E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Škůdci - kořenová háďátka
Škůdci - kořenová háďátka - zdá se vám letošní sklizeň jiná? Krátká mrkev s mnoha fousatými kořeny, zažloutlý hrách nebo salát bez hlávky? Pak čtete více, jak mít příští rok zdravou úrodu
Škůdci - kořenová háďátka
Kořenová háďátka - jsou volně žijící průsvitní půdní červi z kmene hlístic (lat. Nematoda). Tito červi jsou menší než 1 mm a jsou tedy pouhým oken jen obtížně viditelní. Proti háďátkům neexistuje žádný účinný chemický prostředek. Ze zkušeností se tito škůdci objevují v půdách, které byli jednostranně vyčerpány rostlinami stejného druhu. Dle výzkumu jsou tito tvorové nositelem kompletního genomu a dokázali přežít havárii raketoplánu.
Háďátka se dělí dle výskytu na:
- kořenová
- listová
- stonková
Kořenová háďátka se dále dělí na :
- háďátka hálkotvorná - ty zpomalují růst celé rostliny, neboť sají na kořenech rostlin a tím vytvářejí bublinovité ztluštěniny
- cystotvorná háďátka - ty kladou vajíčka na kořeny rostlin do cyst o velikosti špendlíkové hlavičky. Vajíčka vydrží v kořenech rostlin i několik let. Vylíhlé larvy pronikají do rostlin
- volná háďátka - ty se vyskytují především v písčitých a pórovitých půdách. Rostliny ohniskovitě zakrňují, protože napadené kořeny rostlin jsou zahnědlé a odumírají.
Jak pečovat o záhony po celý rok?
Na podzim - sklízíte na záhonu špatnou úrodu? Cysty na kořenech zeleniny dávají vědět o škůdci - háďátku. Vysévejte brzy na podzim rostliny odpuzující háďátka - aksamitníky a měsíček, do toho přidejte výsev zeleného hnojení - např. řepky olejky. Všechny tyto rostliny ponechejte až do jara.
Pokud nechcete vysévat zelené hnojení ani aksamitníky, důkladně půdu na podzim zryjte a prokypřete a zapravte do ní kompost a vápno.
Na jaře pak záhon důkladně zryjte. Zapravte zelené hnojení nebo kompost. Půdu prokypřete. Přidejte vápno, nebo hořečnaté vápno nebo kamennou moučku. Kyselost v půdě je třeba usměrnit. Při silném výskytu háďátek vysejte opět zelené hnojení, aksamitníky a ty vysejte i mezi zeleninu, kterou jste se rozhodli pěstovat.
V létě - kontrolujte napadené rostliny. Odstraňujte ty poškozené a těm, které odolávají, dopřávejte tekuté hnojení, aby zesílili.
Zelené hnojení - vysévejte hořčičné semínko nebo bob.
TIP: Vysévejte zelené hnojení! Vysévejte rostliny, které háďátka odpuzují! Střídejte plodiny na záhonu. Vápněte! Vybírejte odolné, rezistentní a zdravé odrůdy.
Rostliny, které odpuzují háďátka
Pokud žijete ekologicky, vyséváte zelené hnojení a ještě byste rádi háďátka zneškodnili, zkuste vysadit rostliny, které háďátka odpuzují. Jedná se především o:
- aksamitníky (lat. Tagetes) - vhodné jsou především malokvěté druhy. Háďátka usmrcují svou silnou vůní
- měsíček lékařský (lat. Calendula officinalis) - látky, které vylučují kořeny, odpuzují háďátka a navíc povzbuzují život v půdě
Tyto květiny klidně vysazujte přímo na záhony k zelenině. Že nebudete mít výsev jak když střihne v zákrytu a záhony nebudou vyhovovat vašim příliš přesným a estetickým "normám". Vydržte to jeden rok, mějte klidně kedluben vedle měsíčku lékařského a zbavte se háďátek - škůdců co nejdříve.
Jak bojovat dále proti háďátkům?
Vysévejte smíšené kultury - tzn. vysévejte různé druhy zeleniny, ne vždy shodné druhy opakovaně na záhonu. Pokud nebudete rostliny střídat, vyčerpá se půda jednostranně a nahromadí se v ní stejné odpadní látky.
Střídejte plodiny! - stejné druhy zeleniny vysévejte na stejných stanovištích po 3-4 letech.
Vysévejte zelené hnojení - řepku olejku, žlutou hořčici, směs hořčice a řepky nebo jiné plodiny, které způsobí uhynutí háďátek.
Některé rostliny zahánějí háďátka odpuzujícími látkami, které v organizmu vznikají při látkové výměně. Řepka olejka a hořčice oslabují háďátka natolik, že se již nemůžou rozmnožovat. Takže pomalu vyhynou.
Všechny odrůdy, které pomáhají bojovat s háďátky mají výborný vliv na půdu - mají schopnost ozdravovat vyčerpanou půdu a vrátit jí kyprost a živiny.
Brambory - vlastnosti bojovat s háďátky mají některé nové odrůdy brambor. Neodolné odrůdy často končí napadeny cystotvornými háďátky. Rostliny odumírají kvůli cystickým zduřeninám na kořenech.
Rajčata - u rajčat se vyskytují stonková a listová háďátka. Vybírejte odolné odrůdy.
Mrkev, celer - mrkev napadají všechny druhy háďátek, poznáte to tak, že je mrkev krátká s dlouhými kořeny - vousy s cystami. Celernapadají hálkotvorná a volně se pohybující háďátka na kořenech i hízách. Na nadzemních čístech ho napadají také listová a stonková háďátka.
Brukvovité rostliny - napadají je cystotvorné háďátka. Poznáte to tak, že plodiny mají vousaté, pokroucené kořeny, plné cyst
Salát - po napadení háďátky přestává salát tvořit hlávky
Hrách a fazole - po napadení háďátky hrách přestává růst, žloutne a vadne. Fazole napadají stonková háďátka
Česnek a cibule - nejčastěji a největší škody páchají stonková háďátka
Máte zkušenosti s odstraněním háďátek? Sdílejte rady s přáteli na Facebooku!
Objednávejte zdravé a odolné odrůdy u nás v eshopu!
Semínka zeleniny v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..