E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Užitečné spojení - rajčata a bylinky v květináči

Užitečné spojení - rajčata a bylinky v květináči

Užitečné spojení - rajčata a bylinky v květináči - vyzkoušejte si také vy toto oživení a vypěstujte si šťavnatá rajčata a bylinky na jednom místě

Užitečné spojení - rajčata a bylinky v květináči

Jaro je stále ještě v nedohlednu, a vy jistě přemýšlíte, co si ještě předpěstovat, aby ta pravá zahradnická sezóna mohla začít. Jste-li majitelem malého balkónu, terasy, či parapetu, můžete spojit příjemné s užitečným. Můžete si letos zkusit osadit bylinky a rajčata pospolu. Je to takové správné spojení. Rajčata svými plody a barvami uspokojí každého, i malého pěstitele a bylinky jsou celoroční radost na talíři. Předpěstujte si bylinky a rajčata již nyní, aby jste je mohli v květnu vysadit do kontejneru nebo truhlíku a v létě sklízet jejich chutné plody. 

Vyberte si vhodnou nádobu - velikostně podle toho, kolik rostlin budete sadit pospolu. Máme pro vás dobré tipy, které rostliny se k sobě hodí.

Postup výsevu

Do většího květináče, nádoby můžete zvolit  1 ks keříkového rajčete, které bude uprostřed a vytvoří tak dominantu. Kolem středu můžete vysít bazalku a petrželku kadeřavou. Pro větší pestrost můžete použít bazalku s červeně zabarvenými listy. Můžete také přidat kvetoucí rostliny - tařici a lobelku. Zvlášť do větších květináčů - vyplní příjemně prostor mezi jednotlivými sazečkami. Bazalka a rajčata nejsou vynikajícími společníky jen v kuchyni. Výborně se doplňují také při výsevu. Bazalka má celoročně svěže zelené listy, které příjemně kontrastují s červenými plody rajčat.  Pokud budete vysévat pospolu rajče a bazalku, a budete mít opět místo v květináči, můžete přidat také drobné kopretiny, které podtrhnou elegantní vzhled takto oseté kompozice. Drobné kopretiny jsou vhodné i k řezu. Pokud preferujete výsev převislých kaskádovitých rajčat, nechte před rostlinou místo v květináči pro převislé výhony rajčat. Pokud kaskádu nechcete tvořit výhony rajčat, a líbí se vám rajče keříkové, můžete je nahradit např. lichořeřišnicí nebo hrachorem. Toto spojení je vhodné, pokud např. chcete překrýt převislou rostlinou např. méně vzhlednou zídku, nebo neostraněný pařez stromu, apod. 

Výsev a předpěstování rajčat můžete provést již nyní. Použijte pěstební nádobu a substrát vhodný pro výsev. Rostlinky předpěstojte při pokojové teplotě. V teplé místnosti, bez průvanu a přímého slunce. Mladé rostliny, které si již přesadíme do určených dekoračních nádob je třeba chránit před zimou. Takto osázené květináče vynášíme na balkón po 15-tém květnu. Mladé rostliny bychom měli chránit před mrazem, ale i ostrým sluncem. Nad rostlinkou můžeme vyrobit malou stříšku z fólie, nebo papíru, která by měla být propustná, aby k rostlince prodil vzduch. 

O takto osázený kontejner, nebo květináč je třeba se důsledně starat, aby měli rostliny v tomto stísněném prostoru dostatek živin. Rajčata mají vysoké nároky na obsah živin. Je vhodné je přihnojovat každých 14 dnů, abychom se i při pěstování v květináči dočkali vysoké úrody. Nejvhodnější jsou hnojiva ve formě tyčinek, nebo tekutá hnojiva.



Nejen na záhonu, ale i v květináči potřebují keříková rajčata oporu. Tu si je možné zakoupit, nebo vyrobit. Jako opory jsou vhodné  také větve, nebo bambusové hůlky. Podpěry umístěte do květináče již při výsadbě. Při pozdějším umístění byste mohli poškodit kořeny vzešlých rostlin. Rostlinu vyvažujte ihned, jakmile začnou dozrávat plody. K podpoře rostlinu postupně přivazujte jemným motouzem, nebo provázkem z lýka.

