E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Meduňka na záhoně

Meduňka na záhoně

Jak pěstovat meduňku a k čemu ji využít? čtete více..

Něco o meduňce

Meduňka lékařská (lat. Melissa officinalis) je léčivá vytrvalá medonosná bylina, kterou švýcarský lékař Paracelsus volal "potěšení srdce" nebo "elixír života". Věřil, že právě meduňka může ozdravit organismus člověka a navrátit mu ztracené síly. Řecké pojmenování pro meduňku v doslovném překladu znamená včelí list, melissa znamená včela a phyllon list. V našich končinách se pro ni zdomácnělo pojmenování Lemonka, včelník, včelanka, Melisa, marulka a citronová zelina.

 
Rostlinu meduňky znali již starověcí Řekové, kteří ji zasvětili bohyni Diane. Zároveň ji používali jako všelék, na bolest v krku ale i na nevolnosti a štípnutí hmyzem. Podle nich větvička meduňky v úlu nebo její pěstování v okolí přiláká včely a nikdy z něj neodejdou. Lidé v 13.století věřili, že pravidelné pití meduňkového čaje jim zajistí dlouhověkost. Princ Llewelyn z Glamorganu se prý díky meduňky dožil krásných 108 let. Hildegarda z Bingenu napsala, že "binsuga (včelník) potěšuje srdce a má v sobě moc 15 bylin. Od konce středověku byla meduňka nazývána i matočina, neboť sloužila jako lék v ženském lékařství. V roce 1611 byl karmelitánky vynalezen známý prostředek klášterní medicíny "klášterní paní". Šlo o destilát s přídavkem meduňky, resp. meduňkový protikřečový alkoholový destilát.
 
 


Meduňka jako součást bylinkové zahrady

Meduňka je léčivá bylina, která dorůstá do výšky 30cm - 1m. Jde o vytrvalou bylinu, která má zelené vroubkované vstřícné listy s výraznými žilkami, po rozetření mají svěží citrónovou vůni.
 
Rostlinu meduňky pěstujeme ze semen, případně z trsů 2-3 ročních rostlin. Semena meduňky vyséváme do pařeniště do vzájemné vzdálenosti 3cm v průběhu března, semena vyklíčí do 25-28 dnů. Trsy získáváme z dospělých rostlin brzy na jaře předtím, než rostlina začne rašit, případně na podzim do poloviny září. Meduňkové trsy hned zasadíme do půdy do hloubky cca 10-12cm, aby neoschly a rychleji se rozrostly.
Na pěstování meduňky si připravíme hlinitopísčitou nebo písčitou půdu bohatou na živiny. Je vhodné její pěstování na záhoně, ale iv květináčích. Kořeny meduňky rostou do hloubky 20-30cm, proto je dobré zvolit vhodnou velikost květináče. Meduňka má ráda slunná místa, ale daří se jí i v polostínu. Pokud nemáme nový substrát, volíme půdu po luštěninách nebo okopaninách. Meduňka má intenzivnější vůni, pokud je vystavena přímému slunci. Dostatečně silné rostlinky velikosti 5-6cm umísťujeme na záhon do sponu 60x40cm.

Co se vzrostlou meduňkou?

Když meduňka dosáhne zhruba 12-15cm seřízneme ji na několik centimetrů, aby se rozkonárila. V průběhu vegetačního období meduňku hnojíme jednou za 2 týdně a mělce okopáváme, zbavujeme plevele. V období sucha zaléváme. Květy meduňky rostou v přeslenu, jsou bílé až bleděmodré barvy. Kvetou v průběhu července-srpna. Vytváří plody, které nazýváme tvrdky. Z nemocí rostlinku postihuje meduňková skvrnitost, která se projevuje v letech bohatých na déšť tmavými skvrnami na listech.
 
Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu - srpnu, případně v září. Úroda v prvním roce bývá malá, ale v následujících letech můžeme sbírat 2-3 úrody ročne. Sběr meduňky provádíme za suchého a slunečného počasí, neboť ve vlhkém a chladném počasí se listy a nať zapaří a bylinná směs ztrácí na vůni a kvalitě.
Pro dobré sušení je třeba zajistit v místnosti průvan. Při velmi pomalém sušení směs hnědne a znehodnocuje se. Kvalitně usušená meduňky má zelenou barvu s nádechem šedé, je charakteristická pálivou chutí a citronovým aroma. Usušenou bylinu skladujeme na suchém místě maximálně 1 rok.
 
V našich povětrnostních podmínkách může v zimě zmrznout, proto je vhodné před zimou rostlinky přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Čím je rostlinka starší, tím se jí mrazuvzdornost snižuje. Na jednom místě je možné pěstovat meduňku 8 až 10 let. Její podobné a příbuzné rostlinu jsou včelník moldavský nebo kocourek obyčejný.
 


 

Meduňka jako koření

Meduňka se nejčastěji používá k dochucování jídel, dodává jim zvláštní charakteristickou chuť. V zásadě ji přidáváme do hotových pokrmů, neboť vařením by ztratila své aroma. Je součástí různým masných marinád (např. na přípravu jehněčího masa), jídel z ryb, vajec, polévek všech druhů a zeleninových salátů a šťáv. Obohacujeme ní houbové pokrmy a bylinkové tvarohy a jogurty.
 
Rostlinu meduňky uskladňujeme tak, že ji mrazíme nebo nakládáme do oleje nebo octa.
 

Co se skrývá v meduňce

Účinky meduňky: Meduňka lékařská obsahuje 0,05-0,33% vonné silice, citral, citronely, geraniol, aldehydy, hořčiny, slizové látky, kyselinu kávovou, enzymy a 4-5% tříslovin.
 
Meduňka lékařská má antibakteriální a antivirové účinky. Přípravky z meduňky se používají při onemocněních žaludečně-střevních nezpůsobené organickými chorobami, při neurotických poruchách usínání, při migréně, při nervově podmíněných srdečních potížích a posilující prostředek při rýmě a nachlazení. Pomáhá i s menstruačními křečemi, v klimakteriu díky svým spasmolytickým vlastnostem. Ve fytoterapii se používá jako prostředek proti depresi, melancholii, na léčbu nespavosti a herpesu a při nadměrném stresu a přepracovanosti. Celkově meduňka povzbuzuje mysl a zároveň posílí tělo a duši.
  • Jak na čaj z meduňky
Nejčastěji z ní připravuji čaj a zápar. Denní dávka čaje je 4g. Připravujeme ho tak, že 2 -4 čajové lžičky čerstvých lístků meduňky zalijeme 250ml vroucí vody, přikryté je necháme 5 minut louhovat a pak směs scedíme. Pijeme vícekrát denně, při žaludečních potížích před jídlem a po jídle jeden šálek.

Semínka meduňky na záhon i truhlík 

100% meduňkový olej



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.