E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Zakládáme skalku. Co musíte vědět než začnete
Zakládáme skalku. Co musíte vědět než začnete - kompozice skalky není sbírkou kamení a rostlin, měla by citlivě vystihovat styl a přirozené prostředí zahrady, vhodně doplnit celek. Pečlivý výběr skalniček, exotických a okrasných rostlin podtrhnou osobitý styl skalky i jejího zakladatele.
Zakládáme skalku. Co musíte vědět než začnete
Skalka (lat. alpinum) je upravená část zahrady nebo parku napodobující horskou nebo skalní kompozici. Dle vkusu a vhodnosti skalky k zahradě můžeme mít kousek stepní krajiny, vřesoviště, rašeliniště či vodní plochy. Musí však být provedena s vkusem a citem k okolí, aby skalka nepůsobila kýčovitě a vybraný typ skalky nebyl nevhodně zvolen, co se týče výběru rostlin a stylu skalky. Aby prostě skalka pěkně harmonizovala a vynikla a rostliny netrpěly, ale prospívali.
Skalka není jen záhon s kameny. I malá plocha stačí na založení skalky na zahradě, nebo na záhonu před domem.
Kameny jsou pro skalku důležité. Plní estetický i funkční účel. Správně umístěné kameny zadržují část vláhy a poskytují rostlinám stín.
Postup při zakládání skalky
Budeme potřebovat štěrk, kameny různých velikostí, oblázky, písek a samostatné kameny různých tvarů. Můžeme využít také zajímavé prvky či imitace. Tento materiál běžně naleznete v přírodě, na dovolené, dovezet si z cest, či zakoupíte v prodejnách se stavebním materiálem. Pokud možno pro skalku vyberte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. V létě je třeba dbát na na to, aby skalka nevyschla a drobně ji kropíme.
Pomocí kamenů vytváříme vhodné prostory pro vysazení rostliny. Dbáme na to, že rostliny vysazené na záhonu prospívají lépe, umožníme jim co nejlépe prospívat také na skalce.
Vhodným výběrem kamenů se snažíme napodobit přirozené prostředí.
Výsadba skalky
- Odstraňte zeminu na celé ploše budoucí skalky. Výšku jámy vyhlubte cca. na 1 rýč. Do výšky 20 cm nasypte štěrk
- Na štěrkovou vrstvu rozmístěte kameny různých velikostí.
- Mezi kameny nasypte vrstvu hrubého písku, nebo suť do výšky 5-10 cm, pak přidejte půdu.
- Pokud chcete skalce dodat horský charakter, doplňte dalšími menšími kameny nebo kořeny. Na ně navršte půdu nebo vhodný substrát. Půda se musí správně připravit, dle plánu výsadby. Pokud plánujete vysadit rostliny ze skalních a suťovitých poloh, doporučujeme výhradně minerální substrát. Pro většinu skalniček se osvědčilo namíchat zeminu za 1/2 až 3/4 písku, drti a humózní zeminy s nízkou až neutrální pH. Můžeme přidat také hrubší rašelinu. Rašelina s pískem je vhodná pro kapradiny.
- Zasaďte vybrané rostliny. Skalku nezapomeňte plít a rostliny udržovat v požadované výšce.
Vděčné rostliny na skalku jsou: Tařička zahradní (Aubrieta), Tařice skalní ( Allysum), Hvozdík Kartouzek a Sedmikráska. Okázalý vzhled s nádechem do stříbrna a šeda nám zaručí vysazení okrasných tráv.
Zajímavými skalničkami jsou sukulenty - Aeonium tabuliforme a Aeonium spathulatum. Substrát pro sukulenty se skládá z rašeliny, křemičitého písku, živin, jílovitých a stopových prvků.
Zvýšený podíl porézního materiálu eliminuje zahnívání kořenů rostlin.
Sukulenty - Aeonium - je rod sukulentních rostlin z čeledi tlusticovitých. Je známo cca. 40 druhů pocházejících především z Kanárských ostrovů a Madeiry, po jednom druhu z Afriky a Portugalska.
Cesta ke skalce
Kolem skalky pro její lepší obslužnost můžeme mít kamennou pěšinu, nebo samostatné nášlapné kameny, či terénní schodiště z kamenů. Kolem skalky můžeme mít umístěné solitéry, tzv. bludné kameny, které ale neodpoutají pozornost od skalky.
