E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Papája ze semínka
Papája - krásné sladké plody a kousek exotiky v bytě pro každého. Snadné pěstování, opečovávání, a výsledek je lahodný žlutý plod. Vyzkoušejte si vypěstovat papáju.
Papája ze semínka
Papája (lat. Carica) je teplomilná rostlina z čeledi papájovitých. Papája obecná (lat. Carica papaya) je jediným druhem tohoto rodu. Vyznačuje se velkými chutnými jedlými plody. Papája je šlechtěným druhem, který pochází ze Střední Ameriky.
Papája je mohutnějšího vzrůstu, kmen má podobný stromu dosahující výšky až 10m, některé typy dorůstají do výšky 2m. Je to dvoudomá vytrvalá rostlina. Skořicově zbarvený kmen je dutý, neobsahuje žádné dřevo. Na vrcholku vyrůstá růžice opadavých listů. Částěčně vzhledem připomíná palmu. Plodem je dužinatá bobule, sytě žlutě až oranžově zbarvená, se spoustou černých semen uvnitř. Je tedy ozdobou každého pokoje, či zimní zahrady.
Pěstujeme papáju
Papáju jednoduše vysazujeme ze semínka, zejména pro jejich dobrou klíčivost. Doporučujeme výživný zahradnický substrát, který ošetřete hnojivem proti plísním. Kdo je trošku hračička, může substrát sterilizovat v horké páře, či mikrovlné troubě. Zbavíme se tak jakéhokoliv náznaku možné plísně a jejího přenosu na semena. Semínka vyséváme do hloubky 1-3 cm. První klíčky vyraší zhruba po dvou až třech dnech od vysetí. Zaléváme měkkou odstátou vodou o pokojové teplotě. Při klíčení papáji by teplota neměla klesnout pod 20°C.
Papája je exotická rostlina, ze subtropického prostředí, vyhovují ji tedy skleníky. Pěstování v bytě je také možné, rostlina však bude menšího vzrůstu a i plody budou menší. V bytě vyberte papáji okno na jižní stranu. Aby plodila, měli bychom jí zajistit teplé a vlhké prostředí (vzdušná vlhkost), v létě 25°C, v zimě min. 17°C. Ne přímé slunce, ale rozplýlené jasné světlo. Nedostatek světla poznáme tak, že se nám nevybarvují listy papáji. V zimě zálivku papáji omezíme. Přelití poznáme tak, že listy začnou opadat. Papáju přihnojujeme běžnými hnojivy. Papája plodí již v druhém roce, někdy již první rok.
Rostlinu můžeme každý rok na jaře přesadit do většího květináče, a to v případě, že kořeny přerůstají stávající květináč. Starší rostliny přesazujeme po 3-4 letech. Substrát by měl mít pH 6. Směs pro pěstování rostliny se skládá z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1:1, vhodný je i přídavek jehličnatky.
Zpracování papáji v kuchyni
Papája se pěstuje pro chutné a velké plody. Konzumujeme je syrové nebo povařené jako kompot. Můžeme z nich připravit džem exotické chuti a také osvěžující ovocné freshe, osvěžující nápoje. Či můžeme přidat do míchaných nápojů. Z papáji zužitkujeme i semena, které mají palčivou peprnou chuť. Mladé listy můžeme povařit na přílohu podobnou špenátu. Papáju můžeme také sušit a kandovat.
Papája podporuje trávení a používá se v lékařství i v kosmetice. Nedoporučuje se při kojení a těhotným ženám.
Papája obsahuje vitamin C, beta karoten, draslík, fosfor, železo a vápník.
ZDE můžete zakoupit i Papájový olej.
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..