E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Jak na palmy
Klíčení palmem a všechny choroby a nemoci, které mohou palmy nebo obdobné rostliny potkat.
Pěstování palem
Každý může vypěstovat svou vlastní palmu doma skoro bez nákladů. To je dobrá zpráva, protože koupě jedné dospělé palmy vás v naší zemi vyjde celkem draho. Mnohem výhodnější je zakoupení méně nákladných semen, kterých se vám navíc může uchytit i více a můžete tak vypěstovat několik krásných pokojových palem.
Z těchto důvodů, doporučujeme začít pěstovat své vlastní palmy (Phoenix dactylifera). Semena palem můžete jednoduše dát do hrnce a počkat dokud nevyklíčí. Avšak toto je velmi nejistá metoda a pravděpodobně přinese nemilý výsledek. Pokud chcete spolehlivější způsob, jak se dostat ze semen klíčky, vyzkoušejte následující postupy:
Metoda klíčení:
Když jsem poprvé začala se sázením svých vlastních palem ze semen, byla jsem velmi zklamaná z mé ubohé úspěšnosti. Většina knih o palmách jsou obecně trochu nejasné v některých konkrétních věcech. Takže jsem neměla jinou možnost než zkusit moje vlastní experimenty. Jako výsledek mám teď systém, se kterým dosahuji dobrých výsledků u většiny druhů, co jsem kdy zkoušela zasadit. Pokud jste měli v minulosti problémy s klíčením palem, zkuste to.
- Namočte semena na 24 hodin (někdy i déle, v případě velmi tvrdého povrchu semene). Během těchto hodin je třeba několikrát vyměnit vodu. Semena namáčejte v teplém místě, jako například v kuchyni.
- Očistěte semena. Zbavte se dužniny nebo chloupků, pokud je to možné. Houby jsou velkým problémem u některých klíčících palmových semen. I když je můžete odstrašit fungicidy, nemusí to být vždy efektivní. Houby milují dužinu semen, takže ji pořádně musíte očistit!
- Umístěte semena na sterilní místo, které není vlhké. Největší problémy jsem měla, když jsem začala pěstovat palmy a ty byly způsobeny tím, že klíčící místa byly příliš vlhké. Takto rostlo pouze mnoho plísní, ale ne palem. Dnes používám jedno opatření - přibližně 550ml vermikulitu (který seženete v zahradnických centrech), navlhčený v 30ml (přibližně dvě polévkové lžíce) vody. Výsledný vermikulit by měl být zcela suchý na dotek. Nicméně, neváhejte přidat i více vody. Mám naklíčená semena v 10ml vody a 1 litru vermikulitu.
- Utěsněte semena ve vzduchotěsné nádobě - například v PE sáčku.
- Umístěte ho na teplém místě, řekněme nad horkou vodu, teplota kolem 32◦C je ideální.
- Kontrolujete semena denně. V případě, že jsou semena čerstvé, možná zjistíte, že mnoho druhů klíčí již za jeden nebo dva týdny a to navzdory skutečnosti, že v knihách se dočtete, že tento proces trvá 2 nebo 3 měsíce!
- Když se objeví kořen, dejte semena pečlivě do dobře odvodněného kompostu. Například 50/50 standardně pěstitelského kompostu a štěrku. Udržujte ho v teple, dokud se klíčky neobjeví. Když se objeví, umístíte palmu na teplé a slunné místo. Pokud je vaše pokojová teplota celkem chladná, buďte velmi opatrní, abyste palmu nepřelili vodou, protože v případě, že je kompost na stále vlhkém místě, palma vám shnije. Pokud není, aktivně roste.
Škůdci a choroby palem
Mnoho hmyzích škůdců a nemocí palem může palmu napadnout a poškodit, v extrémních případech ji může i zlikvidovat. Pokud bude palma ve vývoji napadena hmyzem nebo nakažená chorobou, síla palmy může být značně snížena, a tak zničená palma může zvadnout úplně. Cykasy jsou méně napadnutelné škůdci a chorobami, jejich tvrdé listy jsou nejzranitelnější pouze ve fázi, kdy vznikají a stávají se tvrdými.
