E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Zahrádkářův květen
Zahrádkářův květen - je pracovně nejnáročnější měsíc. Současně však nejpůvabnější a velice inspirativní, díky záplavě květů a rozvíjejících se předpěstovaných rostlinek
Zahrádkářův květen
Je nejinspirativnějším měsícem v roce zahradníka. Probouzející se pupeny a květy dávají elán k pěstování dalších rostlin. Pohled na čerstvě vyhrabaný a posečený trávník je víc než uspokojivý a nabije nás do dalších pracovních dnů. Jak je již z názvu měsíce - květen - patrné, jedná se především o měsíc květu. Kvetou nejen rostliny, ale také keře a ovocné stromy. Začneme tedy postupně - co je třeba na zahradě udělat. Každé prodlení v ošetřování rostlin v květnu má vliv na výnosy ať již květů nebo plodů. Napiště nám na facebook, jak se vám daří s prací na zahradě, jakou pěstujete zajímavou rostlinu, nebo co vám krásně kvete a vždy vás zjara potěší. Mě osobně se líbí kvetoucí magnólie a na jaře vždy čekám na jejich úchvatné květy.
Cibuloviny
Cibuloviny - odkvetlé jarní cibuloviny zbavujeme semeníků (narcisy a tulipány). Likvidujeme poškozené a zavirované tulipány. Letní cibuloviny zkontrolujeme před vysazením na záhon. Plesnivé a vyschlé cibulky vyhodíme. Po 15. květnu vysazujeme na vybrané stanoviště cibulky a hlízy mečíků, lilií, hyacintů. Z více choulostivějších cibulovin na teplo vysazujeme např. tygřice, jiřiny a begónie - které raději vysázejte na záhon ke konci května.
Trvalky a letničky a kvetoucí rostliny
Trvalky a letničky - letničky a trvalky jsou nejvděčnější rostlinkou pro rychlý efekt kvetoucího truhlíku. Předpěstované sazečky sázíme do truhlíků nebo na záhony. V druhé polovině května vsazujeme dvouletky. Je nejpříhodnějí čas osazovat truhlíky a květináče. Můžete kombinovat kvetoucí a stálezelené rostliny. Můžete si vyzdobit schody, parapety, terasy a zákoutí. Na výběr je velké množství kvetoucích rostlin. Vybrat si můžete podle barevných odstínů, velikostí květů, vzhledu či šíře barevných druhů v jednom typu - např. Limonka. Vymýšlejte, tvořte ty nejkrásnější kombinace. V případě velkého sucha zavlažujte i skalničky a trvalky a květinové záhony. V květnu také ošetřujeme růže postřikem proti černé skvrnitosti. Do zahradních nádrží vysazujte předpěstované lekníny.
Jahodníky
Jahodníky - je třeba pravidelněji okopávat a odplevelit. Pokud nepěstujete jahodníky na černé textílii, podkládejte plody plastovými koši pod jahodníky, nebo dřevitou vatou, či mulčujte. Po odkvetení jahodníků jim dopřejte vydatnou závlahu. Pravidelnou závlahu dopřáváme jahodníku po odkvetení až do zrání plodů. Nové odnože jahodníků odstraňujeme pouze v případě, že je nebudeme dále používat na rozmnožení.
Rajčata
Předpěstovaná rajčata vysazujeme na záhony. Vysazujeme je hluboko do půdy a šikmo. Lépe tak zakoření. Ihned po po zpevnění rostliny rajčata vyvazujeme k opoře a vyštipujeme postaranní výhony z paždí listů.
Zelenina
Zelenina na záhonu - mezi zeleninu, kterou vyséváme raději až po 15. květnu patří rajčata, okurky, fazole a tykve. Také hrách, červenou řepu a květák. Jednotíme vzešlou kořenovou zeleninu. Vyséváme karotku pro pozdější sklizeň. Některou zeleninu můžeme v květnu sklízet - patří mezi ni salát, ředkvičky a špenát. Ze skleníku přesazujeme na záhony předpěstovaný celer, bazalku a majoránku. Pařeniště, skleníky a fóliovníky osazujeme ze semen předpěstovanými okurkami, rajčaty, melouny, lilky a paprikami. Za teplého počasí nezapomeňte rostlinám ve sklenících a pařeništích větrat. V květnu také bramborám v řádcích přhrňte zeminu.
