako listy opadané. Vybírejte odolné odrůdy.
- Zvonky - nepěstujte poblíž borovic. Jehličnaté stromy jsou častými mezihostiteli rzí. Po napadení rzí se u zvonků objevují žlutohnědé skvrny, listy zasychají a opadávají.
- Hledíky - při silném napadení vytrhejte a spalte celé rostliny. Při slabém napadení použijte fungicid. Rez poznáte podle žlutých skvrn na spodní straně listů.
Na postižené rostlině jednoduše rozpoznáte napadení rzí. Určit který typ rzi to je, je spíš otázka pro odborníka. Při mírném napadení rzí můžou být na rostlinách skvrny od žluté po červenou barvu. Při silném napadení rzí jsou listy celé zbarvené po rzi a odpadávají.
Stejně jako většině houbových onemocnění - se i rzi daří ve vlhkém prostředí. Na rostlině se rez udrží při 6-8 hodinovém přemokření. Výtrusy rzí se snadno přenáší na okolní rostliny při dešti, vodou ze zahradní hadice, při kropení. Rez se šíří také vzduchem z odumřelých částí rostlin.
Prevence proti rzi
Při ochraně rostlin před napadení rzí je důležitá prevence:
- odstraňte mezihostitele - pokud se nemůžete dlouhodobě rzi zbavit, odstraňte ze zahrady mezihostitele
- sbírejte listy - ihned sbírejte napadené listy kolem rostlin. Odstříhávejte napadené větve. Za větrného počasí mohou být výtrusy zaneseny po okolí.
- zalévejte ke kořenům - rostlinám dopřávejte pravidelnou zálivku, ale nekropte je na listy.
Houbovým onemocněním se daří ve vlhém prostředí, jako prevence je také:
- vysévejte rostliny do sponu dle návodu
- vybírejte vzdušná místa
Postřiky proti rzi
Používejte fungicidy i herbicidy. Vždy dbejte o bezpečnost a používejte ochranné pomůcky - obličejovou masu a rukavice. Postřiky si nařeďte podle přiloženého návodu. Použijte rozprašovače. Chraňte děti a domácí zvířata! Nádobku po aplikaci postřiku nejméně 3x propláchněte vodou. Vyplachovanou vodu nevylévejte na trávník nebo na záhon!
Rez přezimuje na listech. Na jaře odstraňujte infikované listy a částli rostlin.
Odstraňte ze záhonů slézovité plevele!
Aplikace fungicidu
Fungicid rozmíchejte s vodou dle přiloženého návodu. Po té směs vlejte do postřikovače a doplňte vodou. Vždy si předem pečlivě prostudujte návod k použití! Napadené rostliny postřikujte rovnoměrným proudem. Postřik nanášejte i na spodní stranu listů rostlin. Pomůcky k aplikaci postřiku vždy důkladně vymyjte. Nenechávejte v dosahu dětí!
Postřik neprovádějte na mokré listy rostlin a před deštěm. Nevhodné je také aplikovat postřik při silném větru. Prostředek by pak nebyl účinný. Pokud vám zůstane zbytek fungicidu v lahvičče, uchovejte ho na chladném a suchém místě mezi chemikáliemi. Ukliďte z dosahu dětí!
Na aplikaci postřiku fungicidem použijte postřikovač k tomu určený. Ulehčíte si práci a zvýšíte bezpečnost při aplikaci.
Dozvěděli jste se něco nového? Sdílejte s přáteli na Facebooku!
Postřiky v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..