V chladném podnebí útok škůdci a chorob na palmy a cykasy není takový problém jako v tropickém podnebí, kde se několik generací hmyzu může rozmnožit do jednoho roku a kde je velký počet nemocí, kterým se daří v teple a ve vlhkosti. Toto je přesně ten případ s houbovými chorobami. Chladné podnebí má výhodu v tom, že během chladnějších měsíců mnoho druhů hmyzu vyhyne. Toto období, přes které se nešíří mnohé nemoci, dává člověku čas, aby jednal a vzal kontrolu do svých rukou.
Někteří škůdci a nemoci jsou společné pro většinu zemí, ale každá země má některé, které jsou typické pouze pro jejich region. Proto zmínka o všech chorobách není možná v této sekci.
Škůdci
Hmyz a roztoči mohou útočit na palmy a poškození způsobuje růst nových netypických listů. U starších palem, které jsou napadené ve stejném rozsahu jako ty mladší, pokud jsou, je škoda méně viditelná.
Hmyz obvykle zapadá do jedné ze dvou kategorií, ten který způsobuje poškození sáním šťávy z listů a ten, který způsobuje škodu tím, že listy žvýká.
- Moučný hmyz:
Tento hmyz je oválného tvaru, cca 2 mm. Jsou šedé, světle růžové či světle žluté barvy s bílým voskem pokrývajícím tělo. Množí se rychle do velkých kolonií, které často vypadají jako bílé skvrny plísně a krmí se sáním šťávy z listů a stonků. Daří se jim na teplých, vlhkých místech a mohou žít v půdě nebo na rostlině. Pokud mají vliv na poupě palmy, nové listy se mohou objevit zničené. Také mají sklon se kolonizovat na spodní straně, nebo v koruně cykasů a opět sají šťávu. Někdy mohou být spojeny s mravenci, kteří se živí medovicí, kterou oni sami produkují. Napadení moučným hmyzem můžeme kontrolovat postřikem dimeotatom.
- Roztoči a pavoukovití roztoči:
Tento sací hmyz je obvykle pouhým okem neviditelný a množí se rapidně rychle v teplých a suchých podmínkách. Mají tendenci být na rostlině bez povšimnutí, dokud znaky jejich škody nejsou viditelně zřejmé. Kolonizují se v spodní straně palmových listů, a sání šťávy způsobuje, že listy hnědnou a opadávají. Evropští a dvoj-skvrnití roztoči jsou známí tím, že napadají také poupě některých palem, což způsobuje že se jejich růst zastaví. Ovládnutí je dosaženo pomocí sprejování palmy dicofolem nebo jiným specifickým léčivem Kapka forestina, často dvakrát abychom odstranili rozmnožování hmyzu.
- Stupnice:
Existuje mnoho druhů těchto parazitů, které sají šťávu z listů palmy a cykasů. Mohou se lišit tvarem a barvou a běžně se vyskytující typy jsou oválného tvaru s obrněnými granáty a někdy jsou voskový na dotek, obvykle viditelní a v klidu. Zatímco mnoho druhů jsou specifické pro některé země, některé druhy jako, bílo-palmová stupnice (Phenacaspis eugeniae), palmová stupnice, jemně hnědá stupnice (coccus hesperidum) and růžovo-vosková stupnice (Ceroplastes Rubens), jsou známé útokem na palmy a cykasy. Jejich poškození je největší na palmách a může způsobit žloutnutí listů a napadení plísní v stínových oblastech. Stupnice může být ovládána postřikem z maldisonu nebo dimethoatu.
- Třásněnka:
Mnoho druhů třásněnky se živí opadnutými listy nebo rozpadající se hmotou, zatímco ty jiné budou útočit na palmy a způsobovat značné škody. Jsou rozměrově malé a kolonizují se na spodní straně palmových listů a sají z nich dužinu, což způsobuje, že listy na sobě mají stříbrno-bílé skvrny. Dospělé létají od rostliny k rostlině, kladou vejce. Mladí jedinci se živí na palmě, a pak se často se přesunou na listy na spodní části rostliny, kde se vyvinou v dospělce, aby mohli i oni klást vejce. Jsou obzvláště obvyklý po teplém a suchém počasí. Ovládat se dají postřikem z dimethoatu nebo maldisonu.
- Bílá moucha:
Tento hmyz se podobá malé bílé moly a některé druhy útočí na palmy zamořením na spodní straně listů a sají dužinu z rostliny. Při napadení by měla být rostlina posprejovaná dimethoatem nebo dametonem-S-methylem.