Plevel na zahradě
Plevel na zahradě je nekončíčí maraton. Za příznivého počasí a dostatečné vlhkosti půdy odstraňujte plevel v cestičkách a chodnících. Záhony si před plevelením prokypřete a mírně zalejte. Pravidelné kypření povrchové půdy je účinné při dlouhodobém boji s plevelem. Půdní škraloup rostlinám škodí. Na půdní škraloup jsou náchylné hlavně jílovité půdy. Zálivka na záhony v tomto období rozpuku je vhodná odstátou vodou, která je prohřátá slunečními paprsky. Pro udržení záhonů bez plevele preventivně mulčujte.
Trávník
Trávník - pravidelně tzn. jednou týdně sekejte a odstraňujte posekanou trávu hráběmi, nebo sběrným košem sekačky. Po sekání dopřejte trávníku vydatnou zálivku a hnojení. Odstraňujeme plevel z trávníku, aby nevykvetl a nevysemenil se. S plevelí je možné bojovat i chemickými postřiky. Posekaný trávník bez chemického postřiku ukládáme na kompost. Kompost v žádném případě nevápněte - mineralizace by potlačila tlení kompostu.
Stromky a keře
Čerstvě vysázené stromky již můžeme začít vyvazovat ke kůlům. Půda kolem nich si již definitivně sesedla. K vyvazování používáme lýkový provaz. Pokud nám některé stromky neobrašili - můžeme je vykopat ze země, seříznout kořeny a namočit na dva dny do vědra s vodou. Po té znovu zasadit. Stromky důkladně zalijeme. Pokud pěstujete šeříky a sakury, postupně odstraňujte jejich odkvetlá květenství. Pokud již odkvetly živé ploty - meruzaly a zlatice, provedeme jejich důkladný tvarovací řez. Provádíme postřik u švestek a jabloní proti pilatkám. Ochraňujeme jádroviny proti strupatosti. U odkvetlých broskvoní a dalších peckovin stříháme letorosty na tři pupeny. Pokud jste se až nyní rozhodly, že kolem nové pergoly nedáte popínaví růže ale vinnou révu - ještě na začátku měsíce ji můžete vysázet.
Jehličnany
Jehličnany - zakrslým borovicím zaštipujeme mladé měkké výhony. Můžeme vysadit do půdy jehličnany s balem, které důkladně přihnojíme a zalejeme. Výsev jehličnanů provádíme s rozmyslem. Jehličnany jsou svéráznými dominantami zahrady.
Pokojové rostliny
Pokojové rostliny - pravidelně zaléváme a dostatečně přihnojujeme. Rostlinám, které nebudete letos přesazovat, dopřejte novou vrstvu zeminy. Proveďte to tak, že prokypříte horní udusanou vrtvu hlíny v květináči, tu pak odeberete až po kořeny rostliny, a dosypejte čerstvou zeminou. Pokojové rostliny můžete vynést ven na denní světlo, tam je osprchovat a letnit. Nevystavujte je velkému větru a přímemu slunci. V květnu je ideální doba pro výsev semen kaktusů.
Pokud pravidelně bojujete se škůdci na zahradě, nástrahy a pasti pokládejte obezřetně, aby jste neohrozili i užitečné druhy. Pokud máte na zahradě hnízda ptáků, postarejte se o klid pro jejich hnízdění.
Dopřejte si na každé jídlo čerstvou pažitku. Vaříte-li často šťouchané brambory nezapomeňte je oživit čerstvými jarními bylinkami, místo mléka zkuste použít smetanu.
Odměnou za krásně připravenou zahradu, nebo jen pro šprým se sousedem zahradníkem, koukněte na vtipné dárečky s Patem a Matem v eshopu.
Semínka v e-shopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..