Velmi oblíbené jsou vysoké kameny ve stylu menhirů. S jejich umístěním šetřete nemusí působit vhodně vzhledem k velikosti skalky. Skalka a okolní kameny by měli být v rozumném poměru velikostí.
Skalku můžeme mít jen tak pro radost, vysadit si na ni trvalky, či sukulenty, které máme rádi nebo můžeme mít skalku uměleckou, která má v sobě styl a sílu oslnit. Zajistit si monumentalitu pro další generace, s cílem zasadit umělecký dojem.
Pokud se rozhodnete pro umělecké řešení, více barevné ztvárnění s použitím antuky, či barevných sklíček, mějte vždy na paměti, že kameny jsou tajé jen nedílnou součástí skalky a že především mají tvořit příjemn pozadí jejich krásy.
Důležitou součástí skalek jsou skalničky - alpínky. Skalničky jsou obsáhlá skupina rostlinek. Skalničky zvyklé na horské postředí nepříliš dobře snášejí skalky otočené na jižní stranu.
Výběr rostlin
Nejen skalničky jsou pro výsev do skalky důležité. Nedílnou složkou jsou trvalky, traviny, sukulenty a dřeviny.
Dřeviny si vybíráme dle velikosti upravované plochy a motivy rostlin dle uměleckého zámeru, který bude ve skalce promítnut.
Při výběru se zkuste dobře zamyslet, i zde jako v životě platí, že méně je někdy více, že je lepší kvalita než kvantita. Je vhodné např. od jedné rostliny použíte více druhů a kusů. Na trhu je velký výběr rostlin, které můžeme použít a vysadit.
Dřeviny se na skalku nebo jejího okolí vysazují co nejdříve. Prro výsadbu zvolte dřeviny nízkého vzrůstu. Rozmístění dřevin by mělo působit přirozeně. Dřeviny na úpatí skalky by měli být nízké, s většími listy a měli by opticky zvyšovat její výšku.
Naopak dřeviny na vrcholu by měli výšku opticky snižovat. Dřeviny by v žádném případě neměli stínit skalničkám. Vhodnými dřevinami jsou kleč, jalovec, pěnišník, mamota, rojovník, cypříšek...
Pokud se nám povede skalku vhodně umístit bude mít slunnou i stinnou stranu. Pro zastíněné části skalky jsou vhodné lesní rostliny - dymnivka, sasanka, jaterník, plicník, konvalinka, kopytník, kapradiny, brčál, břečťan. Pro radost z prvních jarních květů přidáme drobné cibulaté a hlíznaté rostliny - puškinie, ladoničky, sněženky, bledule, modřence, ladoňky, česneky.
Na okraje skalky, nebo na větší plochy na skalce lze nasadit i vyšší rostliny - divizna, oměj, ostrožka, kokořík, máčka, náprstník, bolševník, orlíček, kapradiny, liliochvostec, okrasné trávy, vřes. Pro příliš slunné stanoviště vyberte traviny a rostliny milujíí slunce. Součástí skalky můžou být také vodní plochy, bažiny, ke kterým se hodí vysadit bažinné a vlhkomilné trvalky.
Aby byla skalka stále zelená a hezká, udržujeme ji pletím. Půdu můžeme kolem rostlin opatrně nakypřit. Doplňovat mulč a rašelinu. Doporučujeme zalévat odstátou vodou bez vápníku, nebo dešťovou vodou. Zalévat je nejlepší večer nebo ráno. Aby nedocházelo k prudkému ochlazení půdy. Skalku spíše rosíme.
Kameny umístěné na skalce v sobě akumulují teplo a předávají ho dál na rostliny.
Pro rostliny je důležitá vzdušná vlhkost. Na zimu můžeme choulostivější rostliny nadkrýt chvojím nebo obalit textilií. Na jaře po odstranění ochrany odstraníme ze skalky přemrzlé kusy, doplníme zeminu a rašelinu. Také upevníme uvolněné kameny. Skalku se snažíme ochránit od škůdců, myší, mlžů, slimáků, od rozhrabávání ptactvem. Údržba skalek je náročná, ale vyplatí se.
Skalky jsou skvost na našich zahradách.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!
Zkuste si skalku založit dle návodu!
Semínka okrasných rostlin v eshopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..