E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Sklizeň, sušení a fermentace tabáku
pěstování tabáku není složitá záležitost, a jeho sklizeň také ne
Původní domovinou tabáku jsou Severní a Jižní Amerika a také Austrálie. Na našem území se začal tabák pěstovat už v 17. století. U nás v česku se už tabák komerčně nepěstuje od 90 let minulého století, nicméně stál více lidí si ho pro svou nenáročnost pěstuje doma nebo na zahradě.
Není tabák jako tabák
Rostlinu tabáku můžeme využít buď celou, bez zbytků, nebo pouze její listy. Závisí to zejména na odrůdě tabáku, kterou pěstujeme. Hlavním cílem, proč se všude ve světě pěstuje tabák, je samozřejmě výroba tabákových výrobků. Vyrábějí se z něj však i další produkty, například kyseliny citrónová nebo listová.
Stonku rostliny se zase mohou využít při výrobě celulózy a ze semen víme získat olej na výrobu mýdel, laků a fermeže. Známe dva druhy tabáku, které můžeme pěstovat pro výrobu doutníků nebo cigaretového tabáku. Nejznámější a nejkvalitnější je tabák viržinský (nicotiana tabacum) a druhým tabák selský nebo také česky machorka (nicotiana rustica). Mezi pěstiteli je však rozšířenější členění podle toho, v jakých podmínkách roste.
Tabák podle podnebí
- Orientální tabák- tvoří asi 1/6 světové produkce. Jde o málolistou odrůdu, která se sbírá ručně a suší na přímo na slunci, nikoli v sušírnách. Pěstitelské plochy s tabákem orientálním najdeme především na Balkánském poloostrově.
- Viržinský druh- je nejpěstovanějším tabákem vůbec a tvoří skoro polovinu světové produkce. Tabák tvoří velké listy, ty se sklízejí jednotlivě a suší se většinou uměle.
- Tabák Burley - tvoří jen asi 10 procent celkové produkce ve světě.U tohoto druhu se klízejí jak listy, tak stonek. Většinou se suší buď přirozeným způsobem na slunci, nebo uměle v sušárnách.
- Kentucky - tmavý tabák, velmi málo rozšířený.
- Doutníkový tabák - zahrnuje přibližně 3 poddruhy, a to tabák pro obal, krycí list a pro doutníkovou dutinu.
- Místní druhy tabáku - jen lokálně rozšířené druhy tabáku, které vznikly šlechtěním jednotlivých pěstitelů.
Při pěstování tabáku mějme napaměti, že se nikdy nesmí po nebo před Tabákem vysazovat rostliny ze stejné čeledi - Lilkovité ! Sem patří třeba brambory. Jako nejlepší předplodina v místě pěstování se doporučují obiloviny nebo kukuřice.
Jak na Tabák ?
Tabák vysazujeme většinou formou sazenic, tedy je dobré jej nejprve předpěstovat. Sazenice sázíme koncem dubna, za ideální termín je považován 10. až 25. květen (záleží na teplotě, vysazujeme jakmile neklesnou teploty pod bod mrazu), sázet je tedy možné i dříve nebo později. Rostliny, které se sázeli po 25. květnu, dávají většinou menší úrodu, na kvalitě tabáku se ale nic neprojeví. Fenoménem pěstování tabáku je takzvané odkvětování, tedy proces, kdy se během kvetení odstraní vrcholová část lodyhy se květenstvím spolu s několika listy (ty nejmenší a nejzelenější). Tak celou rostlinu vpodstatě omladíme a zlepšíme kvalitu tabáku ! Prohloubí se tím růst kořenů a zbýší se produkce alkaloidů.
Kdy tabák sklízet ?
Sklizeň listů probíhá ještě před vysušením semen ! Listy sklízíme podle barvy, jakmile začnou ztrácet svou sytě zelenou barvu. Nemůžeme však obrat všechny listy najednou, protože tabák neroste rovnoměrně. Sběr je obvykle rozložen na 3-5x, kdy se listy sklížejí postupně odspodu rostliny.Naráz obereme vždy 3-6 listů.
Sušení tabáku
Při sušení probíhají v listech biochemické procesy a fyzikální změny. Nejdůležitější je ztráta vody a rozpad chlorofylu. Při umělém sušení bývá rozklad látek rychlejší a listy si zachovávají žlutou barvu a vysoký obsah sacharidů - cukrů. V opačném případě, při sušení přírodní cestou na přímém slunci listy ztmavnou a tím se sušení prodlužuje. Tabák tedy lépe sušíme v tmavých místnostech půdy nebo v suchých sklepech.
Při sušení se listy tabážou za stopku na nit. Musíme ale při celém procesu hlídat plíseň, jakmile se objeví známky plísně list okamžitě odstranit aby nezkazil celou sklizeň. Z toho důvodu je také dobré zvolit delší mezery mezi listy.
Sušení v takových podmínkách je velmi individuální a může trvat 40 - 80 dnů. obecně platí že dýl je líp. Listy jsou usušené jakmile získají pěknou hnědou barvu, křupou a voní.
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..