Jak postupovat při výsadbě do velkých nádob a květináčů? Dno nádoby pokryjte asi pěticentimetrovou drenážní vrstvou hrubého písku. Překryjte ho netkanou textilií. Po té dosypte zeminu. Zemina by měla dosahovat cca. 2-3 cm pod okraj květináče. Je to z toho důvodu, aby voda při zavlažování nevytékala přes okraj květináče ven. Pokud jste si vybrali pro osázení velkou a težkou nádobu, umístěte ji před nasypání zeminy na místo určení. Nádoba může být příliš těžká na pozdější manipulaci. Pokud jste si vybrali do středu kompozice kěříkové rajče, umístěte oporu. Další rostliny by měly být od rajčete osázeny do sponu 10-15 cm. Budou tedy blíže k okraji květináče. Do zadní části je vhodné umístit petrželku kadeřavou, do přední části bazalku. Předpěstované rostlinky jsou křehké, přesazujte je opatrně. Do této kompozice můžete přidat také majoránku (do přední části) a šalvěj (do zadní části květináče). Příp. jinou bylinku, kterou často a rádi v kuchyni využíváte.



Pěstování keříčkových rajčat

Keříková rajčata (lat. Solanum lycopersicum), jsou u nás velmi oblíbená pro svou kořenitou chuť a přitažlivý plod. Vůně domácích rajčat patří k létu. Doma vypěstovaná rajčata mají nezaměnitelnou chuť, jinou než je umělá chuť kupovaných uměle vypěstovaných rajčat. Rajčata se v dřívějších dobách pěstovali jako okrasné rostliny, jejichž plod byl považován za jedovatý. 

Rajčatům vyhovuje slunné stanoviště. Většinu odrůd můžeme vysévat přímo na místo určení. Je však lepší si keříková rajčata předpěstovat. Výsev provádíme již v únoru. Pro výsev používejte substrát k tomu určený. Zajistí více živin pro mladou rostlinku. Pro rajčata je výsev do půdy bohaté na živiny důležitý. Předpěstovaná rostlina by měla být dostatečně silná. Předpěstované rajčata v teple domova postupně otužujeme.  Před přesazením můžeme rostlinku poprvé přihnojit Kristalonem Start. Hnojivem, které podporuje rostliny při růstu zelené hmoty. Vysazujeme je ven po 15-tém květnu, protože jsou náchylné na přízemní mrazíky. Rostlinky rajčat jsou křehké, náchylné ke zlomení. S rostlinkami při přesazování zacházíme velmi opatrně. Pokud nemáme rostliny předpěstované v sadbovačích z rašeliny, nachystejte jim v květináči "blátivé lože" a přesaďte je do takto vodou upraveného substrátu. Rostlinu opatrně usaďte a přimáčkněte. Nahoru nasypte sušší substrát, který zabrání odpařování vody. Jakmile se rostlina ujme a zapustí silněji kořeny, můžeme ji postupně přivazovat k opoře. Poprvé rostlinku uvazuje, jakmile má vyvinuty 3-4 pravé listy. V průběhu vegetace rostlinám vyštipujeme boční výhony a přenecháváme jeden hlavní, který postupně vyvazujeme.

Pokud vám předpěstovaná rostlinka nasadí květy ještě doma, urodí se plody, pokud noční i denní teplota neklesne pod 12°C. Rajčata zalévejte a přihnojujte hlavně na večer, protože jejich růst je právě v noci.  Po ukončení růstu rajčat, tzn. na konci léta, zastříhněte rostlinu nad posledním plodícím výhonem a nechte rajčata dozrát. Chladnější podzimní počasí jim již nedovolí urodit nové plody. 

Rajčata jsou velmi zdravé a řadí se mezi antioxidanty. Obsahují vysoký obsah vitamínu C, vitamíny z řady B, provitamín A (beta karoten), železo, fosfor a vápník. Z rajčat jde vytvořit mnoho pokrmů - např. plněná rajčata, nebo můžete udělat sušená rajčata.

Semínka bylinek v e-shopu

Semínka rajčat v e-shopu

Esenciální rajčatový olej v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.