E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Výsev zeleniny do skleníku
Výsev zeleniny do skleníku - výhody sleníku oceňují snad všichni zahrádkáři. Výsev zeleniny se povádí v jarním a předjarním období. Skleník, ač je náročnější stavbou na zahradě, vždy se vyplatí
Výsev zeleniny do skleníku
Ve skleníku předpěstováváme z 90-ti % zeleninu. Tuto zeleninu vyséváme do samostatných truhlíků a květináčů. Kromě předpěstování zeleninové výsadby používáme skleník pro vypěstování raného salátu, ředkviček, brukví. Rychlíme pažitku, petrželku a ostatní bylinky v květináčích. Čerstvé bylinky jsou velmi zdravé, bohaté nejen na vit. C, který je ihned po zimě potřeba pro lidský organismus.
Pokud máme ve skleníku patro, které může tvořit např. jen deska umístěná pod střechou. Můžeme na ni umístit kaktusy a exotické rostliny. V předsíňce skleníku lze pěstovat palmy a citrusy. Může suplovat zimní zahradu.
Výsev zeleniny do truhlíků, kelímků a květináčů provádíme velmi brzy zjara. Některé plodiny můžeme vysévat již v únoru. Truhlíky a kelímky pro výsev musí být čisté, vydesinfikované, aby do skleníku nepronikla plíseň a škůdci. Při výsevu semen postupujeme dle návodu - na sáčcích jednotlivých rostlin. Některé drobná semínky zeleniny nezasypáváme další vrstvičkou hlíny - pro lepší klíčivost a udržení tepla je můžeme dočasně překrýt novinovým papírem.
Výsev zeleniny do skleníku
Při výsevu zeleniny se vždy řídíme radami na obalu, ve kterém jsme semínka zakoupili. Zeminu pro výsev vylepšíme kompostem, rašelinou a můžeme ji provzdušnit pískem. Lze také zakoupit substrát přímo určený pro výsev zeleniny.
Do truhlíků umístěných ve skleníku vyséváme již v únoru nejčastěji tyto druhy zeleniny:
Ve skleníku si můžeme připravit výsev semen melounů, okurek a cukrové kukuřice. Tyto semínka pěstujeme v předpěstovacích miskách nebo kelímcích. Takto předpěstováváme menší množství sadby. Je to z toho důvodu, že kelímky zabírají ve skleníku více místa než plně využité truhlíky.
Zálivka - ve skleníku musí být jemná. Doporučujeme vybrat vhodnou konev a rostliny zalévat vlažnou vodou. Barel s dešťovou vodou můžete mít umístěn přímo ve skleníků.
Větrání - za velmi slunného počasí doporučujeme skleník větrat. Rané košťáloviny a salát prospívají o teplotě 16-18°C. Teplomilnější rosliny (rajčata, okurky, papriky) - prospívají o teplotě 22-25°C.
Předpěstované sazenice zeleniny
Ve skleníku vypěstované sazenice zeleniny doporučujeme přepichovat. Přepichování provádíme ihned jak rostlinka vytvoří první děložní lístky, nebo ihned jakmile vytvoří první pravé lístky. Přepichujeme do hlubších truhlíků. Získáme tak kvalitnější sazenice! Do truhlíků doporučujeme přidat rašelinu. Přepichovaným rostlinkám se tak lépe podaří vytvořit kořenový bal. (např. rajčata přepichujeme 10 cm od sebe). Při přepichování rostlin vyřazujeme rostlinky slabé, vytáhlé, opadavé.
Rostliny můžeme předpěstovat samostatně např. také v rašelinových tabletách, které umístíme do plastových kelímků. Plastové kelímky lépe drží vlhkost než květináče z pálené hlíny. Pokud máte nadbytek květináčů z pálené hlíny a chcete je pro předpěstování použít, pak se doporučuje je z větší části zapustit do země/zeminy, aby se v nich vlhost snáze udržela.
TIP - při předpěstování okurek ( a melounů) ve skleníku naplňte kelímky jen do poloviny substrátem. Jak budou postupně rostlinky růst, přisypávejte substrát postupně až po okraj. Před výsevem nechejte semínka nabobtnat ve vlažné vodě.
Naklíčené rostliny ze skleníků postupně otužujte. Než je vysejete na záhon, doporučuje se je na nějakou dobu umístit do pařeniště, kde si rostliny navyknou nižším teplotám.
Skleník se snažte využít co nejhospodárněji! Využívejte jen na předpěstování kvalitních sazenic zeleniny. V květnu (po zmrzlých mužích), kdy skleník uvolníte, neb většinu předpěstované zeleniny přesadíte na venkovní záhon záhon, využijte skleník k pěstování paprik, okurek, salátových okurek a rajčat.
Během září lze skleník osít znovu - ředkvičkami a salátem. Na podzim můžete ještě ve skleníku dopěstovat květák a pekingské zelí.
Skleník může v předjarních a podzimních měsících prochladnout. Stává se tak i za chladných nocí a za větrného počasí. Aby teplota nekolísala můžeme přechodně použít na izolaci polyetylénovou fólii.
Vzduch mezi sklem a fólií vytvoří potřebnou tepelnou izolaci.
Výstavba skleníku
Pokud zvažujete výstavbu skleníku, dejte na tyto faktory:
- umístění - vyberte nezastíněné, slunné místo
- vytápění - je-li ta možnost, postavte skleník v blízkosti vašeho domu
- konstrukce - na příliš volném prostranství zapusťte část skleníku do země
Před výstavbou:
- zhotovte si nákres - rozvrhněte si rozměry skleníku. Z čeho bude konstrukce skleníku. Kde budou dveře a jak budou široké (aby případně projelo kolečko)
- vytápění skleníku - zda je nutné, či nikoliv. Vytápění je vhodné, pokud zvažujete celoroční pěstování či unístění rostlin. Od října ubývá slunečních paprsků a pěstování zeleniny za každou cenu i v zimě nemusí být efektivní
- místnosti - pokud máte prostor na dlouhý skleník, naplánujte si chodbičku (předsíň, zádveří), která ochrání rostliny před přímým vniknutím studeného vzduchu
Pří výstavbě skleníku dbejte také na izolaci, zakrytí či zatmavění střechy.
Máte zkušenosti s výstabou skleníku? Jaké rostliny do skleníku nejčastěji vyséváte? Sdílejte s přáteli na Facebooku!
Objednávejte již nyní semínka skleníkové zeleniny!
Semena zeleniny v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..