E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Škůdce - Bekyně velkohlavá

Škůdce - Bekyně velkohlavá

Škůdce - Bekyně velkohlavá - čím dříve tuto pustošivou housenku objevíte, tím lépe. Kontrolujte pravidelně rostliny, předejdete tak možnému napadení

Škůdce - Bekyně velkohlavá

Bekyně velkohlavá (lat. Lymantria dispar) - je noční můra/motýl. Je původu euroasijského, nyní je rozšířena ve všech oblastech světa. Jako můra je neškodná, avšak její housenky jsou ničivou smrští pro pěstitele ovocných stromů. Parazitují na více než 300 druzích ovocných stromů. Nejčastěji vyhledávájí: jabloně, břízy, ropoly, růže, duby, buky a lípy.

Jak poznáme housenky Bekyně velkohlavé?

Housenky Bekyně velkohlavé mají tmavě šedou barvu. Jsou pokryté dlouhými, jemnými, ale pichlavými chlupy. Dorůstají délky 5-6 cm. Na vrcholu zad mají pět párů tmavě modrých teček, za kterými následuje šest párů tmavě červených teček.

Příznaky napadení stromů a rostlin:

Nacházíte-li drobné dírky v čerstvě rozvitých listech, pak věřte, že si na nich pochutnala tato housenka. Drobné dírky v listech zanechávají mladé housenky. Starší se pomocí jemných vláken přemisťují po stromě a zanechávají v listech podstatně větší vykousané díry. Housenky se živí v noci. Ve dne je tak často nevidíte, schovávají se na zemi, ve stínu trávy a listů.

TIP: Díky tomuto nočnímu cestování za potravou je lze jednoduše chytit na lepivé pruhy, které umístíte na obvod kmene stromu.

Bekyně velkohlavá je vybíravá. Pokud se jí u vás líbí, nebo je vaše zahrada ohniskem výskytu, vysazujte stromy, které housence "nechutnají". Jsou to:

  • javor klen
  • jasan
  • trnovník
  • ořešák královský, černý a popelavý
  • cesmína

Odstraňujte vajíčka - žlutavé snůšky vajíček odstraňujte z kmene stromů nožíkem a zlikvidujte je. Mohou se také vyskytovat na dřevěných plotech.



Na Bekyně můžete nastražit past - na kmen jejich oblíbeného stromu připevněte lepivý pás. Ten kontrolujte, a jakmile bude zaplněn chycenými housenkanka, vyměňte ho.

Jak housenky přicházejí na svět

V letních měsících - v červenci a srpnu - se bílošedé samičky páří s hnědožlutými samečky. Samičky pak ve velkém počtu nakladou vajíčka na stromy a jiné dřevěné předměty na zahradě. Samičky létají hlavně v noci. Samečka Bekyně velkohlavé můžete vidět i přes den. Tito noční motýli přežívají do podzimu, pak uhynou. Na jaře se pak noví líhnou z nakladených vajíček. 

Snůšky vajíček, které Bekyně velkohlavá naklade, jsou 2,5 cm dlouhé a 1 cm široké. Mají plstnatě chlupatý povrch.

Poté, co se housenky zjara napasou na listech stromů, přichytí se stromech, nebo jiných pevných předmětech na vaší zahradě a zakuklí se. Po 7 až 17-ti dnech se vylíhnou a vzlétnou jako motýli.

Likvidace nežádoucích škůdců

Proti Bekyni velkohlavé můžeme bojovat několika zpusoby. Buďto ekologicky - sběrem housenek, nebo chemicky pomocí postřiků a pastí. Vhodnou metodu vyberte podle rozsahu napadení a stáří škůdců.

Sběr housenek je vhodný, pokud rozsah napadení není veliký. Kontrolujte stromy hned na podzim a ničte také vajíčka Bekyně velkohlavé. Při silnějším napadení je vhodné použít invazivnější metody. Postřiky bakteriemi, které usmrcují larvy housek. Tento podtřik je účinný, pokud jsou housenky větší než 1 cm. a teplota vzduchu je alespoň 15°C. Při nižších teplotách vyvíjejí housenky nižší aktivitu a může se stát, že sežerou méně postřiku a ten nebude tudíž užitečný.

Velmi účinnou metodou je natíraní obvodu kmene stromu lepivou vrstvou, na kterou se putující housenky za potravou, chytí.

Bekyně velohlavá je velmi důsledný škůdce a je schopna sežrat - zlikvidovat veškěré listy na stromě. Aby se napadený strom rychle vzpamatoval z útoku, dopřávejte mu pravidelnou a vydatnou zálivku. Je to z toho důvodu, aby se oslabený strom nestal terčem ještě dalších škůdců. S hnojením počkejte do dalšího jara. Růst stromu se dočasně pozastaví. Strom neodstraňujte, poud si nejste 100% jistí, že odumřel. Pravidelně ho kontrolujte.

Obecně je prevencí pravidelná kontrola. Můžete tak předejít i napadení jinými druhy škůdců. Lepivé pasti můžete nastražit při každé známce napadení.

Housenky pravidelně sbírejte z napadených stromů. Vhodný je plastikový pytlík, ve kterém housenky zahubíte a zlikvidujete.



Při sbírání housenek Bekyně velkohlavé používejte ochranné pomůcky - rukavice. Housenky mají husté a pichlavé chloupky, které mohou vyvolat alergické reakce.

Housenky Bekyně velkohlavé se dobře rozmnožují, pokud je zima mírné. Nižší zimní teploty bezpečně umožňují přezimování vajíček. Teplé a suché jaro je pak třešinkou k dokonání díla. Za těchto podmínek přežije velké množství housenek.

Dlouhá a chladná zima naopak zahubí větší podíl housenek Bekyně velkohlavé. Teploty musí dlouhodoběji klesnout pod -15°C.

Sameček Bekyně velkohlavé, kterého můžete potkat i ve dne



Jste - li zastáncem ekologičtějšího hubení, než-li natírání kmene lepivou vrstvou? Pak umístěte na kmen stromu pruh látky, který ohrnete směrem dolů. Do takto vytvořené kapsy pochytejte housenky Bekyně velkohlavé. Poté s lapenými housenkami nakládejte dle svého svědomí.

Našli jste v článku užitečnou radu? Sdílejte ji s přáteli na Facebooku!

Postřiky v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny.semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.