E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.
Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.
Oleandr obecný - dekorativní strom
Oleandr obecný - dekorativní strom - jeho omamná podvečerní vůně vás přenese do exotického Maroka a navodí příjemnou atmosféru k odpočinku
Oleandr obecný (lat. Nerium oleander) je jediným zástupcem rodu oleandrů (lat. Nerium). Patří do čeledi toješťovitých (lat. Apocynaceae). Původem pochází tato dekorativní okrasná rostlina ze Středomoří, kde roste kolem vodních toků i městských sídlišť. Ve volné přírodě roste Oleandr od Portugalska po Maroko. Často nám připomene dovolenou v Řecku, Turecku i Chorvatsku, kde hojně roste podél cest. Oleandr obecný je jednou z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných na slunných balkónech a terasách. Zvláště navečer omamně voní a připomíná tak chvíle strávené na dovolené. Oleandr je strom/keř až 5 m vysoký, bohatě rozvětvený. V pokojových podmínkách dorůstá do výšky max. 2m. Můžete ho také držet řezem v nižších výškách. Patří mezi stálezelené rostliny. Listy jsou řapíkaté, přeslenovitě umístěné, kopinaté a kožovité. Květy jsou umístěny na vrcholovitých latách. Jsou stopkaté, pětičetné. Barevně od růžové po červenou a samozřejmě také bílé. Květy opravdu vydávají omamnou vůni, zvláště v podvečer. Plodem oleandru je měchýřek semen, podobný lusku. Byla vyšlechtěna řada kultivarů - s plnými květy, různými barvami květů, petrobarevnými listy, apod. Výběr k pěstování je tedy veliký a tak může Oleandr ozdobit každou zahradu.
Pěstování Oleandru
Rostlina je původem ze Středomoří, a tudíž je teplomilná a vyhovují jí slunná, teplá a vzdušná stanoviště. Po zakoupení semen si nachystejte miniskleník, nebo jinak uzavřenou nádobu, která bude simulovat pařeniště. Půda pro klíčení semen by měla být bohatá na živiny a konstantně vlhká, stejně tak jako vzduch v nádobě. Pokud necháváte vyklíčit semena exotických rostlin, můžete je mj. také před usazením do zeminy potřít šťávou z listů aloe vera nebo je v ní namočit. Zeminu pro klíčení můžete nechat prohřát na slunci, nebo v mikrovlnné troubě. Vždy si podrobně pročtěte návod ke klíčení na obalu semen a podle toho postupujte.
Oleandr po vyklíčení přesazujte do květináče, na jehož dno dáte vrstvu keramzitu jako drenážní vrstvu. Rostlina špatně snáší přemokření. Sustrát by tedy neměl obsahovat rašelinu, která saje vodu jako houba. Naopak jsou vhodnější substráty s podílem písku. Pokud se vám zdá být mladá přesazená rostlinka slabá, můžete ji ještě nechat nakrytou sklem (jako např. ibišky). Umístěte zatím na závětrnou stranu. Po umístění na vybrané stanoviště již rostlinky nenadkrýváme. Oleandr je teplomilný, není třeba ho ani zastíňovat.
Olenadr potřebuje v teplých měsících vydatnou zálivku - nejlépe odstátou vodou. Pokud budete Oleandr pěstovat např. u topení, nebo přímo za skleněnou výplní okna doporučujeme rostlinu pravidelně rosit. Pokud Olenadru chybí vláha, poznáte to tak, že mu začnou opadávat listy. V zimních měsících naopak můžete nechat hlínu v květináči skoro vyschnout a zalévat zřídka.
Oleandry kvetou od června do října. Od dubna do srpna Oleandr přihnojujeme organickými nebo kombinovanými hnojivy pro pokojové rostliny.
Vhodné stanoviště pro Oleandry jsou teplé balkóny a terasy otočené na jižní stranu. Pokud plánujete umístit rostlinu do prostoru zahrady/terasy, můžete do květináče přidat i větší kameny, které květináč zatíží a nepřevrhne ho jen tak nějaký vítr. Rostlinu v prvních třech letech života přesazujeme každý rok, v dalším období přesazujeme po 2-3 letech. Některé rostliny potřebují až 4x přesadit, než si vytvoří dobrý kořenový bal jako základ zdravého růstu.
Po odkvetení Oleandr zastřihujeme. U ročních semenáčků odstřiheme po odkvetení pouze květy. U starších zastřihujeme na třetinovou až poloviční délku. Pokud Olenadru provedete důkladnější řez, počítejte s tím, že vykvete až na přesrok. Oleandry odolávají až do teploty -11°C. Doporučujeme však tuto rostlinu zazimovat a umístit Olenadr na chladnější místo s teplotou kolem 8-12°C. Právě konstantní teplota (teplá garáž) v zimě při přezimování rostliny zajistí bohatost květů v další sezóně. Pokud není možné Olenadry přestěhovat a zazimovat, můžete je zkusít nadkrýt černou netkanou textílií, a zabalit do ní také květináč. Je to ale 50:50, rostlina může přemrznout a uhynout. Vyplatí se na zimu stěhovat i větší kusy v objemnějších květináčích.
Pokud by se vám Olenadr líbil jako bonsai, a chtěli byste si ho zkusit tvarovat, doporučujeme raději na podnož z Olenadru (roční semenáček) naroubovat Adénii.
Oleandr obecný (Nerium oleander)
Celá rostlina je prudce jedovatá! Smrtelná otrava nastává po požití jednoho listu olenadru. Smrtelná potrava nastává i pokud si jen na ohni rozdělaném z větviček oleandrů upravíte a požijete pokrm, příp požijete med z květů oleandru. Jedovatost působí na srdce a zvyšuje tonus srdeční aktivity. Projevy otravy jsou podobné jako u otravy jinými jednovatými rostlinami - zvracení, průjem, třesavka, srdeční arytmie, horečka, závratě. Jako protijed se používá ovčích digoxin-specifických Fab fragmentů - imunoglobinu. V lékařství se květů olenadru používá k výrobě léků na srdeční arytmii, také k léčbě kožních obtíží. Po domácku si určitě z olenadru nic nevyrábějte, ani se o žádnou samoléčbu nepokoušejte. Jedná se o smrtelně jedovatou rostlinu!
Na zahradě zastane Olenadr plně funkci dekorativního keře, s nádhernými květy v odstínech růžové.
Semínka Oleandru obecného v e-shopu
Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz
Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.
Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..
Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..