- Housenky motýlů a molů:
Mnoho motýlů a molů se nekrmí vůbec, ale kladou vejce, ze kterých se vyvíjejí larvy a existuje velké množství larev hmyzu jako housenky, které způsobují škody na palmových listech žitím nebo pasením se na listí. Mnohé je možné zvednout z listů nebo mohou být kontrolovány pomocí postřiků nebo utíráním prachu s karbyrylem, maldisonem nebo Pyrethrumem.
- Ostatní žvýkací hmyz:
Kobylky, saranče, ušní boltce, brouci a jejich larvy mohou napadnout palmy v určitých obdobích roku. Mohou být kontrolovány pomocí insekticidu jako např.. karbarylu nebo jiných typů v závislosti na druhu hmyzu a krajiny. Hlemýždi napadají některé druhy palem, a to zejména druhy Chamaedorea, tím že se pohybují po stonku a živí se listy. Mohou být fyzicky odstraněny nebo můžete použít palety z mateldehydu nebo methiocarbu.
- Vzorkovače a termiti:
Tento hmyz je známý tím, že způsobuje škody na palmách a cykasech. Vzorkovače mohou udělat díru do kmenů palem a způsobit viditelné poškození, ale neohrožují palmy zejména v případě, že jsou zdravé. Termiti mohou způsobit velké škody na palmách, útočí z pod země a je těžké je kontrolovat. V oblastech kde jsou převládající, prevence ničení hnízd je nejlepším prostředkem, ještě předtím než ovlivní rostlinu. Také napadají cykasy, které jsou nezdravé, útočí na kořeny a kmeny. Pokrývači se chovají podobně, útočí na nezdravé cykasy, krmí se na jejich stoncích a hnilobě, která se může vyvinout.
Nemoci
Onemocnění je často těžké identifikovat a je běžné, že nedostatek živin je příznak choroby. Cykasy jsou relativně bez nemocí, ale hlavně jsou citlivé na kořenovou hnilobu pokud jsou pěstovány bez dobrého odvodnění. Tyto choroby, které běžně ovlivňují palmy, jsou většinou houbového nebo bakteriálního typu ale i viry jsou známé. Nemoci se mohou šířit prostřednictvím půdy, hmyzem nebo lidským kontaktem, a když se vyskytnou, je důležité spálit infikované části rostliny, pokud se nerozšíří a vyhnout se opětované výsadbě, kde je půda infikovaná. Pokud zalévání půdy zvyklo zvyšovat infikované sazenice, protože sazenice vyhynuli na zřetelné známky napadení houbami nebo shnily, tak by půda neměla být použita pro další várku sazenic, protože je pravděpodobné, že nemoc by napadla i nové semena nebo rostlinu.
- Tlumení:
Toto onemocnění může být typické pro semena klíčících palem, které vyrostly ve skleníku, který je teplý, vlhký a nedostatečně větraný. Semena mohou snadno podlehnout hnilobě hned poté, jak za klíčily nebo předtím, než se objevily nebo hned potom. Čisté nádoby, půda a semeno nám pomůže odstranit a zabránit šíření organismů odpovědných za tlumení. Dobré větrání by mělo pomoci a ještě navíc fungicidní spreje jako je benomyl nebo maneb mohou být použity k zničení houby.
- Púčikova hniloba:
Ohledně palem byl již tento termín použitý - znamenal vnitřní a korunovou hnilobu. Mezi příznaky patří vadnutí, žloutnutí a nakonec zvadlé poupěte palmy, rostoucího centra, a tedy i zvadlé celé palmy. Púčikova hniloba je způsobena plísní nebo bakterií, která vstupuje do koruny palmy a infikované tkáně a vzniká rosolovitá hmota. To může být způsobeno fyzickým poškozením jako vichřicí, která poškozuje rostoucí centra palmy nebo přebytečné zadržované vody v koruně, která umožňuje vstup patogenů. Může to být také způsobeno hmyzem na palmách, jako je například napadení roztoči, které sají dužinu z rostlin, oslabují jejich růst tak, že i nový růst je slabý a houby mohou vniknout do rostliny. Tomuto může být zabráněno hned po fyzickém poškození nebo pokud je hniloba zjištěna v počátečním stadiu, řešení je nalití systémových fungicínů, jako benomyl nebo všeobecný fungicid, jako je oxychlorid měďnatý do rostoucího bodu.
Vaše komentáře a zkušenosti
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..