E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Výživa a hnojení zeleniny
Výživa a hnojení zeleniny - dobrou zásobu živin vyžadují v podstatě všechny druhy zeleniny. Věděli jste, které všechny prvky jsou v půdě obsaženy a které rostliny potřebují ke svému vývoji, pro květ a plody?
Výživa a hnojení zeleniny
Všechny rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu živiny. I zelenina potřebuje ke svému vývoji nezbytné životní podmínky - světlo, teplo, vzduch, živiny a závlahu. V našich klimatických podmínkách má zelenina dostatek světla a teplých dnů ke svému vývoji. Je třeba jí dodávat živiny a závlahu, a to zejména náročnějším druhů.
K úspěšnému pěstování zeleniny vedou tyto kroky:
- správné obdělávání půdy
- pravidelné hnojení
- střídání plodin na stejném místě
- dostatečná závlaha
Pokud dodržíme tyto podmínky - dosáhneme vždy dobré sklizně. Unavená a vyčerpaná půda bez živin, se zbytky stále stejných rostlin je nedostatečná pro správný vývoj. Dobrou zásobu živin v půdě vyžadují v podstatě všechny druhy zeleniny. Živiny jsou minerální látky, které jsou v půdě rozpuštěny. Buď formou vodního roztoku, nebo v pevných částicích půdy.
K normálnímu vývoji potřebují rostliny deset základních biogenních prvků. Jsou to kyslík, vodík, uhlík, dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra a železo. V malém množství potřebují stopové prvky, ty jsou: zinek, bór, měď, kobalt, molybden, jód, mangan, sodík, křemík, a další.
Rostliny přijímají všechny živiny svými kořeny z půdy. V půdě jsou výše jmenované prvky rozpuštěné ve formě sloučenin. např. dusík přijímají ve formě kyseliny dusičné nebo amoniaku.
Uhlík, kyslík a vodík - tvoří základní složku každé organické hmoty, která se z nich tvoří při fotosyntéze. Při nedostatečném větrání a vlhku rostliny odumírají. Z toho důvodu, že jim chybí přísun kyslíku. Kypřením půdu obohacujeme kyslíkem, který příznivě působí na kořeny a půdní baktérie.
Dusík - je jedním z nejdůležitějších prvků pro výživu rostlin. Rostliny příjímají dusík nejvíce ze všech prvků. Ze zelenin potřebují dusík zejména listové zeleniny. Nedostatek dusíku způsobuje úbytek chlorofylu v listech, které žloutnou a blednou.
Nedostatek dusíku způsobuje to, že rostliny slabě rostou, málo kvetou a plodí. Nadbytek dusíku naopak podporuje bujný růst, rostlina je řídká a málo odolná vůči chorobám.
Zeleninu, kterou pěstujete pro plody a na semena přihnojujte méně, naopak zeleninu, kterou pěstujete pro listy (salát, špenát) můžete přihnojovat dusíkem po celou dobu vegetace.
Fosfor - nejvíce je obsažen v plodech a semenech. Fosfor je důležitý pro vývin a dobré opýlení květů. Nedostatek fosforu zůsobuje obsah menších chuťových látek. Rostliny málo a pozdě kvetou. Kořenová zelenina (mrkev) má mdlou, nevýraznou barvu. Nadbytek fosforu způsobuje rychlé dozrávání plodů a předčasné stárnutí rostliny. Nadbytek fosforu lze upravit přidáním dusíkatých a draselných hnojiv do půdy.
Draslík - nepostradatelný prvek při tvorbě celulózy, tuků, cukrů a škrobů. Na draslík jsou náročné luskoviny. Nedostatek draslíku způsobuje celkově špatný stav rostlin. Listy od okrajů bělají a žloutnou. Mohou se objevit červenohnědé skvrny, Rostliny vytvářejí menší počet plodů. Plody mohou být menší, drobnější, pokroucené a málo trvanlivé. Kořenový systém rostlin se nevyvíjí a jsou tudíž málo odolné při suchém a mrazivém počasí.
Vápník - regulátor chemické rovnováhy v půdě. Neutralizuje organické kyseliny v rostlinách. Zvláště kyselinu šťavelovou. Nedostatek vápníku způsobuje žloutnutí a blednutí listů. Nedostatkem vápníku trpí zejména rostliny rostoucí v půdách přemokřených a kyselých. Přebytek vápníku není častý jev. Pokud půdu převápníme omezíme tak rostlinám přísun železa, hořčíku a fosforu.
Hořčík - je nejvíce obsažen v semenech a květech rostlin. Je výraznou součástí listové zeleniny.
Hořčík, vápník a draslík by měli být v půdě v harmonickém poměru. Při nedostatku hořčíku listy blednou a žloutnou stejně jako při nedostatku vápníku a železa.
Síra je součástí bílkovin a mnoha rostlinných silic. Nejvíce síry vyžadují cibuloviny, košťáloviny a luskoviny.
Železo - je důležité při tvorbě chlorofylu (stejně tak i mangan, měď a zinek). Společně se uplatňují při dalších vývojových pochodech u rostlin. Při pěstování zeleniny je zcela postačující množství železa, které je běžně obsažené v půdě.
Stopové prvky - běžná zásoba v půdě, je pro rostliny také dostačující. Rostliny je potřebují v nepatrném množství. Vhodné je všechny stopové prvky do půdy postupně dodávat a doplňovat!
Bór - je jedním z nejdůležitějších stopových prvků. Podporuje tvorbu květu a plodů. Nedostatek se projevuje hlavně u salátové řepy, kdy způsobuje srdéčkovou hnilobu. Také u hlávkového salátu, kdy je nedostatek bóru příčinou černání listů. Náročné plodiny na bór jsou zejména rajčata, rané brambory, květák, aj.
Hliník, křemík, sodík a chlór - působí příznivě pro růst rostlin. Hliník s vápníkem podporují růst buněčných stěn. Většina půd trpí nadbytkem chlóru (je to způsobeno nadmírou hnojení draselnými solemi). Nejvíce chlór pro svůj růst potřebují celer a řepa.
Meď - má podobné uplatnění při výživě půdy jako železo. Při nedostatku mědi rostlinám žloutnou a opadávají listy.
Molybden - podporuje činnost půdních baktérií. Rostliny ho potřebují jen v nepatrném množství. U květáku způsobuje nedostatek molybdenu vyslepnutí růžic.
Jód - má význam spíše ve výživě lidí než plodin. Jód se přidává do některých průmyslových hnojiv.
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!
Semínka zeleniny v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..